Daha fazla kurban için neler yapmışlar neler!

Geçen hafta İstiklal Caddesi’nde meydana gelen bombalı saldırıda 6 canımız hayatını kaybetmişti. Saldırıda parmağı olan 17 kişi tutuklanırken, caddeye bırakılan patlayıcının olta ucuna daha fazla insanı öldürebilmek için kurşunlar, çivi ve demir parçaları takıldığı öğrenildi.

İstiklal Caddesi üzerinde Pazar günü meydana gelen patlamada 6 kişi hayatını kaybetti, 81 vatandaşımız ise yaralandı. İstanbul emniyeti hem saldırganların yakalanması hem de patlayıcının tespit edilmesi için çok yönlü araştırma başlattı. Başta caddeye bombayı bırakan kadın terörist olmak üzere olayla ilgili çok sayıda kişi gözaltına alındı, 17 kişi tutuklandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yürütülen çalışmada, terörist Ahlam Albashır ve firari şüpheli Bilal Hassan’ın illegal yollarla Türkiye’ye geçmesine yardım ettikleri belirlenen 2 zanlı yakalandı.

Saldırıyı gerçekleştiren Ahlam Albashır’in emniyette verdiği ifadesinin detaylarına ulaşıldı. Albashır, polise verdiği ifadede örgütle nasıl tanıştığından eylem günü yaşananlara kadar bütün detayları anlattı. Sevgili olduğu bir erkek vasıtasıyla örgütle tanıştığını belirten Albashır’ın, “YPG ile tanışmam 2017 yılında Münbiç’te oldu. YPG üyesi olduğunu öğrendiğim Ahmed A. isimli bir erkekle tanıştım. Ahmed A. ile sevgili oldum. Sonra Ahmed, Cerablus’a gitti arkasından da ben gittim. Burada örgüt beni içine çekmeye çalıştı görevler teklif etti. Bir süre sonra Ahmed A.’nın izini kaybettim ama örgütle ilişkim kesilmedi. Onlar da beni bırakmadı” dediği öğrenildi.

Saldırganlar Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından kısa sürede yakalanırken, Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri ise zaman ayarlı olduğu değerlendirilen bombanın parçalarını topladı. Ana maddesi TNT olan bombanın güçlenmesi için içine çivi, olta ucuna takılan kurşunlar ve metal parçalar konulduğunu belirleyen ekipler, olay yerinden topladıkları parçaları incelemeye başladı. O parçalara ait fotoğraflarda bombanın içeriğindeki TNT ve Nitro Selüloz parçaları da dikkat çekti.

kaynak haberler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. yfgu Daha fazla kurban için neler yapmışlar neler! için yorumda bulun

    Daha fazla kurban için neler yapmışlar neler! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Daha fazla kurban için neler yapmışlar neler! için ilk yorumu yapabilirsin.