Sedat Peker’in SPK iddiaları sonrası harekete geçen savcılık, soruşturma başlattı

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in ortaya attığı yolsuzluk ağı iddialarında ismi geçen Sermaye Piyasaları Kurulu ve Mine Tozlu Sineren hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Mine Tozlu Sineren’in Sedat Peker’in iddialarını doğrulaması ve SPK’nın ihbarı üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturmayla ilgili ilk kez yorumda bulunan Sineren, “Benimle başlamadı bu soruşturma, açıklamalardan sonra başladı. Daha önce başlaması gerekiyordu, geç kalındı” dedi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker kendisiyle bağlantılı ‘Deli Çavuş’ isimli Twitter hesabından bürokratlara dair rüşvet ve yolsuzluk ağıyla ilgili WhatsApp yazışmalarını paylaştı. Söz konusu yazışmalara dair görselleri paylaşan Peker, eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği Deniz Meclisi üyesi Salih Orakcı’nın iş insanı Mine Tozlu Sineren‘den rüşvet istediğini öne sürdü. İş insanı Sineren ise olay günü katıldığı canlı yayında iddiaları doğruladı.

Sineren ve Peker’in iddialarının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, harekete geçti. Başsavcılık, SPK’nın yaptığı suç duyurusunu değerlendirerek soruşturma başlattı. Başsavcılıkça yapılan açıklamada, “Bir ulusal televizyon kanalında yer alan iddialara yönelik olarak SPK başkanlığı tarafından verilen ihbar dilekçesi üzerine maddi gerçeğin tüm yönleriyle ortaya çıkarılması amacıyla soruşturmaya başlanılmış olup televizyon kanalında bilgi paylaşan M.T.S. dahil olmak üzere tüm taraflarla ilgili araştırma yapılması için gerekli talimatlar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı. Mine Tozlu Sineren‘in ifadeye çağrılarak elindeki bilgi ve belgelere göre soruşturma yapılacağı öğrenildi.

Başsavcılıkça yapılan açıklamada, “Bir ulusal televizyon kanalında yer alan iddialara yönelik olarak SPK başkanlığı tarafından verilen ihbar dilekçesi üzerine maddi gerçeğin tüm yönleriyle ortaya çıkarılması amacıyla soruşturmaya başlanılmış olup televizyon kanalında bilgi paylaşan M.T.S. dahil olmak üzere tüm taraflarla ilgili araştırma yapılması için gerekli talimatlar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı. Mine Tozlu Sineren‘in ifadeye çağrılarak elindeki bilgi ve belgelere göre soruşturma yapılacağı öğrenildi.

Soruşturmanın ardından TELE 1’e konuşan Mine Tozlu Sineren şu ifadeleri kullandı: “Ben daha önce şikayetlerde bulundum. Bütün iddiaları araştırmak için Başsavcılık tarafından talimat verildi. Benim zaten CİMER’e yaptığım suç duyuruları var. SPK’nın da var. Benimle başlamadı bu soruşturma, açıklamalardan sonra başladı. Daha önce başlaması gerekiyordu, geç kalındı.”

kaynak haberler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Beige Simple Photo Fashion Youtube Thumbnail Sedat Peker’in SPK iddiaları sonrası harekete geçen savcılık, soruşturma başlattı için yorumda bulun

    Sedat Peker’in SPK iddiaları sonrası harekete geçen savcılık, soruşturma başlattı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sedat Peker’in SPK iddiaları sonrası harekete geçen savcılık, soruşturma başlattı için ilk yorumu yapabilirsin.