Her gün fiyat şişiren marketler için harekete geçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki günlerde “Ticaret Bakanlığımız yeni uygulamaları devreye alacaktır” sözlerinin ardından harekete geçen Ticaret Bakanlığı, son günlerde kamuoyuna yansıyan haksız fiyat artışı iddialarına karşı marketlerde fahiş fiyat ve etiket denetimi yaptı. Bakanlık İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli denetimler sırasında gazetecilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini hatırlatması üzerine ise, “Yeni uygulamaları devreye aldığımızda sizinle paylaşılacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Kasım’daki Kabine Toplantısı’nın ardından “(Zincir marketlerdeki fiyatlar) Ortaya konan ithamlar, Ticaret Bakanlığımız ile Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Ticaret Bakanlığımız bu çerçevede yaptığı hazırlıklar doğrultusunda önümüzdeki günlerde yeni uygulamaları devreye alacaktır.” ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Ticaret Bakanlığı ekipleri denetimlerini sıklaştırdı. Denetimlerde, Bakanlık İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli başkanlığındaki ekip, Ankara’daki marketlere yönelik fahiş fiyat artışı ve etiket denetimi gerçekleştirdi. Ekipler, marketlerde, sebze ve meyve, temel gıda ürünleri ile temizlik ürünleri başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarını inceledi. Denetimlerde, ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığına, ürünün etiket ve künye bilgileri ile indirimli ürünün indirimden önceki fiyatına bakıldı. Ekipler, rastgele seçtikleri ürünleri kasaya götürerek fiyatları karşılaştırdı. Adnan Benli, denetimlere ilişkin basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, Bakanlık olarak Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında fahiş fiyat artışı ve etiket denetimi yaptıklarını söyledi.

haberler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. dtxcjk Her gün fiyat şişiren marketler için harekete geçildi için yorumda bulun

    Her gün fiyat şişiren marketler için harekete geçildi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Her gün fiyat şişiren marketler için harekete geçildi için ilk yorumu yapabilirsin.