YERLİ UÇAK T200’E ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ

Bursa’da faaliyet gösteren Bizpark şirketi, Uçaksan markasıyla iki kişilik yolcu uçağı yapımında sona yaklaşırken Uluslararası Sivil Havacılık Günü kapsamında kapılarını öğrencilere açtı.

Hürriyet, Tophane, Sadık Yılmaz, Feriha Uyar Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri öğretmenleri ve öğrencileri ile Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Heyeti Uçaksan’ın Kayapa OSB’deki üretim tesisini ziyaret etti.

Tamamlama aşamasında olan “Very-Light Aircraft” (VLA)  T200 model uçak ile sivil havacılıkta bir ilke imza atmaya hazırlanan Bizpark Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Emre Balcı, Uçaksan’ı ziyaret eden öğrencilere yaptığı konuşmada her şeyin hayal etmekle başladığını belirterek “Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyelerini ve liselerimizde okuyan öğrencilerimizi ağırlamaktan çok mutluyuz. VLA T200 model uçağımızın üretilmesindeki ana etken hayal edilmesidir. Kendimize ve bilginize güvendiğiniz her alanda hayal etmekten korkmamalısınız, çok zorluklarla karşılaşabiliriz ama bunlar bizi hedeflerimizden vazgeçirmemeli. Bu uçak sivil alanda yapılmış ilk uçak olacak. Amacımız bundan sonra Türk havacılığına aktif bir şekilde kendi uçaklarımızı kullandırmak. Türkiye’nin sivil havacılıkta da dünyada söz sahibi olmasını arzuluyoruz. Hedefimiz Türkiye’nin VLA sınıfında dünyanın sayılı ülkeleri arasındaki yerini alması ve bu pazarda da söz sahibi olmasının önünü açmaktır. Şu anda 2 kişilik kapasiteli uçakla üretimimize başladık daha sonra ise 6 kişilik yolcu uçağını da projelendireceğiz” dedi.

Yapımında sona yaklaşılan VLA T200 model uçağını ilgiyle inceleyen öğrenciler,  üretilen uçağın kendilerine rehber niteliğinde olduğunu ve bakış açılarının gelişimine katkı sağdığını ifade ettiler.

Uçaksan’ı ziyaret eden liselerin öğretmenleri ile Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Heyeti de, üretilen uçağın kendilerini gururlandırdığını ve Türkiye’nin sivil havacılıkta da söz sahibi bir ülke olması için yapılan çalışmaların umut verici olduğunu söylediler.

Yerli ilk sivil uçak olacak T200’ün Sivil Havacılık Genel Müdürlüğündeki sertifikasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından uçurulması hedefleniyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 5 5 YERLİ UÇAK T200’E ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ için yorumda bulun

    YERLİ UÇAK T200’E ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak YERLİ UÇAK T200’E ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ için ilk yorumu yapabilirsin.