908 gündür havada olan ABD’nin gizemli uçağı Dünya’ya döndü

Orbital Test Aracı olarak da bilinen Boeing X-37 uçağı, tekrar kullanılabilir bir robot uzay aracı olarak geliştirildi Bir fırlatma aracıyla uzaya gönderilebilen uçak, daha sonra yeniden Dünya’ya geri inebiliyor.

X-37B, ABD’nin yörünge arası uçuş gerçekleştirebilen iki operasyonel uzay aracından biri. NASA tarafından 1999’da tasarlanan proje, 2004’te Pentagon’a bağlı İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı’na (DARPA) devredilmişti.

908 gündür havadaydı

Boeing, 908 gün yörüngede kaldıktan sonra söz konusu uçağın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ne indiğini duyurdu.

Mayıs 2020’de altıncı görev için uzaya gönderilen araç, daha önce 780 gün olan uzayda geçirilen zaman rekorunu da kırmış oldu.

Boeing’den yapılan açıklamada, 2010 yılında ilk uçuşu gerçekleştirilen insansız X-37B mekiğinin şu anda uzayda toplam 10 yıldan fazla zaman geçirdiği ve altı görev sırasında 1,3 milyar milden fazla uçtuğu belirtildi.

ensonhaber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. qesfhtnrtdfb 908 gündür havada olan ABD’nin gizemli uçağı Dünya’ya döndü için yorumda bulun

    908 gündür havada olan ABD’nin gizemli uçağı Dünya’ya döndü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 908 gündür havada olan ABD’nin gizemli uçağı Dünya’ya döndü için ilk yorumu yapabilirsin.