BU SARMALDAN ÇIKACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kur-faiz-enflasyon sarmalında yaşamayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT ortak yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Zengini zengin yapan modelin ‘faizcilik’ olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye ne zaman yüksek faiz kıskacından çıkmak için adım atmışsa döviz kuru üzerinden manipülatif bir baskıya maruz kalmıştır. Ülkemiz bir cendereye çekilmek isteniyor. Buna izin vermeyeceğiz.” dedi. “Biz kur-faiz-enflasyon sarmalında yaşamayacağız.” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel sermaye iş birlikçileri bu sefer bunu başaramayacaklar.” diye konuştu. Asgari ücret konusunda da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşçilerimizin satın alma gücünü yükselteceğiz. Çok hayırlı bir neticeyi inşallah alacağız.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasına ekonomideki son gelişmeleri değerlendirerek başladı.

Ekonominin 3. çeyrekte de büyüdüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Küresel salgın döneminde her şeyden önce Türkiye özellikle bu 3 çeyrekte de çok farklı bir ayrışma ortaya koydu. Yıl sonu itibariyle de bu pozitif ayrışmayı devam ettireceği inancındayız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Sadece biz değil, OECD’de söylüyor. Türkiye üçüncü çeyrekte de güçlü görünümünü korudu. Bu beklentileri de aşarak böyle bir konuma gelmiş olması, aç kurtlar gibi bekleyenleri şaşırttı. Biz şaşırmadık. Gerek ikinci çeyrekte, gerekse üçüncü çeyreğin sinyalini ikinci çeyrekten aldık.

 

resized beb7d 10902b3420211130 2 51113437 71184592

“ENFLASYONUN DÜŞTÜĞÜNÜ HEP BİRLİKTE GÖRECEĞİZ”

Faizi düşürmek suretiyle yatırım, istihdam üretim, ihracat büyüme… Bu 4 ana başlık bize büyümeyi getirecek. Bizim tahminimiz asgari 10 ama bu 10’un üzerine çıkabilir. Bazı dostlarımız 10’un üzerine çıkabileceğimiz düşüncesini bizimle paylaşıyor. Yıl sonu itibariyle enflasyonla kendisini gösterecek. Faiz sebep enflasyon neticedir. Faizi şu anda düşüyoruz, enflasyonun da düştüğünü hep birlikte göreceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun düştüğünü hep birlikte göreceğiz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT ortak yayınında ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ekonomik büyüme beklentisini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Faizi düşürmek suretiyle yatırım, istihdam üretim, ihracat büyüme. Bu 4 ana başlık bize büyümeyi getirecek. Bizim tahminimiz asgari 10 ama bu 10’un üzerine çıkabilir. Bazı dostlarımız 10’un üzerine çıkabileceğimiz düşüncesini bizimle paylaşıyor. Yıl sonu itibariyle enflasyonla kendisini gösterecek. Faiz sebep enflasyon neticedir. Faizi şu anda düşüyoruz, enflasyonun da düştüğünü hep birlikte göreceğiz.’ dedi.

Biz şu anda daha önce de olduğu gibi şimdi de iki önemli destek paketi hazırladık. 19 yıldır nasıl dar gelirlinin yanında durduysak yine yanında olacağız. Salgın sürecinde hiç kimseyi yalnız bırakmadık bırakmayacağız. Çünkü bu milletle biz iktidar olduk. AK Parti milletin partisidir dedik ve böyle yürüdük.

 • 3, 4, 5 ve 6. teşvik bölgelerinde yer alan 58 ilde yatırım yaparak istihdam oluşturacak girişimcilere 7 puana kadar faiz desteği verilecek.

Üretime ve ihracata öncelik veren yatırımları destekledik, destekleyeceğiz. 11 bin firmamızın krediden faydalanmasını sağlayacağız.

“ÜLKEMİZ CENDEREYE ÇEKİLMEK İSTENİYOR BUNA İZİN VERMEYECEĞİZ”

 • Zengini zengin yapan model ‘faizcilik’tir. Özellikle Türkiye ne zaman yüksek faiz kıskacından çıkmak için adım atmışsa döviz kuru üzerinden manipülatif bir baskıya maruz kalmıştır. Ülkemiz bir cendereye çekilmek isteniyor. Buna izin vermeyeceğiz. Yüksek faiz kazancı için ülkeye giren sıcak para var. Ve bu sıcak para döviz kurunu geçici olarak düşürebilir. Ama bu bizim için ideal değildir.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net mesaj: Zengini zengin yapan model faizciliktir

