Lojmanlar lojmanlar….

Oldum olası bu lojman konusunda ikilemlerim var. Evet stratejik personel, asker, MİT mensupları, kritik görevdeki az sayıda personel için gerekli olabilir ancak şehir merkezlerinde lojmanlar niye var bir türlü anlamam.

Tekrar edeyim. Köylerde evet. Küçük yerleşim birimlerinde evet. Güvenlik sorunu olan noktalarda evet ama şehirlerde hem haksızlıklara yol açıyor hem de aslında çok ihtiyaç olup olmadığı tartışmalı bir konu.

Her kurum kendisi karar veriyor kimin kalacağına. Müdüre amire yakın olan yerleşiyor. Birde görev uyduruluyor olduda bitti. İhtiyaca göre tahsis çok zaman olmuyor.

Nerden geldi bu aklımıza önceki dönem Osmangazi Belediye Meclisi üyesi Cemil Aydın beyin önceki gün yaptığı sosyal medya paylaşımını gösterebilirim.

Cemil bey, kentine dikkatli, çevresine, kentin ihtiyaçlarını ve sorunlarına duyarlı bir isim. Sadecek sorunu getirmiyor çoğu zaman çözüm önerisini de ekliyor yanına.

Gerçek anlamda olumlu muhalefet diyebiliriz. Muhalefet demeye bile ağzımız varmıyor, kent gönüllüsü diyelim. Bursa gönüllüsü, Bursalı gönüllüsü en iyisi olacak.

Bursa Valiliği’ne ait (İl Özel İdaresi’nden kalma) Stadyum Caddesi’ne cephelo lojmanlar var. Gelip geçerken görürsünüz.  Bu binyı görünce de aklınızdan Allah korusun deprem olsa ne olur diye aklınızdan geçirirsiniz.

Malum Altıparmak-Çarşamba bölgesi bu konuda en fazla risk taşıyan bölgelerinden başında yer alanlarından. Tıpkı bu binalar gibi bu bölgede aslında ekonomik ömrünü tamamlanmış ve kentsel dönüşüm için yöneticilerin gözlerine bakıyor adeta. Yıkın yenileyin diye bağırıyor adeta.

Konuya tekrar dönecek olursak, Cemil beyin paylaşımını önce dikkatlice okuyalım,

“Lojmanları. Çırpan Mahallesi.  Şehrin merkezinde 1970 yılların ortasında inşa edilmiş, Cilimboz Deresine sıfır noktada.  (Aynı cadde üzerinde askeri lojmanlarda mevcuttur.) Günümüz şartlarında hizmet vermesi doğru mudur?  Valilik ne planlamaktadır? Dönüşüm dahil diğer alternatifler gündeme alınmalıdır.  İşin gerçeğine dönecek olursak; Altıparmak-Çarşamba Bölgesi kamulaştırma marifetiyle yıkılmalı ve Hanlar Bölgesi’ne kadar devasa bir alan ortaya çıkarılmalıdır.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediye Başkanlığı koordineli bir şekilde malî güçleri birleştirerek bölgede nakit ödeme veya oluşturulacak uydu kentlerden takas yöntemiyle çözüm yolunu bulabilirler. Kültürpark, Millet Bahçesi ve ortaya çıkacak devasa alan ile birleşmiş Tarihi Hanlar Bölgesi şehrimize ayrı bir değer katacaktır. Bunu başarabildigimizde sıra Ulucami ve Yeşil Türbenin birleşmesine gelecektir.  Misyon ve vizyon bunu gerektirmektedir.  Malî ve hukuki süreci iyi yönetebilecek siyasi irade ile önemli bir dönüşüme imza atmak mümkündür.

Dip Not: Bursa Valiliği Çırpan Mahallesi / Osmangazi adresinde 3 blok olmak üzere toplamda 23 adet lojman bulunmaktadır. 3 blok; Zemin+3 Kat olup yapım yılı 1974 tür. İL GENEL TOPLAM: 45 (13 adet boş) https://bursa.csb.gov.tr/lojmanlarimiz-i-1409

Bölgeye kentsel dönüşüm şart hemde çok şart.

Bu noktada bir dönem Vali yardımcılarının oturduğu bir dönem işini bilen memurun oturduğu bugünkü durumunu ise çok bilmediğimiz ama 13 tanesinin boş olmasının bir fikir verdiği bu lojmanlarla ilgili Bursa Valiliği bir adım atarak belki belediyeyle birlikte oradan bir kentsel dönüşüm başlatabilir.

Tabi kat artmadan yoğunluk artmadan.

Bu haliyle ne İsa’ya ne Musa’ya yaranabilir durumda. Hem haksızlık algısı oluşuyor hem de eskimiş bu binalar risk oluşturuyor.

Vali beyin görevleri ve yoğunluğu itibariyle bunları görmeme olasılığı yüksek ancak bu kentte bürokrat olarak görev yapan arkadaşların, zamanında gereken adımın atılması için gereken çalışmaları yapmaları gerekli işlemleri yapmalarını bekleriz.

Belli ki sadece bu konuda değil bir çok konuda herkes salmış çayıra Mevlam kayıra.

Tekrar dönersek, Cemil Aydın bey gayreti ve Bursa sevdası ile en azından bir teşekkürü her zaman hak ediyor. Ne dersiniz?

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. İSMAİL TAŞTAN YAZDI Lojmanlar lojmanlar…. için yorumda bulun

    Lojmanlar lojmanlar…. için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Lojmanlar lojmanlar…. için ilk yorumu yapabilirsin.