Müsiad Gik Bursa’da toplandı…

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 104. Genel İdare Kurulu (GİK), MÜSİAD Bursa Şubesi ev sahipliğinde toplandı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 104. Genel İdare Kurulu (GİK), MÜSİAD Bursa Şubesi ev sahipliğinde toplandı.

Salgından önce yılda 3 defa Anadolu’nun farklı şubelerinde o şehrin ekonomik değerini öne çıkaran bir tema ile düzenlenen Genel İdare Kurulu, pandemi sonrası ilk kez Bursa’da yapılıyor.

3-4 Aralık 2021 tarihlerinde Bursa’da düzenlenen GİK programı, protokol ziyaretleri ile başladı. MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay ve Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri ilk olarak Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ile bir araya gelerek MÜSİAD’ın faaliyetlerinden ve çalışmalarından bahsedildi.

Beyçelik’e ziyaret…

Protokol ziyaretlerinin ardından, Beyçelik Gestamp firması ziyaret edilerek, Beyçelik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Faik Çelik ve Beyçelik Gestamp Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik ile bir araya gelindi. Burada MÜSİAD heyetine, Beyçelik ile ilgili sunum yapıldı.

Öğleden sonraki program Hilton Otel’de devam etti. Bursa’nın otomotiv kenti olması nedeniyle ana temasının ‘Otomotiv Teknolojileri ve Yan Sanayinde Yeşil Dönüşüm’ olduğu panele, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD Bursa Şube Başkanı Nihat Alpay ve ülkenin çeşitli illerinden gelen MÜSİAD şube başkanları ve MÜSİAD üyeleri katıldı.

Panelin 1. oturumunda; TOGG İcra Kurulu Başkanı Gürcan Karakaş video yöntemiyle olmak üzere, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Baran Çelik, Vesiile Paylaşım Ekonomisi Çözümleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aybar ve Bursa Uludağ Üni. Otomotiv Müh. Böl. Taşıt Tahrik ve Güç Sistemleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet İhsan Karamangil konuştu.

“Yerli otomobil 2023’ün ilk çeyreğinde yollarda”

Birinci oturumda konuşan TOGG İcra Kurulu Başkanı Gürcan Karakaş, yerli otomobili 2023’ün ilk çeyreğinde yollarda görmeye başlayacağımızı söyledi. Karakaş, “2022 yılının sonlarında aracımız çıkacak ve hedefimiz 2023’ün ilk çeyreğinde yollarda olmasıdır. Testler sürüyor ve her şey yolunda gidiyor. Şarj altyapısı da hazırlanıyor. Araçlar piyasaya çıkana kadar bunun hazır olmasını bekliyoruz. Yerlilik oranımız tedarikçi olarak yüzde 75, değer olarak yüzde 51 seviyelerinde. Bugünden net fiyat vermek zor ama 2023’teki dünyadaki duruma göre C segmentinden pazar payı almayı planlıyoruz.” dedi. Vesiile Paylaşım Ekonomisi Çözümleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aybar ise, “Dünyada pek çok alanda olduğu gibi otomotiv alanında da bir değişim var, bunun içinde ve önünde olmak zorundayız. Avrupa Birliği de fosil yakıtlarla, karbon nötrle, yeşil mutabakatla ilgili önemli kararlar aldı. Sadece çip değil, tedarik zincirleri sorunları, konteyner fiyat artışı, magnezyum sorunu gibi pek çok sorun daha var otomotiv endüstrisinde. Tüm bunları iyi takip etmeliyiz” diye konuştu.

