Kritik eşikte Bulgaristan seçimleri…

Türkiye seçim sürecine yavaş yavaş adapte oluyor. Türkiye’de 14 mayıs seçimlerinden önce önemli bir seçim heyecanı daha var.

Bu haftasonu yapılacak Bulgaristan erken seçimleri.

Ne yazık ki siyasi istikrarı bir türlü sağlayamayan ülkelerden birisi de komşumuz Bulgaristan.

Son iki yıl içinde 5’inci seçime gidiyor Bulgaristan halkı.

Aslında gerek Bulgaristan gerek İsrail’de yaşananlar Türkiye’nin başkanlık sistemi ile ilgili attığı adımın ne kadar doğru ve yerinde bir adım olduğunu da gösteriyor.

Bugün kaosun nedeni bu ülkelerde parçalanmış siyasi yapıdan başka bir şey değil.

Neyse konumuza tekrar dönecek olursak Bulgaristan seçimleri bu kez Bulgaristan’da yaşayan ya da Türkiye’de yaşayan Türkler için çok daha önemli.

Üyelerinin büyük kısmını Türklerin ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi, bu kez daha fazla milletvekili çıkararak koalisyon ortağı olmak istiyor.

 

WhatsApp Image 2023 03 25 at 20.25.25 1

Bunu sağlamak için de Türkiye’de yaşayan çifte vatandaş soydaşların sandığa giderek oy kullanması ve HÖH’e güçlü bir destek vermesi gerekiyor.

İşte bu noktada olası koalisyon hükümetinde hem ağırlıklarını artırmak hem de daha fazla bakanlık almak için HÖH yöneticilerinin, Türkiye’deki çifte vatandaşlara sürekli bir çağrısı oluyor. Desteğin önemini vurguluyorlar.

HÖH, Bulgaristan seçimleri öncesi Türkiye’de Bulgaristan göçmeni vatandaşların yoğun yaşadığı kentlerde de iftar buluşmaları düzenleyerek bizzat vatandaşlara da bu taleplerini iletiyor.

Örneğin Bursa’da haftasonu HÖH tarafından verilen iftar yemeğine katılan HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, yeterli desteği alabilirlerse Bulgaristan Parlamentosu’nda hükümet ortağı olabileceklerini söyledi. 

Bu gerçekten dikkate alınması gereken ve çifte vatandaş olan dostlarımızın mutlaka gidip oy kullanarak üzerlerine düşen görevi yerine getirmeleri gereken bir süreç.

Basından okuduğum kadarıyla iftar organizasyonunda bir konuşma yapan Karadayı, “2 Nisan’da bizim için, Bulgaristan ve Bulgaristan vatandaşları için çok önemli bir seçim. İnşallah sizin desteğinizle hükümet ortağı olacağız ve Bulgaristan Parlamentosu’nda sizin sesiniz olacağız” ifadelerini kullanmış. 

Bulgaristan seçimleri tarihi bağlarımızın yanı sıra sınır komşumuz olan Bulgaristan’ın siyasi istikrarı için önemli. Bölgenin istikrarı içinde çok önemli.

Dahası orada yaşayan soydaşlarımız açısından da ayrıca önemli. HÖH’ün koalisyon hükümetine girmesi ve burada güçlü temsil etmesi de sorunların açılması ve iki ülke arasındaki bütünleşmenin çok daha ileri taşınmasında önemli.

Karadayı’nın saydığı sorular azbuz sorunlar değil ve bunların halledilmesi de çok zor değil.

“Türkiye’de Bulgaristan Konsolosluğu hizmetleri yeterli değil ve vizelerimizi büyük zorluklarla alıyoruz. 

Biz hükümet ortağı olduğumuzda vize süreçlerini ve konsolosluk hizmetlerini kolaylaştıracağız.

Eski göçmenlerden Bulgaristan vatandaşı olmak isteyenlere danışmanlık yardımcı olacağız.

Bulgaristan’da yıllar boyunca kendi kimliğimizi savunmak için mücadele verdik.

Bulgaristan’da 30 yıldır demokrasi var ama tüm haklarımızı elde edemedik. Bulgaristan’daki okullarda Türkçe okunması için elimizden geleni yapacağız.

Siyasi nedenlerden dolayı hüküm giyenler var, son parlamentoda emekli olmak için hüküm giyilen süre emeklilik süresine dahil olacak”

Evet bunlar çözülemeyecek sorunlar değilve HÖH güçlü bir şekilde hükümette yer alırsa bir iki yıla kalmaz hepsinin çözülmüş olarak görebiliriz.

Sandığa gidip verilen hakka hukuka sahip çıkmak lazım.

Seçimlerle ilgili teknik bilgiye gelince….

Bulgaristan’da 2 Nisan’da yapılacak erken genel seçimlerde Türkiye’deki çifte vatandaşlar için 23 ilde 162 sandık kurulacak.  

Elections BG

Erken genel seçimlerde 21 parti ve koalisyon yarışacak.

Nüfusu 6,52 milyon olan Bulgaristan’da komünizm rejiminden çıktığı 1989 yılı sonrası kurulan ve yaklaşık bir milyon Türk ve Müslümanın yoğun olarak katıldığı HÖH, 2 Nisan’daki erken genel seçimlerden sonra ülke siyasetinde kilit rol oynamayı hedefliyor. 

2 Ekim 2022 deki son genel seçimlerde hızlı bir yükselişle geçerli oyların yüzde 13,75’ini alan HÖH, 240 sandalyeli mecliste 36 milletvekili ile ülkenin en büyük 3. siyasi gücü haline geldi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Mantikli sol bile Erdoğan diyor Kritik eşikte Bulgaristan seçimleri… için yorumda bulun

    Kritik eşikte Bulgaristan seçimleri… için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kritik eşikte Bulgaristan seçimleri… için ilk yorumu yapabilirsin.