6 yaşındaki çocuk gelinin hukuk mücadelesi

Babasının henüz 6 yaşındayken evlendirdiği çocuk gelinin yıllardır verdiği mücadele, nihayet yargıya taşındı. Minik bedenin boşanana kadar yaşadıklarının bir kısmını anlattığı ifadeler ortaya çıktı.

Türkiye, 6 yaşında cemaat müridine gelin olarak verilen H.K.G.’nin uğradığı tecavüz ve şiddeti konuşuyor.

İsmailağa Cemaati’ne mensup olduğu iddia edilen Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi, daha 6 yaşındayken Kadir İstekli ile evlendirdiği, korkunç olaya o dönem kimsenin karşı durmadığı ortaya çıktı.

6 yaşından beri mücadele verdi

Şimdilerde genç bir kadın olan H.K.G.’nin yaşadıkları, sonunda yargıya taşındı.

H.K.G.’nin 2022 yılında verdiği ifade ise nasıl bir durumla mücadele ettiğini gösterdi.

Babasının annesini ikna edişi, annesinin sadece cinsel birlikteliği istemediği, ilk tecavüze ağabeyinin ellerinde gittiği, kaçmak isterken yakalandığı ve ses kayıtlarını anlattığı H.K.G.’nin ifadesinin bir bölümü şöyle:

“Bak kızım büyümüş artık gelin olabilir”

“Ben 6 yaşındaydım. Evde kız kardeşimle oynarken annemle babam kendi aralarında konuşuyorlardı. Babam annemi bir şeye ikna etmeye çalışıyordu. Annem, ‘o daha küçük’ diyordu. Sonra babam beni yanına çağırdı ve ‘kızım büyüdün sen değil mi, kocaman oldun, abla oldun değil mi?’ diye sordu. Bunun üzerine ben de sevinerek ,’evet baba, büyüdüm’ dedim. Babam anneme dönerek, ‘bak kızım büyümüş, artık gelin olabilir’ dedi. Annem o sırada ağlıyordu.

“Nikahı babam kıymış orada bulunan iki kişi de şahitlik etmiş”

Ertesi gün, yani 29 Şubat 2004’te annem beni hazırladı, saçlarımı taradı, babam elimden tuttu, beni aşağıya medreseye indirdi. Medreseye girdiğimizde içeride iki tane tanımadığım adam ve Kadir İstekli vardı. Arka tarafa geçmemi istediler, bu sırada benim elimde oyuncağım vardı onunla oynuyordum. O gün orada benim nikahım kıyılmış, nikahı babam kıymış orada bulunan iki kişi de şahitlik etmişler. Bu kişilerden birinin ismi Muhammed T., diğerinin ismi Osman’dır. Ancak soyadını hatırlamıyorum. Akşama kadar orada kaldık. Babam ve yanındakiler orada dualar okudular, sohbet ettiler, akşama doğru babam beni eve götürdü.

“Abim beni Kadir İstekli’nin odasına götürdü”

Ertesi gün abim beni medreseye indirdi. Abim beni indirirken orada bulunan öğrencilere kardeşime, ‘bakmayın Kadir Hoca bunu yasakladı’ diyordu. Abim beni Kadir İstekli’nin odasına götürdü. Kadir, abimden odadan çıkmasını istedi. Abim çıktı odadan Kadir ile yalnız kaldık. Kadir yanıma geldi. Başımı okşadı. Bana ,’oyun oynayalım mı’ dedi. Ben de sadece onaylar gibi başımı salladım. Yanımdan kalktı odanın kapısını kapattı, odanın kapısı camlıydı. Görünmesin diye cama havlular örttü. Sonra tekrardan yanıma geldi.

“Evliler böyle oyun oynarlar”

Bana bizim evlendiğimizi söyledi. ‘Annen ve baban nasıl evlilerse biz de öyle evliyiz, sen benim karımsın, ben de senin kocanım. Evliler böyle oyun oynarlar ama bu oyun kimseye söylenmez, bak annen ile baban kimseye söylemiyor’ dedi. Ondan sonra bizim eve de gelmeye başladı. Ailenin bir ferdi gibi davranıyordu. Annem ve babam ona ‘damadım’ diyorlardı.