 OYNAT 02:27
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan net mesaj: Zengini zengin yapan model faizciliktir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT ortak yayınında ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin döviz kuru üzerinden baskılanmaya çalışıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Zengini zengin yapan model ‘faizcilik’tir. Özellikle Türkiye ne zaman yüksek faiz kıskacından çıkmak için adım atmışsa döviz kuru üzerinden manipülatif bir baskıya maruz kalmıştır. Ülkemiz bir cendereye çekilmek isteniyor. Buna izin vermeyeceğiz. Bir defa bu kur faiz spekülasyonu ile karşı karşıyayız. Bu spekülasyonu evvela biz engelleyebiliriz. Ülkeye giren küresel fonlar var. Ve bu sıcak para döviz kurunu geçici olarak düşürebilir. Ama bu bizim için ideal değildir.’ açıklamasında bulundu.

 

“BİZ BU SARMALDAN ÇIKACAĞIZ”

Kur-faiz spekülasyonlarını ancak biz engelleriz. Biz kur-faiz-enflasyon sarmalında yaşamayacağız. Büyümeyi istikrarsız hale getirmelerine izin vermeyeceğiz. Biz bu sarmaldan çıkacağız. Küresel sermaye iş birlikçileri bu sefer bunu başaramayacaklar.

Bizim ekonomik verilerimiz zayıf değil, iyi durumda. Biz buradan geriye dönmeyeceğiz. Salgın sonrası dünya ekonomisinde oluşan yeni dengeler de bu süreci hızlandırmıştır. Bu olay sadece ülkemizde mi var? ABD’de Almanya’da, İngiltere’de, Hollanda’da var. Biz hamdolsun bundan ciddi bir oranda sıyrıldık.

Son dönemde yabancı yatırımcılar Türkiye için harekete geçti. Türkiye’ye uzun dönem yatırım yapan yatırımcılar kazançlı çıkmıştır.

 • Türkiye’deki sermayenin temsilcisi konumunda olan STK’nın burada bize cevap yetiştirmeye kalkması çok manidardır. Ben onlara ‘Kamu bankaları size kredi vermeye hazır, yatırımları destekleyelim’ diyorum. Bizim derdimiz var. Biz yatırımcıları arıyoruz. Yeter ki bize güven veren yatırımcı olsun.

Biz şu anda ihracatta gayet iyi konumdayız. Şu anda 215-220 milyar dolarlara çıktık. Yıl sonunda bunun üzerine çıkacağız. Bu Türkiye’nin rekoru.

(Türkiye’nin yeni ekonomi modeli) Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı. Benim yakınımdaki pek çok insan bunları geçmişte de savunmadı. 6 sıfır atacağım dediğimde buna karşı çıkanlar oldu. ‘Parti kurmayacağım’ deyip siyasete atılan kişiler bunu söyledi. Başbakan olarak talimatı verdim 6 sıfırı attık. Sonra bununla övündüler. Sen benim bir bakanımsın sen karar merci değilsin ki.

“YÜKSEK FAİZLE KREDİ ÇEKİP DÖVİZ KURUNU BASKILAMAK ENFLASYONLA MÜCADELE DEĞİLDİR”

Şu anda yüksek faizle kredi çekip döviz kurunu baskılamak enflasyonla mücadele değildir. Yerli üretimi yok eden, yapısal enflasyonu kalıcı hale getiren bir modeldir. Bu sonu olmayan bir sarmaldır. Biz bu sarmala son veriyoruz. İhracatımızın, ithalatımızı karşılama oranı yüzde 90’lara ulaştı.

Türkiye, finans piyasaları üzerinden ekonomik tehditlere pabuç bırakmaz. Reel ekonomimiz bu tehditleri tamamen boşa çıkaracak güç ve kabiliyettedir.

Evellallah bize şu mevsimde Rusya’dan ciddi bir turist akını var. Bu konuda sayın Putin’le olan dayanışmamız bu tür turist akınını da sağlıyor. Aylık olarak cari işlemler fazlası vermeye başladık. Bu da önem arz ediyor.

“SSK’YI BATIRAN KAFA HALA AYNI YERDE”

Döviz kurunda gördüğümüz son hareketlerin ekonomik temelli olmadığı açıktır. Üretimi, yatırımı, istihdamı, ihracatı ile ülkemizin giderek güçlenmesi elbette bazılarını rahatsız ediyor.

