Bursa’da şölen Şuşa’da bayram!

Dünya hızla dönüşüm ve değişim yaşarken, Türk coğrafyası Türkiye için çok daha önemli çok daha hayati bir konuma geliyor.

Dünya’daki güç dengeleri hızla evrildiği bir dönemde Bursa Türk dünyasının kalbinin attığı olağanüstü bir süreci yaşıyor. Bursa 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti ancak bu organizasyon kültürün de çok ötesine geçecek bir zamana denk gelmiş durumda.

TOFAŞ Spor Salonu’nda kültürümüzün tüm renkleri salonun dolduran 10 bin kişi ve canlı yayınlarla milyonlara ulaştı. Muhteşem bir gece muhteşem bir kültür sanat gösterisi ve dev bir gövde gösterisi aynı zamanda!

Bursa Türkiye’nin aynı zamanda Türkistan coğrafyasının en önemli şehirlerinden biri! Ticaretten sanayiye, tarımdan turizme kadar her alanda iddiası olan bir şehir. Türk dünyasına örnek olacak, öncülük edebilecek, tecrübesi ile destek olacak bir şehir. Buradan bakınca Türk Dünyası Kültür Başkenti organizasyonu daha da önem kazanıyor.

Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulamasına salt kültürel ve geleneksel bir şölen değil bütün coğrafyamızın kucaklaşması olarak bakmamız gerekir. 300 milyonluk Trük dünyası bu şekilde çok daha hızlı çok daha doğru bir kaynaşma ve ilişkileri çok daha hızlı geliştirme imkanına ulaşıyor.

Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdat Amreyev’’in, “Okullarımızda müfredatları birbirine yakınlaştırmalıyız. İlkokul ve ortaokul seviyesinden başlayarak yükseköğretime kadar öğrenci ve öğretim elemanı değişimini güçlendirmeliyiz” çağrısı bunun en önemli göstergelerinden birisidir.

Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulaması başladığından beri en etkin ve en etkili süreç Bursa’da işliyor. TÜRKSOY, Bursa organizasyonuyla birlikte gerçek anlamda coğrafyamızda bir birleştirici güç haline geliyor.

Törenin açılış konuşmasını yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, farklı medeniyetlerin buluşma noktası olan, Türk şehri, Osmanlı payitahtı, Türkiye Cumhuriyeti’nin dördüncü büyük kenti Bursa’nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti olmasının haklı gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını, Türk Dünyası Başkenti seçilen Bursa’yı, bu unvana layık ayrıcalıklı etkinliklerle dünya vitrinine çıkartmanın gayreti içinde olduklarını dile getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Coğrafyamızın jeopolitik konumu göz önüne alındığında TÜRKSOY’a bundan sonraki dönemde de önemli görevler düşmektedir” sözleri de bu sürecin Bursa’dan başladığını ortaya koyuyor.

Yine Türk Konseyi Bursa’da Olağanüstü toplandı. Dünya simgelerin çok öne çıktığı bir dönemi yaşarken, Bursa’nın hemen ardından olağanüstü bir karar verilerek 2 yıl önce bileğimizin gücüyle kahraman ordumuzun (Azerbaycan Türk Ordusu) yeniden Ermeni işgaline son verip hürriyetine kavuşturduğu Şuşa’nın 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi de tüm dünyaya muhteşem bir mesaj oldu.

Şuşa Türk dünyasında kültürel alanda çok özel bir şehir. Ermeni işgalinden kurtularak özgürlüğün kavuşması tüm Türk dünyasında bayram havası estirmişti.

Ve geldiğimiz noktada Türk dünyasının iki gözbebeği kent halef selef olarak Kültür başkentliğini arka arkaya yapacak. Bursa’da şölen başlarken, Şuşa gelecek yıl kültür başkenti olmanın bayramını yaşıyor. İkisi de kutlu ikisi de gözbebeğimiz şehirlerimiz. Çok şükür Şuşa’yı dünyaya lanse edeceğimiz kararı da Bursa’dan dünyaya duyurmuş oluyoruz.

Bursa Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını almasıyla birlikte bambaşka bir etaba geçmiş oldu. Gelecekte Türk dünyasının çok daha önemli bir şehir haline gelecek.

Son söz TÜRKSOY, Kültür Turizm Bakanlığı, Bursa Valiliği ve Büyükşehir belediyesi başta olmak üzere böylesi muhteşem bir organizasyonu hazırladıkları için Bursa ve Türk dünyası adına bir kez daha şükranlarımızı sunalım. 

KKAYNAK – HABERYUM

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. İsmail taştan yazdi Bursada şölen Şuşada bayram için yorumda bulun

    için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak için ilk yorumu yapabilirsin.