Vladimir Zelensky, Rusya’ya seslendi: Noel’de geri çekilin

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, ülkesindeki Rus askeri varlığına dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Zelensky, Almanya’nın dönem başkanlığını yaptığı G7 ülkeleri liderlerinin katılımıyla düzenlenen çevrimiçi toplantıya video konferans yoluyla katıldı.

Ülkesinde Rusya’ya karşı savaşın aylardır devam ettiğini dile getiren Zelensky, Ukrayna’ya sağladıkları askeri, sosyal ve mali yardımlarından dolayı G7 ülkelerine minnettar olduklarını kaydetti.

Rusya’ya Noel çağrısı

Rusya’yı somut bir çözüm süreci için gereken adımları atmaya davet eden Zelensky, gelecek günlerde dünya genelinde Noel’in kutlanacağını hatırlattı.

Söz konusu günlerde günlerinde Rusya’yı ordusunu Ukrayna’dan çekmeye çağıran Zelensky, şunları söyledi:

“Birliklerinizi Ukrayna’dan geri çekin”

“Bu (Noel), normal insanların saldırganlığı değil, barışı düşündüğü bir dönemdir. Rusya’nın en azından saldırganlıktan vazgeçebileceğini kanıtlamaya çalışmasını öneriyorum.

Bu Noel’de Rus birliklerinin uluslararası kabul edilmiş Ukrayna topraklarından geri çekilmeye başlaması doğru olur. Rusya birliklerini Ukrayna’dan çekerse, çatışmaların güvenilir bir şekilde durdurulması sağlanacaktır.”

“Moskova’dan haber bekliyoruz”

Rusya’ya teklif ettiği çözümün yerine getirilmesi durumunda barışın sağlanmasının mümkün olduğuna inandığını belirten Zelensky, artık Moskova’dan haber bekleyeceklerini kaydetti.

Öte yandan Zelensky, liderlere seslendiği konuşmasında, savaş devam ettiği için Ukrayna’nın güçlü bir dayanışmaya ihtiyaç duyduğunu dile getirerek, “Hepinizden, sağlanan dayanışmayı gelecek yıl da sürdürmenizi rica ediyorum. Rusya saldırganlığını sürdürüyor ve bu nedenle Ukrayna’ya desteğin sürdürülmesi gerekiyor.” dedi.

İhtiyaçları sıraladı: Modern tanklar, topçu sistemleri, silah, mermi

Rusya’nın Ukrayna’ya göre daha fazla füze ve topçu sistemine sahip olduğuna dikkati çeken Zelensky, ülkesine yönelik silah yardımının artırılması gerektiğini belirtti.

Zelensky, “Ukrayna’nın modern tanklara ihtiyacı var ve sizden bu savunma fırsatını sağlamanızı rica ediyorum. Ukrayna’nın sürekli topçu sistemleri, silah ve mermi desteğine ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.

kaynak ensonhaber

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. putin 1 Vladimir Zelensky, Rusya’ya seslendi: Noel’de geri çekilin için yorumda bulun

    Vladimir Zelensky, Rusya’ya seslendi: Noel’de geri çekilin için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Vladimir Zelensky, Rusya’ya seslendi: Noel’de geri çekilin için ilk yorumu yapabilirsin.