 • Düşünün ana muhalefetin başındaki kişi bundan ciddi manada rahatsız oluyor. Neymiş MGK bu konuların görüşüldüğü yer olamazmış. Bu kişi siyaseti anlamıyor, hala aynı yerde. SSK’yı batıran bu kafa hala aynı yerde. Ekonomi güvenliği ulusal güvenliğin bir parçasıdır. MGK’da görüşmeyeceğiz de nerede görüşeceğiz?

“KILIÇDAROĞLU BU İŞLERDEN ANLAMAZ”

Ana muhalefetin başındaki zat ‘Faizi bire indirin destekleriz’ diyor. Benim şu anda böyle bir kararı tek başıma alma yetkim yok. Merkez Bankası bağımsız değil diyorlar. Peki sen bağımsız olmayan Merkez Bankası’ndan randevu talep ettiğinde Tayyip Erdoğan bunu engelledi mi? İşin ahlaki boyutu da yok. Görüşmeden sonra insan çıkıp Merkez Bankası’nı yıpratıcı açıklama yapar mı? 2016’dan beri bunu tekrar tekrar söyledi. Kendisi bu işlerden anlamaz.

 • Seçim öncesine kadar bu faizin düştüğünü, bununla beraber kurda da ciddi bir iyileşme olduğunu göreceğiz. Enflasyon neticedir, faiz sebeptir. Bunu da göreceğiz, neticesiyle göreceğiz. Bununla ilgili bir takvim veremem ama böyle bir süreç olacak.

Muhalefetin itirazları bizim doğru yolda olduğumuzun teyididir. Hemen çark ederler mi bilemem. Ama tezimin savunucusuyum.

Hedef düşük faizle halkımızı, esnafımızı rahata çıkarmak ve daha çok yatırımı sağlamaktır. Esnafımıza düşük faizle bir sermaye imkanı sağlıyoruz.

“STOKÇULUK HIRSIZLIKTIR”

 • Stokçuluğun dinimizde yeri yoktur. Stokçuluk bir nevi hırsızlıktır. Bakanlarımıza talimat verdik. Gerekirse bir yasal düzenleme yapıp fahiş fiyata gidenleri ve stoklama yapanları tespit edelim. Piyasayı bozucu faaliyet gösterenlere kesinlikle göz açtırmayacağız. Kesinlikle bu yasal düzenlemeye gitmemiz gerekiyor.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Stokçuluk bir nevi hırsızlıktır

 OYNAT 01:30
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Stokçuluk bir nevi hırsızlıktır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT ortak yayınında ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Stokçuluğun cezai müeyyidesinin artması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Stokçuluk dinimizde yeri olmayan bir konudur. Stokçuluk bir nevi hırsızlıktır. Fahiş fiyatlarla mücadele noktasında ilgili Bakanlarımıza dedik ki, ‘Bu adımları atacaksınız, sadece denetleme yetmez. Yasal düzenleme yapıp fahiş fiyat artışı yapanları tespit edelim. Stoklama yapmak suretiyle de malı piyasadan çekenleri yakaladığımızda onlara gerekli müeyyideleri uygulayalım.’ Bu sadece soğan, patates olayı değil sanayide de buna benzer stokçuluk yapanlar var. Bizim bunların da üzerine gitmemiz lazım.’ şeklinde konuştu.

 

ABD’de bile enflasyon son 31 yılın en yüksek seviyesinde. Biz kamu maliyesindeki imkanlarımızı kullanarak başta enerji olmak üzere maliyet artışlarını vatandaşlarımıza yansıtmamak için gerekeni yapıyoruz. Küresel kaynaklı bir enflasyon artışı söz konusu. Dediğim gibi fırsatçıları da defederek gerekli sonuçları alacağız.

Biz sübvanse etme noktasında özellikle enerjide, doğal gazda Avrupa ile mukayese edilemeyecek derecede fiyatlarımız ucuz. Bunu muhalefet görmek istemiyor. Avrupa’da fiyatlar bizimle mukayese edilemeyecek seviyede pahalı. Biz ise bu kadar ucuz fiyatla doğal gazı, enerjiyi verirken, yalan yanlış her türlü haberleri uyduruyorlar. Biz yalancılarla nereye kadar yarışacağız? Biz rakamları konuşturuyoruz. Hanelere doğal gazı dörtte bir, elektriği ise yarı yarıya veriyoruz. Ama ne dersek diyelim buna inanmıyorlar. İnansanız da inanmasanız da rakamlar ortada. Hep sözümüz şu: Biz vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğiz.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Yarın müzakereler başlasın, asgari ücret biliyorsunuz ki devlet, işçi ve iş veren temsilcileri tarafından belirleniyor. Bizler bakanımızla ve ilgili arkadaşlarımızla müzakereleri yaptık.

