Yıldırım’dan insani ve insana yakışır adım!

Siyasetçiler, kamu yöneticileri, bürokratlar gibi devletin ve milletin hizmetinde olan hizmete talip kişilerin hiç kuşkusuz birinci görevi milleti öncelemektir.

Dahası ayrı gayrı olmadan halkın tamamını göz önünde bulundurarak, toplumun her kesiminin sorunlarına eğilmek ve ihtiyaç duyulan yerde ihtiyaç duyulan zamanda hizmeti geliştirmek olması gerekiyor ana nedefin.

Bunu çok iyi yapan ve samimiyetle gösteren yöneticilerin yanında, kendi keyfi kendi egoları kendi ikbali için milletin makamlarını işgal eden asalaklakların sayısı da ne yazık ki oldukça fazla.

İyi örnekten yola çıkarak iyi bir uygulamanın bir kez daha altını çizmekte fayda var. Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz… AK Parti’den seçilmiş AK Partili bir belediye başkanı olmasına rağmen Yıldırım’da her kesimin selmpatisini kazanan, her kesim tarafından sevilen bir yapısı var. Gerçekten toplumun tüm kesimlerinde bir karşılığı var ve bunu sahada görmek oldukça kolay.

Oktay Yılmaz’ın evet büyük projeleri de var ama asıl sosyal ve topluma dokunan projeleri, insanı önceleyen hizmetleri o kadar değerli ve o kadar yerinde ki! Burada yapılan onlarca sosyal ve kültürel projeyi anlatacak değilim.

Ama bir tanesi var ki sadece birincil hedef olan insanları değil toplumu da pozitif etkileyen, sorun büyümeden çözüme kavuşturulan, geliyorum diye. Tehlikeyi insanı bir şekilde bertaraf edecek gerçekten örnek bir faaliyet.

Yıldırım Belediyesi, toplumun en alt katmanı daha ne kadar altı olabilir ki, sokaklarda karton plestik toplayan insanların umudunu yeşertecek adımı attı.

Düşünün sokakta sabahtan akşama kadar belki 30-40 lira kazanmak için karton toplayan, çöplerin içini karıştıran, bir lokma ekmek için dolanan insanlar.

Her insan onurlu bir yaşamı hak eder. Hiç bir insan çöpleri karıştırmak ve oradan bulduğu kartondan alacağı üç kuruşla yaşamaya muhtaç edilmemeli. Hele benim ülkemde hiç edilmemeli.

Bu ülke ve bu millet insanlığın son kalesiyken, insanlığın sokaklarda ağlamasına ne millet olarak ne devlet olarak asla izin veremeyiz vermeyiz de. İşte Oktay başkan, çaresiz bu insanlara el uzattı. Belediye proje hazırladı. Atıkların geri dönüşümü için bir ilke imza atarak ‘Yıldırım Atık Dönüşüm Timi’ uygulamasını başlattı.

O sokaklarda görenin içini parçalayan ve hiçbir güvencesi düzenli geliri daha önemlisi yarına dair umudu olmayan insanlara,yarının umudunu verdi. Sokakta toplayıcılarını sosyal güvence altına alırken, çocukların bu noktada çalışmaya zorlanmalarının da önüne geçti.

Sokak toplayıcıları kayıt altına alınarak kontrol sistemi kurulurken, toplumsal olarak oluşacak risklerin de böylece bertaraf ediliyor. Sonuç olarak mahalle ve sokaklardaki güvenlik sorunlarının da böylece ciddi anlamda önüne geçiliyor.

Tam 70 sokak toplayacısını istihdam etmiş Yıldırım Belediyesi. Belli standartlarda bu insanlar işlerini yapacaklar. ‘Yıldırım Atık Dönüşüm Timi’ ile düzensiz sokak toplayıcılarının topladıkları atıkların lisansı olmayan uygunsuz alanlarda depolanmasından dolayı oluşan çevre kirliliğinin önüne geçecek.

Çek çek tabir edilen ve hem trafiği sıkıntıya sokan, görüntü ve güvenlik konusunda sıkıntı oluşturan ve insanların vicdanını yaralayan fotoğraflar olmayacak artık Ylıdırım’da. Bu insanlar belediyenin temin ettiği araçlarla ve sosyal güvence altında çalışacaklar.

Elektrikli atık toplama araçları GPS sistemi ile takip edilirken, ilçede artık çekçek tabir edilen ve insana yakışmayan ve hatta insanlık adına utanç verici görüntülerin oluşmasına da izin verilmeyecek.

Oktay Yılmaz hem garibe gurabaya sahip çıkarken, ilçede oluşabilecek olumsuzluklara ve güvenlik sorunlarına da başından önlem almış oluyor.

Tebrikler Yıldırım Belediyesi, teşekkürler Oktay Yılmaz diyelim. Bu uygulamanın tüm kamu görevlilerine,belediyeler ve bürokratlara da örnek olmasını, insana yakışır hizmetlerle insanların buluşturulmasının birinci öncelik olduğunu ekleyelim.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İsmail taştan yazdi Bursada şölen Şuşada bayram 548x380 1 Yıldırım’dan insani ve insana yakışır adım! için yorumda bulun

    Yıldırım’dan insani ve insana yakışır adım! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yıldırım’dan insani ve insana yakışır adım! için ilk yorumu yapabilirsin.