Erdoğan ve Özel’den Tarihi Buluşma!

Bugün, gözler yine siyasetin zirvesinde. Recep Tayyip Erdoğan ve Özgür Özel, ilk kez sekiz yıl sonra aynı masada. Bu buluşmanın adı ne olursa olsun, özü itibarıyla bir ‘tarihi buluşma’. Peki; Bu toplantının perde arkasında neler oluyor? Merak edilenleri, duyulmayanları sizler için kaleme aldım. İlk olarak şunu belirtmeliyim: Bir araya gelmek kolay değil. Hele ki Türkiye gibi siyasi çekişmelerin eksik olmadığı bir ülkede. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Irak ziyaretinden döner dönmez, “CHP’nin de değişime destek verebileceği inancındayım,” demişti. Özgür Özel ise, belediyelerin sıkıntıları ve emekli aylıkları gibi konuları masaya yatıracak. Yani anlaşılacağı üzere her iki taraf da bu görüşmeden bir ‘kazanım’ umut ediyor. Daha da önemlisi, bugün yapılacak görüşme, sadece iki lider arasında değil, aynı zamanda iki zıt dünya görüşü arasında bir köprü kurma girişimi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pragmatizmi ile Özel’in reformist yaklaşımı, umarım Türkiye için hayırlı bir sinerji yaratır.
image
Erdoğan ve Özel’den Tarihi Buluşma!
Unutmayın, politikada masaya oturmak, bir nevi şah-mat oyununa benzer. Her hamle, kapsamlı bir stratejiyi gerektirir. Cumhurbaşkanı ve CHP Lideri’nin bugün yapacağı görüşme de, gelecekteki siyasi manevralar için bir ölçüt olacak. Yeni anayasa meselesi ise, bu buluşmanın ana gündem maddesi. Umarım bu görüşme, sadece siyasi bir şov değil, gerçek anlamda ülkemizin geleceğine ışık tutacak bir adım olur. Önemli olan, bugün masaya yatırılacak konuların sadece bugünle sınırlı kalmayıp, yarının Türkiye’sini şekillendirecek olması. Yeni anayasa çalışmaları, bir ülkenin temel taşlarını yeniden dizayn etmek demek. Bu, sadece mevcut siyasi liderler için değil, tüm vatandaşlar için hayati. Anayasanın her bir maddesi, gelecekteki özgürlüklerimizi, haklarımızı ve sorumluluklarımızı şekillendiriyor.
Tarihi Görüşme 1 1
Erdoğan ve Özel’den Tarihi Buluşma!
  Bu görüşmede Erdoğan ve Özel, belki de farklı siyasi kampların ortak bir zeminde buluşabileceğini gösterme fırsatı bulacak. Burada bir anlaşmazlık olsa bile,ki ‘‘umarım olmaz’’ diyalogun kapılarını açık tutmak, demokrasinin gereği. Bugün belki anlaşamazlar, ama yarın için bir umut tohumu ekmiş olurlar. Ve son olarak, bu tür görüşmelerin bir diğer önemi de, topluma örnek olması. Liderler arası diyalog, toplumsal kutuplaşmayı azaltabilir, farklı görüşlere saygıyı teşvik edebilir. Özellikle de siyasi gerginliklerin had safhada olduğu dönemlerde, bu tür buluşmalar, ‘birlikte yaşama’ kültürünün pekiştirilmesine katkı sağlayabilir.  
0x0 tbmmde ilk temas baskan erdogan ozgur ozel ile haftaya gorusecegiz 1713899164201
Erdoğan ve Özel’den Tarihi Buluşma!
Dolayısıyla, bugün yapılacak olan bu görüşme, belki de tarihi bir dönüm noktası olacak. Belki de yeni bir başlangıç. Sonuç ne olursa olsun, bu buluşma, Türkiye’nin demokratik olgunluğu için bir test olacak. Ve, siyasetin asıl amacı, halka hizmet etmektir. Umarım bu görüşme, bu amaca hizmet eden sonuçlar doğurur. Bizler de sonuçları merakla bekliyor olacağız.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. guncel bursa tarihi bulusma Erdoğan ve Özel’den Tarihi Buluşma! için yorumda bulun

    Erdoğan ve Özel’den Tarihi Buluşma! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Erdoğan ve Özel’den Tarihi Buluşma! için ilk yorumu yapabilirsin.