Asgari ücret 184 lira iken 2 bin 825 liraya biz çıkardık. Asgari ücret 2002 yılından bu yana nominal olarak 15,3 kat arttı. Aynı dönem için asgari ücretin reel oranı da yüzde 131 olarak gerçekleşti. Asgari ücretin reel değerinin artması işçilerimizin satın alma gücünün arttığının da göstergesidir. Asgari ücrette 2002 yılında 14. sırada olan ülkemiz 2021 yılında 10. sıraya yükseldi.

 • Asgari ücret konusunda 2002’den itibaren önemli kazanımlar elde edildi. İşçilerimizin satın alma gücünü artıracağız. Toplumun her kesiminden insanının yaşam şartlarını yükseltmek için çalıştık, çalışacağız. Çok hayırlı bir neticeyi inşallah alacağız.

“EMEKLİLER HER ZAMAN ÖNCELİĞİMİZ”

Emekliler her zaman için bizim önceliklerimiz arasında yer aldı. Bundan sonra da aynı şekilde olacaktır. Onlara bütçe imkanları zorlanarak önemli iyileştirmeler yapıldı yapılmaya da devam edecek. Emekliler için eziyet olan fiş toplama eziyeti vardı. Biz onu da kaldırdık. Aylıklara yüzde 4-5 ilave yaptık. 2012 yılında İntibak Kanunu’nu çıkararak emekli aylıklarında artış oldu bunu da biz yaptık. Emekli aylıklarına yüzde 15 iyileştirme yaptık. Bununla da kalmadık 2018 yılında Ramazan ve Kurban bayramlarında yılda iki bayram için 2 bin lira bayram ikramiyesi vermeye başladık. 2021 yılında bu tutarı 2200 liraya yükselttik. 2021 yılında toplam 25 milyar lira bayram ikramiyesi ödedik. Aylıklara seyyanen ve oransal yapılan artışlarla emeklilerimize verilen bayram ikramiyeleri ile emekli aylıklarına reel olarak yüzde 44 ile yüzde 388 oranında artış sağlamış olduk. Ülkemizde 2002 yılında emekli sayımız 6,5 milyondu 2021 ekim itibarıyla 13,5 milyona emeklilerimizin sayısı ulaştı.

 • 6. Dönem Toplu Sözleşmede 3600 ek göstergenin 2022 sonuna kadar tamamlanmasını kararlaştırdık.

“DOĞAL GAZDA YENİ MÜJDELER İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”

Gemiler konusu çok önemli. Biz iktidara geldiğimizde kiralama yöntemiyle bu işi yürütüyorduk. Fakat para vermiyorduk. Diyorduk ki bulursanız doğal gazı bunu yüzde 50 yüzde 50 paylaşırız. Sondaj çalışmaları yapılıyor, sismik araştırmalar yapılıyor fakat netice alınamıyordu. Daha sonra biz kendimiz bu adımı attık. İki tane sismik araştırma gemisi ve ardından sondaj gemileri aldık. Gemilerimizin sayısı 5’e çıktı. Şimdi 6. gemimiz sondaj gemisi olarak ona kavuştuk. Sondaj gemisi sıfır. İnşallah şöyle birkaç ay içerisinde teslimi yapılacak. Bununla birlikte bu 4 tane sondaj gemisine 2 de sismik araştırma gemisine sahip olmuş olacağız. Bunlarla Karadeniz’de, özellikle Akdeniz’de orada olsun çalışmalarımızı çok daha yoğun çok daha özgüvenle yapmış olacağız. Bu birilerini ciddi manada rahatsız ediyor.

Deniz tabanı üretim sistemleri ile kara tesislerinin malzeme temini ve inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Tüm çalışmaları 2022 yılının ilk yarısında başlatmayı planlıyoruz. Sakarya Gaz Sahası’nda ilk fazda 10 kuyudan günlük 10 milyon metreküp üretim yapmayı planlıyoruz. İkinci fazın tamamlanmasının ardından açılacak kuyu sayısına bağlı olarak bu rakam 40 milyon metreküpe çıkacak. Yeni müjdeler için ekiplerimiz hem arama hem de sondaj faaliyetleri ile yoğun çalışma yürütüyor.

