UİB’den ihracatçılara dış ticaret konusunda A’dan Z’ye bilgilendirme semineri

Türkiye’nin Genel Sekreterlik bazında en büyük ikinci ihracatçı birlikleri olan Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) ev sahipliğinde ve Ticaret Bakanlığı, TOBB, TİM ile OSBÜK koordinasyonunda Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri düzenlendi. Eğitim programlarıyla üyelerinin ihracat potansiyelini artırmayı ve onların gelişimine katkı sunmayı hedefleyen UİB’in online olarak üç gün süren seminerlerinde, dış ticaretin tüm yönleri hakkında önemli bilgiler paylaşıldı. Deneyimli uzmanların sunumlar eşliğinde önemli bilgilendirmelerde bulunduğu seminerlerde, Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanan devlet yardımları, Ticaret Bakanlığı’nın güncel online hizmetleri ve yurt dışı pazarlarda ihracatçıların karşılaşabileceği engeller gibi konular ele alındı.

Etkinliğin birinci gününde, “İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları – Mal İhracatı” konusunda Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı Seda Kavruker tarafından “Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY’nin Desteklenmesi ile Yurt Dışı Birim Marka ve Tasarım Destekleri” üzerine sunum yapıldı. Seminerde, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı Deniz Koray Tuncel de, “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, E- Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi” konularında üyeleri bilgilendirdi. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı Ali Erdal ise, “Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi” hakkında bilgi verirken, İhracat Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı Ahmet Küçükaslan da, “Dahilde ve Hariçte İşleme Rejimleri” konusunda önemli noktalara değinerek bilgilendirme bulundu. Seminerin birinci gününde son olarak Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı Enes Akel, “İhracatta Sağlanan Devlet Yardımlarından – Hizmet İhracatı” ile ilgili bir sunum yaptı.

Seminerin ikinci gününde; Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı Nurullah Asım Akbulut, “Pazara Giriş Engelleri ve Çözüm Yolları”, Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı Zeynep Kömürcüoğlu da “Ticarette Teknik Engeller” konusunda bilgi verirken, Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı Begüm Alp Apaydın da “7223 sayılı Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu” hakkında sunum gerçekleştirdi. İkinci günün son oturumunda ise  T.C. Güney Afrika Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri (Pretorya Ticaret Müşaviri) Demet Işıl Karakurt da UİB üyelerine “Güney Afrika Pazarına İhraç İmkanları” konusunda bilgilendirmede bulundu.

Etkinliğin son gününde, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı Ali Murat Pala “İhracatta Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları” konu başlığında, Gümrükler Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı Mustafa Özgün de “Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması” konusunda sunum yaptı. Program, Worldef E-ihracat Danışmanı Önder Türker’in “E-Ticaret / E-İhracat Uygulamaları” konusunda yaptığı sunumlarla son buldu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Dis Ticaret Bilgilendirme Semineri FOTO UİB’den ihracatçılara dış ticaret konusunda A’dan Z’ye bilgilendirme semineri için yorumda bulun

    UİB’den ihracatçılara dış ticaret konusunda A’dan Z’ye bilgilendirme semineri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak UİB’den ihracatçılara dış ticaret konusunda A’dan Z’ye bilgilendirme semineri için ilk yorumu yapabilirsin.