Kemal Kılıçdaroğlu: Yapmamız gereken tek şey helalleşmek

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Demokrasi Şurası’na katıldı. Kılıçdaroğlu “Biz demokratlar hiç bitmedik, hiç azalmadık. Şimdi yapmamız gereken son bir şey kaldı o da helalleşmek” dedi.

Türk Demokrasi Vakfı’nın düzenlediği Demokrasi Şurası, Şişli’deki kongre merkezinde sabah başladı.

Programa, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Türk Demokrasi Vakfı Başkanı Dr. Salih Uzun da katıldı.

Kılıçdaroğlu konuşmasını yapmak için sahneye çıktığında ‘Hak, Hukuk, Adalet’ sloganları atıldı.

“Yapmamız gereken son bir şey kaldı”

Konuşmasında ‘demokrasi’ ve ‘helalleşme’ vurgusu yapan Kılıçdaroğlu, Demokrasi hep hor görüldü. Demokrasi o zaman postalların altında, bugün kirli sermayenin altında eziliyor. Biz demokratlar hiç bitmedik, hiç azalmadık. Şimdi yapmamız gereken son bir şey kaldı o da helalleşmek. Artık bu ülkenin bedel ödemesini bitirmek ve bu kavgayı biz bitireceğiz. Darbeciye darbeci diyeceğiz. Kötü olana da kötü diyeceğiz. ifadelerini kullandı.

“Adaleti aramaktan bir milim geri adım atmadım”

Kemal Kılıçdaroğlu Adalet, bir kutup yıldızı gibidir’ der Hz. Mevlâna, o yerinde durur evren bunun etrafında döner. İnsanlık tarihi adalet arayışı tarihidir aslında. Bugün adaleti arıyoruz hep beraber, demokrasiyi arıyoruz hep beraber. Bedeller ödendi ve ödenmeye de devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız yargılanıyor, haksız bir şekilde yargılanıyor. Siyaseten onu nasıl devre dışı bırakırız arayışı içerisindeler. Bir şehit cenazesinde devlet protokolü içerisinde uzun bir süre linç girişimiyle karşı karşıya kaldım ama hiçbir zaman adaleti aramaktan bir milim bile geri adım atmadım. Gerçekleri tüm halkımıza anlatalım; milletimiz adalete ulaşamıyor. Türkiye’de adalete erişim, açlık tokluk meselesi haline gelmiştir. Türkiye’de adalete erişim, artık bir ekonomik meseledir. Bir yanda hücrede tutulan siyasiler var, bir yanda halkın seçtiği belediye başkanlarını görevden alma çabası var. Öte yanda yine halkın seçtiği belediye başkanlarını görevden alıp yerine kayyum atananlar var, öte yandan aç çocuklar, evsiz barksız insanlar, ödenemeyen kiralar, alınamayan etler, sütler, dolmayan beslenme çantaları var. Öyle bir noktaya geldik ki sorun artık bir parti sorunu olmaktan çıkmış. Sorun artık bir Türkiye sorunudur. Bizi 6 lideri bir araya getiren de sorunun Türkiye sorunu boyutuna ulaşmasıdır. dedi.

“Bu ülkede ya çok zenginsin ya da hiçbir şeyin yok”

Kılıçdaroğlu, Bu ülkede yaşayan herkesin, kimliği inancı ne olursa olsun; kadının erkeğin, başı açığın, başı kapalının, ailenin, bekarın yani herkesin ama herkesin barış ve huzur içerisinde yaşadığı bir ülke hayal ediyorum. En büyük hedefim böyle bir ülke, huzurlu bir ülke hayal etmek ve o ülkenin caddelerinde sokaklarında gezerken hiç tanımadığımız insanlarla gülümseyerek selamlaşmamız. Orta sınıfı yok ettiler, bu ülkede ya çok zenginsin ya da hiçbir şeyin yok. Oysa birlikte yaşadığımız demokratik ve özgür ülke idealini gerçeğe dönüştürmek zorundayız. Gelirin de eşit paylaşılması gerektiğine inanıyorum. Önümüze sürekli engeller çıkaracaklar mücadele edeceğiz. Yasa dışı yollara başvuracaklar, mücadele edeceğiz. Yargıyı sopa olarak kullanacaklar, mücadele edeceğiz. diye konuştu.

kaynak ensonhaber

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Corba Dagitimi 2 Kemal Kılıçdaroğlu: Yapmamız gereken tek şey helalleşmek için yorumda bulun

    Kemal Kılıçdaroğlu: Yapmamız gereken tek şey helalleşmek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kemal Kılıçdaroğlu: Yapmamız gereken tek şey helalleşmek için ilk yorumu yapabilirsin.