Bu gemilere sahip olmak öyle kolay bir iş değil. TPAO’nun bu gemilere sahip olması ve bütün sismik araştırmalar öbür tarafta sondaj çalışmaları bu gemilere girdiğimiz zaman onların çalışmasını gördüğümüzde hakikatten mutluluğumuz çok farklı boyutlara ulaştı. Hele hele şimdi doğal gazın çıktığını gördüğümüzde onun keyfi bir başka olacaktır. Buradan doğal gazımızı çıkarıp milletimizle paylaşmamız da farklı olacaktır.

Dün fırtına nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Azerbaycan’da bir helikopterin düşmesi neticesinde 14 Azeri kardeşimiz şehit oldu. 2 yaralı var ve İlham Aliyev kardeşimize başsağlığı temennisinde de bulundum. Allah’tan şehitlerimize de rahmet diliyorum. Aynı şekilde Malatya’da, Elazığ’da hepimizi yasa boğan bu depremlerde canımız çok yandı. Bizler de hiç gecikmeden süratle İzmir’de olsun daha önce Malatya, Erzincan buralarda olduğu gibi hemen konutların yapımına başladık. Tüm kurumlarımızla vatandaşlarımızın yanında olduk. Depremzedelerin yarasını sarmak için de toplamda 35 bin 28 konut, 4 bin 104 köy evi ve 353 iş yeri inşa ediyoruz. İzmir’de vatandaşlarımızın mutluluğu bizleri çok çok mutlu etti. Konutların güzelliğini gördükçe de ayrıca mutlu oluyoruz.

MUHALEFETİN ERKEN SEÇİM ÇAĞRILARI

 • Kaç defa söyledik bilemiyorum ama… Yani millete faydası olmayanlar gündemi seçimle meşgul ediyor. Son olarak halkı sokağa çıkmaya çağırıyorlar. Ben milletime verdiği sözü tutan bir siyasetçiyim. Cumhur İttifakı da sözün erlerinin kurduğu bir ittifaktır. İnşallah vatandaşlarımız da Haziran 2023’te sandık başına gidecek ve tercihini Cumhur İttifakı’ndan yana kullanacaktır. Kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz.

KILIÇDAROĞLU’NUN ‘AK PARTİ’Yİ DESTELEYENLER GAYRİ MİLLİDİR’ SÖYLEMİ

 • Açık ve net konuşayım. Benim vatandaşlarıma AK Parti’ye oy verdiler diye ‘gayri milli’ ifadesini kullanmak aymazlıktır, gafilliktir. Bu ülkenin yüzde 52’sine gayri milli diyeceksin sonra helalleşmeye çıkacaksın. Bu durum bile Bay Kemal’in ne kadar samimiyetsiz olduğunun göstergesidir. O dosya o kadar kabarık ki, mağdur ettikleriyle helalleşmeye başlasa bile hepsinden helallik almaya ömürlerinin yeteceğini sanmıyorum. CHP zihniyeti o kadar çok mağdur bıraktı ki onlarla helalleşme bu dünyada bitmez. Buna ömürleri yetmez.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP zihniyeti helallik almak için çok geç kaldı

 OYNAT 04:13
Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP zihniyeti helallik almak için çok geç kaldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT ortak yayınında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ çıkışı ile ilgili konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Ülkenin vatandaşlarına AK Parti’ye oy verdiler Erdoğan’ı desteklediler diye kullanılan oylarda gayri milli ifadesini kullanmak aymazlıktır, gafilliktir. Bu ülkenin yüzde 52’sine gayri milli diyeceksin sonra helalleşmeye çıkacaksın. Bu durum bile bay Kemal’in ne kadar samimiyetsiz olduğunun göstergesidir. O dosya o kadar kabarık ki, tehdit ve mağdur ettikleriyle helalleşmeye başlasa bile hepsinden helallik almaya ömürlerinin yeteceğini sanmıyorum. CHP zihniyeti arkasında o kadar çok mağdur bıraktı ki onlarla helalleşme bu dünyada bitmez.’ açıklamasında bulundu.

CHP’nin helallik almak için çok geç kaldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Her seçim öncesi CHP’liler muhafazakar seçmene şirin görünmek için takla atmaya başlarlar. Bu helalleşme atağı da yine aynı minvalde bir hareket ama bu biraz erken oldu sanki. Çünkü Bay Kemal seçimler Haziran 2023’te. daha çok vakit var.’ ifadelerini kullandı.

