Cumhurbaşkanı Erdoğan, Emmanuel Macron ile sohbet etti

Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Liderler Zirvesi başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvenin düzenlendiği salonda Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile ayaküstü görüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bali’de, G20 Liderler Zirvesi’ndeki temaslarına başladı. G20 Liderler Zirvesi için Apurva Kempinski’ye gelen Erdoğan, burada G20 Liderler Zirvesi resmi karşılama törenine katıldı. Zirveye ev sahipliği yapan Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, toplantı öncesinde karşıladığı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tokalaşarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

İlk oturum düzenlendi

Resmi karşılama töreni sonrasında liderler, “Gıda ve Enerji Güvenliği” oturumuna geçti.

Macron ile sohbet etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, oturumun yapılacağı salonda Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile ayaküstü sohbet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Macron’un görüşmesi objektiflere yansıdı.  

G20 Liderler Zirvesi, Bali’de başladı

G20 Liderler Zirvesi, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo’nun liderleri karşılama töreniyle başladı. Bu yıl Endonezya’nın başkanlığını yürüttüğü G20’nin Liderler Zirvesi, “Birlikte Toparlanma Daha Güçlü Toparlanma” ana temasıyla 15-16 Kasım’da Bali’nin güneyinde yer alan Nusa Dua Yarımadası’nda düzenleniyor.  

Endonezya Devlet Başkanı liderleri karşıladı

Zirve, Endonezya Devlet Başkanı Widodo’nun, Apurva Kempinski’deki liderleri karşılama töreniyle başladı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı zirveye, G20’yi oluşturan Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Birleşik Krallık, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) liderleri iştirak ediyor.  

Putin katılmadı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zirveye katılmazken, Rusya’yı zirvede Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un başkanlık ettiği bir heyet temsil ediyor. Dünyanın en büyük ekonomilerini bir araya getiren G20 Zirvesi’nin resmi gündeminde, küresel sağlık mimarisi, sürdürülebilir enerji dönüşümü ve dijital dönüşüm konuları bulunuyor.  

Krizlerin ortasında gerçekleştiriliyor

Rusya-Ukrayna savaşı, enerji, enflasyon ve iklim krizlerinin aynı anda yaşandığı bir dönemde gerçekleşen zirve, ilklere de sahne oluyor. ABD Başkanı Joe Biden başkan olmasının ardından, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’le ilk kez yüz yüze geldi.  

BM Genel Sekreteri, Rus heyetiyle görüşecek

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün düzenlediği basın toplantısında, bugün Lavrov ile bir toplantı yapacağını bildirdi. Zirve, açılış konuşmalarının ardından çeşitli toplantılar ve bire bir görüşmelerle devam edecek.  

Tahıl anlaşması gündemde

Ayrıca heyetlerin, 19 Kasım’da sona erecek Tahıl Koridoru anlaşmasının uzatılmasına ilişkin görüşmeler yapması bekleniyor. G20’nin bu yılki ev sahibi Endonezya, zirve kapsamında, Adil Enerji Dönüşümü Ortaklığı programını açıklayacak. kaynak ensonhaber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. dfgm Cumhurbaşkanı Erdoğan, Emmanuel Macron ile sohbet etti için yorumda bulun

    Cumhurbaşkanı Erdoğan, Emmanuel Macron ile sohbet etti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Emmanuel Macron ile sohbet etti için ilk yorumu yapabilirsin.