15 yıla kadar hapis istemi

Scooter ile evine dönen lise öğrencisi Ezgi’nin öldüğü kazanın ardından tutuklanan ve 1 ay sonra serbest kalan ehliyetsiz otomobil sürücü hakkında, 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Gaziantep’in Batıkent Mahallesi’nde lise son sınıf öğrencileri Ezgi Alya Yiğit ve Şimal Toprak’a birlikte bindikleri scooterle evlerine giderken, ehliyetsiz sürücü Osman S. (17) yönetimindeki 27 SR 997 plakalı otomobil çarptı.

Kazada yaralanarak hastanede tedaviye alınan Ezgi Alya Yiğit, doktorların çabasına karşın kurtarılamadı, Şimal Toprak ise yaralandı.

Tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi

Kazanın ardından sorgusunda scooter ile kendisine çarpıldığını öne süren ehliyetsiz sürücü Osman S., tutuklanarak cezaevine konuldu.

Cezaevinde bir ay kalan Nizip Ticaret Borsası Başkan İbrahim S.’nin oğlu olan Osman S., bilirkişi raporunun çıkmasının ardından ailesinin avukatının itirazı üzerine Asliye Ceza Mahkemesi’nce tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

15 yıla kadar hapis istemi

12 Nisan’da meydana gelen kazanın ardından Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma da tamamlandı.

Çocuk Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanık sürücü Osman S. hakkında “taksirle ölüm ve yaralanmaya neden olma” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede sanık sürücünün 18 yaşından küçük olduğu, bu nedenle verilecek cezada 3’te 1 oranında indirim yapılması gerektiği de vurgulandı.

‘Ezgi, asli kusurlu’

Mahkemece kabul edilen iddianamede, kaza tespit tutanağında, sürücünün kavşak ve yaya geçidinin bulunduğu bölgelerde hızını yavaşlatmadığı için ‘tali’ kusurlu olduğu belirtilirken, hayatını kaybeden scooter sürücüsü Ezgi’nin ise ‘trafik ışıklı işaret cihazı ve levhası bulunmayan kavşaklardan bölünmüş yola çıkan sürücülerin bu yoldan geçen araçlara ilk geçiş hakkını vermemek’ kuralını ihlal etmesinden dolayı ‘asli’ kusurlu olduğuna değinildi.

‘Ağır ihmal ve ihlal’

İddianamede ayrıca Karayolları Trafik Kanunu’na atıfta bulunulan bilirkişi raporunda da otomobil sürücüsünün kazada ihlal ve ihmali olduğu, scooter sürücüsünün ise ağır ihmal ve ihlalde bulunduğu kaydedildi.

İddianamede, soruşturmanın tamamlandığı ve sanık Osman S.’nin ‘taksirle Ezgi AlyaYiğit’in ölümüne, İrem Şimal Toprak’ın ise yaralanmasına’ sebebiyet verdiği kanaatine varıldığı belirtilerek, 2 yıldan 15  yıla kadar hapsi istendi.

Çocuk Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen davanın ilk duruşması ise eylül ayında görülecek.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Beige Simple Photo Fashion Youtube Thumbnail 2022 06 22T161706.792 15 yıla kadar hapis istemi için yorumda bulun

    15 yıla kadar hapis istemi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 15 yıla kadar hapis istemi için ilk yorumu yapabilirsin.