“Gelir seviyesi artan ülkelerde elektrikli dönüşüm 2035’lere kalmayacak”

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Baran Çelik de şunları söyledi: “Büyük bir dönüşümden geçiyor otomotiv endüstrisi. Bu dönüşüme liderlik eden bölge de Avrupa. Bizim de büyük ihracat pazarımız. Bütün global markalar değişimin getirdiği zorunluluklara büyük bütçeli yatırımlar yapıyor. Gelir seviyesi artan ülkelerde elektrikli dönüşüm 2035’lere kalmayacak bile. Her geçen yıl elektrikli otomotive dönüş artıyor.” Bursa Uludağ Üni. Otomotiv Müh. Böl. Taşıt Tahrik ve Güç Sistemleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet İhsan Karamangil de, “Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın dayattığı maddeler sağlanmazsa, firmalar ceza alacak. 2030 klasik araçların son yılları olacak. Sektörde benzeri görülmemiş bir yapısal dönüşümden bahsedebiliriz. Otomotiv firmaları bazı konulara eleştirel yaklaşsa da dönüşümün istediği zorunlulukları yerine getiriyorlar” dedi.

“Dataya sahip olanlar geleceği şekillendirecekler”

Panelin ikinci oturumunda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan,  şunları söyledi, “Ülkelerin ekonomik büyümesi ve güçlenmesi hizmet ve üretim sektörlerinin birlikte büyümesiyle olan bir şey. Otomotiv endüstrisi bu anlamda güzel bir örnek. Otomotiv başarısını sürdürmesi yeni nesil teknolojilere uyum sağlaması, yeşil ve çevreci dönüşüme uyum sağlamasıyla mümkündür. Son yıllarda özellikle yazılım öne çıkmaya başladı. Büyük araç üreticisi bu teknolojilerle ilgili önemli yatırımlar yapıp büyük çaba gösteriyorlar. Dataya sahip olanlar geleceği şekillendirecekler. Buna göre hareket edip stratejilerimizi buna göre geliştirmeliyiz. Tüm sektörler akıllı boyuta geçerken daha az enerji sarf eden daha yeşil alternatifleri de benimsiyor olacağız. Biz de Bakanlık olarak çeşitli çalışmalar ve eylem planları yapıyoruz.”

“Medeniyetimiz insan hayvan ve doğanın birlikte yaşamasını arzu eder”

Oturumda konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı da, “AB sınırda karbon düzenlemesi başta olmak üzere diğer konularda alınan kararlar önemli. Sanayi ihracatımızın büyük kısmı Avrupa Birliği ülkeleri. Dolayısıyla bu ticarette sürpriz vergilerin karşımıza çıkma ihtimali bizi endişelendirmektedir. Bu anlamda iş dünyasının görüşleri mutlaka alınmalıdır. Teknoloji insan hayatını kolaylaştırdı ve hayatın akışını değiştirdi. Bununla birlikte pek çok çevresel problem de dünyanın gündeminde. Hem üretim, hem motorlu araçların kullanımında çevreyi kirleten katı, sıvı ve gaz atıklar dünya için tehlikedir. Bizim medeniyetimiz insan hayvan ve doğanın birlikte yaşamasını arzu eder” ifadelerini kullandı.

“TOGG ile ciddi bir atılım yaptık”

  1. Genel İdare Kurulu’na ev sahipliği yapan MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay, “Otomotiv sektörü Bursa’nın başat sektörlerinden biri. Şehrimiz, gerek sanayi gerekse de otomotivdeki bilgi ve tecrübesiyle yerli ve yabancı yatırımcı için çok büyük bir fırsat. TOGG’un da üretim üssünün Bursa’da olması buna örnek. Türkiye, bu alanda, yeşil ve dijital dönüşüme ayak uydurup değişen taleplere de ayak uydurursa pozitif ayrışır. Ülkece gurur duyduğumuz TOGG ile ciddi bir atılım yaptık. Yerli ve milli otomobil üretiminin yanında, yeşil ve teknolojik değişime hazırlanmak adına da TOGG önemli de bir görev üstlenecektir” diye konuştu.

Panel sonunda, panelistlere teşekkür hediyesi takdim edildi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. 3 BTSO Ziyareti Müsiad Gik Bursa’da toplandı… için yorumda bulun

    Müsiad Gik Bursa’da toplandı… için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Müsiad Gik Bursa’da toplandı… için ilk yorumu yapabilirsin.