“BAY KEMAL SEÇİM 2023’TE”

Bir defa başörtülülerden helallik istemesi lazım. 146 Azerbaycanlı kardeşimizden helallik istemeleri lazım. Azerbaycanlı kardeşlerimiz Rus zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığınmıştı. Maalesef Azerbaycanlı kardeşlerimiz Stalin’e teslim edildi ve katledildiler. Bizi siz öldürün dediler. Bu CHP bu işte. Bunlarla niye helalleşeceksin. Varsayalım mağdur ettikleri kesimlerle helalleştiler ya mazlum Filistinlilerle, Suriyelilerle, Afrika halkları ile nasıl helalleşecekler. Her bir adımımızı engellemeye çalışmadılar mı? Bay Kemal SSK Genel Müdürlüğü döneminde tedavi borcu nedeniyle evladının cenazesini alamayan vatandaşlarla önce bir helalleşsin bakalım. Bay Kemal seçimler Haziran 2023’te.

BATI’NIN TERÖR ÖRGÜTLERİNE DESTEĞİ

DEAŞ ile mücadele bahanesiyle bazı ülkeler tarafından PKK/YPG’ye verilen destek kabul edilemez. DEAŞ ile mücadele ettiği iddiası ile PKK/YPG’ye destek verenlere 4 bin 500’den fazla DEAŞ’lı teröristi etkisiz hale getirdiğimizi hatırlatmak isteriz. Lafarge firmasının DEAŞ ile bağlantılı faaliyetleri bu çerçevede Fransız yargısı tarafından ortaya konmuş ve karara bağlanmıştır.

 • Lafarge’ın özellikle bu terör örgütlerine verdiği destekle de bunların oralarda açmış olduğu tüneller, yer altı yapılanmaları Lafarge’nin desteği ile olmuştur. Bunu Macron’a da söyledim. Lafarge’ın verdiği desteklerle terör örgütü buralarda bu tür çalışmalar yaptılar. Yani hiç bilgisi yokmuş haberi yokmuş gibi bu tür ayaklara giriyor. Bu şekilde işi sıyırmaya çalışıyor. Bunlar böyle, bunlar maalesef iki yüzlü.

Öyle de olsa böyle de olsa hamdolsun bizim Mehmetçik’imiz bunları gömdü. Şehitlerimiz oldu fakat şehitlerimizin mekanları cennet. Onların bütün yakınlarına Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başısağolsun diyorum.

KÖRFEZ İLE YENİ DÖNEM

Biz Katar’a kalkıp da BMC’yi satmadık. BMC sadece Katar BMC’ye ortak oldu. O da yüzde 49, 51 biz. Bu ortaklığımızla birlikte aynı zamanda da ürettiklerimizin gerek pazar olarak belli yerlere satılmasında onların da olumlu gayretleriyle Arifiye’deki palet fabrikasının da restorasyonu oranın elden geçirilmesine özellikle bu ortaklığın çok büyük faydası oldu.

Şimdi ise tabi bizim Abu Dabi yönetimi ile attığımız adım tarihi bir adım. 11 milyar dolarlık ön anlaşma yapıldı. Bu arada tabi atılmış yine adımlar var.

 • Yaptığımız ikili görüşmede de inşallah şubat ayı gibi nasip olursa benim bir iade-i ziyaretim olacak.

Bizim Birleşik Arap Emirlikleri ile olan süreç çok farlı bir konuma erişmiş olacak. Dargın küskün olduğumuz zaman ondan kendilerine sermaye çıkarmaya çalışıyor bu CHP, adımları beraber attığımızda da bunlar niye barıştılar deyip oradan kendilerine sermaye çıkarmaya çalışıyorlar. Şimdi inşallah şubatın ilk yarısında oradayım. Bunun dışında yine bölge ülkeleri içerisinde Bahreyn onların bize gelme durumları var. Onlarla görüşmelerimizi yapacağız. İnşallah Suud ile olan münasebetleri daha iyi bir duruma getirme çabasında olacağız. Kadim tarihi biz beraber inşa ettik, beraber paylaştık paylaşıyoruz bizim Körfez ülkeleri ile aramızda çok ciddi bir iş birliği potansiyeli mevcut. Karşılıklı faydaya dayalı yeni projeleri de ortak yatırımlar için bir fırsat olarak görüyoruz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. bu sarmaldan kurtulacağiz BU SARMALDAN ÇIKACAĞIZ için yorumda bulun

  BU SARMALDAN ÇIKACAĞIZ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak BU SARMALDAN ÇIKACAĞIZ için ilk yorumu yapabilirsin.