Almanya’da darbe alarmı: Operasyon başlatıldı, onlarca gözaltı var

3 bin polis tarafından 11 eyalette 130 noktaya yapılan operasyonda, Almanya’da darbe yapmaya hazırlandığı belirtilen 25 kişi gözaltına alındı. Modern Almanya’yı tanımayan ve yakalalanan örgüt elemenları arasında, eski askerler de var.

Almanya’da darbe yapmaya hazırlandığı öne sürülen aşırı sağcılara yönelik yapılan operasyonda 25 kişi gözaltına alındı. Yakalananların arasında eski askerlerin de yer aldığı kaydedildi. Federal savcılıktan yapılan açıklamada, 3 bin polis tarafından 11 eyalette 130 noktaya operasyon yapıldığı kaydedildi. Adalet Bakanı Marco Buschmann baskınları “terörle mücadele operasyonu” olarak nitelendirdi ve şüphelilerin devlet kurumlarına silahlı saldırı planlamış olabileceklerini kaydetti. Aşırı sağcı Reich Yurttaşlar Hareketi’ne yönelik yapılan operasyonda 22 Alman vatandaşının “terör örgütüne üyelikle” suçlandığı belirtildi. Aralarında bir Rus vatandaşının da bulunduğu 3 kişininse örgüte destek vermekle itham edildiği belirtildi. Savcılık, “zanlıların amaçlarına ancak askeri yollarla ve güç kullanarak ulaşılabileceğinin farkında olduklarını” ifade etti. Gözaltına alınanların Alman Federal Meclisi’ne baskın yaparak darbe planladıkları da iddialar arasında. “ARALARINDA ESKİ ASKERLER DE VAR” Alman Der Spiegel dergisinin haberine göre, arama yapılan yerler arasında Almanya’nın güneybatısındaki Calw kasabasında bulunan özel kuvvetler birimi KSK’nın kışlası da bulunuyor. Bu birim geçmişte bazı askerlerin aşırı sağcı olduğu iddiaları nedeniyle mercek altına alınmıştı. Federal savcılar kışlanın arandığı haberiyle ilgili yorum yapmadı. Avusturya’nın Kitzbuehel kasabasında ve İtalya’nın Perugia kentinde 2 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu. Savcılar, şüpheli elebaşlarının geçen yıl “Almanya’daki mevcut devlet düzenini yıkmak ve yerine kendi devlet biçimlerini getirmek amacıyla bir terör örgütü kurmakla” suçlandıklarını söyledi. DERİN DEVLET İDDİASI Şüphelilerin, “Reich Vatandaşları” olarak adlandırılan anlatılardan ve “QAnon ideolojisinden” oluşan bir komplo teorileri topluluğuna inandıkları iddia ediliyor. Grup üyelerinin ayrıca Almanya’nın sözde bir “derin devlet” tarafından yönetildiğine inandıkları belirtildi. Kamu yayın kuruluşu ZDF, parlamentonun alt kanadı Bundestag’ın eski bir aşırı sağcı üyesinin de komplonun parçası olduğunu ve bu kişinin yeni sistemde “Adalet Bakanı olmayı planladığını” kaydetti. GÖZALTINA ALINANLAR MODERN ALMANYA’YI TANIMIYOR Alman Federal Adalet Bakanı Marco Buschmann, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bu sabahtan beri büyük bir terörle mücadele operasyonu düzenlendiğini belirterek, federal savcının bir terör ağını soruşturduğunu ifade etti. Buschmann, “Anayasal kurumlara silahlı bir saldırı planlandığına dair bir şüphe var” ifadesini kullandı. 1871 Alman İmparatorluğu’nu örnek alan grubun üyelerinin, modern Alman devletini tanımadığı belirtiliyor. kaynak haber 7

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. almanya Almanya’da darbe alarmı: Operasyon başlatıldı, onlarca gözaltı var için yorumda bulun

    Almanya’da darbe alarmı: Operasyon başlatıldı, onlarca gözaltı var için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Almanya’da darbe alarmı: Operasyon başlatıldı, onlarca gözaltı var için ilk yorumu yapabilirsin.