“Benim üzerimi çıkardı, bana saldırdı”

7-8 yaşlarındaydım. Sapanca’da bir evimiz bulunuyordu, oraya gitmiştik. Teyzemin kızı vefat edince annem kardeşlerimi alarak İstanbul’a geldi. Beni ve abimi Sapanca’da babamın yanında bıraktı. Babam beni o gece Kadir İstekli’nin odasına yatağına gönderdi. Sapanca’daki evimiz iki katlıydı. Üst katta Kadir yaşıyordu. Ben odasına gittiğimde Kadir kapıyı kilitledi. Sonra beni kucağına adlı, yatağa yatırdı. Tekrar bana , ‘oyun oynayalım mı’ dedi. Ben ‘hayır, abime gitmek istiyorum’ dedim, ağladım. Kadir bağırdı, azarladı, ‘sesini çıkartma, gitmeyeceksin, burada kalacaksın’ dedi. Sonra benim üzerimi çıkardı, ben ağlıyordum. Sonra ben tekme attım, o da sinirlendi, bana saldırdı.

“Ders için gönderiyorlardı, her gittiğimde benimle ilişkiye giriyordu”

Zamanla her şey normalmiş gibi davranılmaya başlandı. Ben çocuklar küçükken evleniyormuş gibi, herkes böyleymiş gibi düşünüyordum. Kadir’i sevmiyordum. Ailem bana ,’Kadir’e itaat etmezsen melekler sana lanet eder, cehennemde yanarsın’ diyorlardı. Daha sonra sürekli Kadir’in odasına ders için gönderiliyordum. Her gittiğimde benimle ilişkiye giriyordu. Onun yaşı büyüktü ancak kaç yaşında olduğunu hatırlamıyorum.

“Arabada benimle ilişkiye giriyordu”

10 yaşına gelince Arifiye ilçesinde cemaatin Kur’an kurslarından birine yazıldım. İlk zamanlar yatılı gidiyordum. Daha sonra gündüz gidiyordum, akşam geliyordum. Kursa beni Kadir götürüp, getiriyordu. Kurstan aldığı zaman arabada benimle ilişkiye giriyordu. Ben kurstaki hocalarımdan birine ‘hocam ben evliyim’ dedim. Hocam üzüldü, bana sarıldı. Başka bir şey demedi.

“14 yaşımda düğün yaptılar”

Hocamın ismini hatırlamıyorum. Hocama söyledikten sonra Sapanca’da konuşulmaya başlanmış bu. Ben 13 yaşlarıma geldiğinde nişan yapmaya karar verdiler. 14 yaşımda da düğün yaptılar. Sonra düğünü Sancaktepe’de babamın vakfında yaptılar. Cemaatten insanlar geldi. Annem bana düğünde ‘sakın ağlama, ağladığını görmeyeceğim’ dedi.

“Doktor polis çağırdı”

Kadir ile sürekli anlaşmazlık yaşıyorduk. Bana psikolojik ve fiziksel şiddet uyguluyordu. Hem ailem hem de Kadir ona itaat etmemi istiyordu. Ailem bana sürekli onun çok iyi bir insan olduğunu söylüyordu… O tarihlerde 14 yaşındaydım. Ben rahatsızlanınca annem ve Kadir beni kadın doğum polikliniğine götürdüler. Orada annem doktor ile konuşurken evli olduğumu ağzından kaçırdı. Bunun üzerine doktor oraya polis çağırdı. Oradan polis bizi alarak karakola götürdü, ifadelerimiz alındı. Benim yerime annem ve Kadir ifade verdi. İfadelerinde benim yaşımın normalde büyük olduğunu, ancak küçük yazıldığını söylemişler.

kaynak ensonhaber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. copcikgelin 6 yaşındaki çocuk gelinin hukuk mücadelesi için yorumda bulun

    6 yaşındaki çocuk gelinin hukuk mücadelesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 6 yaşındaki çocuk gelinin hukuk mücadelesi için ilk yorumu yapabilirsin.