Hangimiz Daha Güzeliz!

Nerde o eski güzellikler ya da eski duru masum güzellikler, doğallığımız nereye gidiyor?

Başımızı çevirdiğimiz her yerde bir güzellik dayatmasıdır gidiyor. Herkes güzel olma, daha güzel olma hırsı içinde debelenip duruyor. Televizyonlar çığırından çıkmış durumda. Gazeteler aynı. Arkadaş muhabbetleri keza. Herkes neresine ne takacağını, neresini deldireceğini, neresini nasıl dövdüreceğini, nasıl gerdirip şişireceğini şaşırmış vaziyette, düşünüyor, soruyor, araştırıyor. Sağa sola koşturuyor.

Bizler lise yıllarımızda , liseli yıllarımız şunun şurasında on-on beş yıllık bir geçmiş, kaş almak için acaba erken mi diye durup düşünürdük… Oysa şimdilerde, ilk gençlik yıllarındaki kızlar estetik operasyonlar için randevu kuyruklarındalar… Daha elemi bu kızları aileleri destekliyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sosyal medyanın kullanılması oldukça arttı.  Sosyal medya, insanı iyi ya da kötü etkiliyor. Sosyal medya sayesinde her şey yapaylaşmaya başlamış durumda buna güzellik algıları da dahil. Açıkçası herkes birbirine benzemeye başladı. İnsanlar doğallıktan oldukça uzaklaştı. Fotoğraf filtrelerini bile kendiyle özleştirip o hale gelmek için estetik ameliyat olan insanlar mevcut. Doğallık nerdeyse azaldı. İnsanoğlu küçükken sevdiği Barbie bebeklere bile benzemeye çalışıyor.

 

WhatsApp Image 2023 08 31 at 17.58.40

Doğallık artık güzellik algılarına çekici gelmiyor.

Çekici gelse bile yapay güzellik daha çok ilgi çekiyor. Bu sadece güzellik için değil, sosyal medyada geçirilen vakit sayesinde kitap okumak bile insanın ilgisini çekmiyor. Belirli kelime kalıpları arasında insan sıkışıp kalıyor. Kelime hazinemiz sosyal medya dili olmuş durumda. Peki ne zamana kadar böyle sürecek.

Yapay zekâ gelişirken yapay insanlıkta mı gelişecek. Doğal olmayı özlemiş duruma gelecek miyiz? Duygularımız yapaylaşırsa neler olacak?

Karne hediyesi; meme ameliyatı,dudak dolgusu,kalça silikonu…

 

Mesela ülkemizin pek çok yerinde de liseli kızlar başarılı karne getirdiklerinde aileleri hediye olarak meme ameliyatı yaptırıyormuş,yada diğer estetikleri, Aileler kızlarının geleceğinden,eğitiminden ruh sağlığının ne kadar iyi olduğundan çok yapaylığa harcama yapıyorlar.Peki sizce neden değerli okuyucularım…

WhatsApp Image 2023 08 31 at 17.59.12

 

Müsaadenizle, kendi ailemi anmak istiyorum burada… Biz o yıllarda, bizi okulumuza kavuşturacak yol parasını dahi ailemizden utana sıkıla istiyorduk. Nereden nereye… Aileler de değişiyor iste… Çocuklar, zaten epey değişken…

 

Herkeste bir yapaylık  sendromudur gidiyor. Burnumu biraz küçülteyim, yüzümü gerdireyim, memelerim çok düşük kaldırtayım… Göbek kısmı yükselmiş biraz, yağları da aldırtayım… Dudaklar mı ince, şişirteyim… Popomu azıcık yukarı kaldırtayım…

 

Bir “güzel hile” ile mutluluk

Ben güzellik düşmanı değilim, güzel görünmeyi hepimiz istermiyiz isterizzzz…güzel görünme çabasına karşıda değilim. Ama güzellik budalası olunmasına, yürekten karşıyım.

Ben, gerçek güzelliğin anne ve babadan çocuğa geçtiğine inananlardanım. Güzellik denilen zamane hastalığına DNA’larınız sayesinde yakalanmamışsanız, yarışa birkaç adım geriden başlamişsınız demektir… Ve üzgünüm, temeliniz sağlam değilse, kurulacak binaya o kadar güvenmeyiniz… Köprülü burnunuzu değiştirin, ağzınızı kenarlarından birkaç santim büyütün;

Ama eni sonu, aynanın karşısına geçtiğinizde gördüğünüzün tamamı, bizzat kendinize yabancı bir yüz ya da vücut değil mi? Kendi kendinize yaptığınız bu “güzel hile” ile nereye kadar mutlu olabilirsiniz? Güzelleşme çabasının bir sonu var mı?

WhatsApp Image 2023 08 31 at 17.58.55

Güzel görünmek için vücuduna bunca saldıran, onu kendi özünden koparıp başka vücutların bir kopyası haline getiren mantığın asıl sorununun güzellik kaygısı olduğuna inanmadığımdan, bu tek tip güzellik çabalarına karşıyım… Asıl arızalı olanın da vücutlar değil, o vücutları esirleri haline getiren kafalar olduğunu düşünüyorum. Sağlam bir bedeni hastalıklı hale getirmekten medet uman bir kafanın problemli olduğu kanısındayım. Nasıl olmasın ki, ince beli olsun diye, kaburga kemiklerini azaltanımı yok ,kalçam büyük olsun diye silikon enjekte edenimi yok hepside var.

Peki, tüm bu çabaların hedef kitlesi olan erkeklerin sıska bir vücut, nereye baktığı belli olmayan bir çift göz, şişirilmekten hissizleşmiş ve tatsızlaşmış meme ve dudaklardan haz aldıklarına inanmak, biraz mantık dışı  gelmiyormu değerli okuyucularım…

“Güzellik işi”, dünyanın en güçlü birkaç sektöründen biri ve tıpkı fuhuş gibi, ağırlıklı olarak kadın bedeni üzerinden kâr ediyor. Bundan dolayı, güzellik aşkıyla tutuşan tüm kadınlara, kendilerine empoze edilen sanal ve yapay o ışıltılı hayata arkalarını dönmelerini ve estetisyenlere değil, ruhlarına özlerine yatırım yapmalarını önerebilirim. Çünkü kendini mutlu hissetmek, kendini beğenmek, kendinden memnun olmak, estetik salonlarla olmaz.

WhatsApp Image 2023 08 31 at 18.00.17

Kendimizi mutlu hissetmenin ve kendimizden memnun olmanın daha az acılı ve daha ucuz yolları var… Değil mi sevgili değerli okuyucularım; Kendimizi olduğumuz gibi sevebilmek, kendimize saygı duymak ve zaman zaman küçük, zararsız yöntemlerle kendimizi yenileyip değiştirebilmek… Fazla dağılmadan, biraz çekidüzen vermek,aynaya baktığımızda içimizdeki benle gördüğümüz bene yabancı kalmamamız özlemi ve temennisiyle sağlıkla kalın …

UZ.Klinik Psikolog

Gülfer Tek(05369833286)

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 1 1 Hangimiz Daha Güzeliz! için yorumda bulun

    Hangimiz Daha Güzeliz! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hangimiz Daha Güzeliz! için ilk yorumu yapabilirsin.