ABD burnumuzun dibine cephane yığıyor!

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim son dönemde iyiden iyiye tırmanırken, son iki yıldır Dedeağaç (Evros) Limanı’nı cephaneliğe çeviren ABD’nin skandal bir planı daha ortaya çıktı. Teksas eyaleti Fort Hood bölgesindeki saldırı helikopterleri ağırlıklı olan 1. Ordu Havacılık Tugayı’nı Kasım ayı içerisinde Dedeağaç Limanı’na konuşlandırmayı hedefleyen ABD’nin bölgeye 600 de asker yollayacağı aktarıldı.

Yunanistan ile ABD geçtiğimiz yıl yaptıkları 5 yıllık Savunma Anlaşması gereğince Batı Trakya’daki Dedeağaç (Evros) Limanı’na yüzlerce zırhlı araç, tank ve binlerce askeri personel yerleştirilmişti.

Yunan medyasının duyurduğu habere göre, ABD’nin Teksas eyaleti Fort Hood bölgesindeki saldırı helikopterleri ağırlıklı olan 1. Ordu Havacılık Tugayı’nın Kasım ayı içerisinde Dedeağaç Limanı’na konuşlandıracağı açıklandı.

Haberde ayrıca Türkiye sınırına yakın İskeçe ilinde Yunan ve Amerikan kara Kuvvetlerinin mürettebatları arasında Kayalar (Petrohori) köyündeki atış eğitim tatbikat alanında “Hellenic Tank Challenge” adı verilen tank mürettebatı yarışması yapılacağı belirtildi.

ABD 1. Piyade Tümeni ve Yunanistan 1. Ordu Havacılık Tugayı üst düzey komutanları, Yunan Ordusu ve ABD Bölge Destek Grubu temsilcileriyle geçtiğimiz günlerde Stefanovikio’da bir araya geldi. Yunanistan’daki ABD Bölgesi destek ekibinin başkanı Brandon Marsh, “MDCA”, özellikle Stefanovikio ve Dedeağaç’tan ABD ve Yunanistan’ın saldırı helikopterlerini karşılıklı kullanım için iki önemli konum olduğunu ileri sürdükleri belirtildi. Sözcü’de yer alan habere göre aynı anlaşma gereğince Amerika Birleşik Devletleri’ninDedeağaç Limanı’nda sürekli olarak 600 kişilik askeri personelini konuşlandıracağı belirtildi.

kaynak haberler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. artearhrth ABD burnumuzun dibine cephane yığıyor! için yorumda bulun

    ABD burnumuzun dibine cephane yığıyor! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ABD burnumuzun dibine cephane yığıyor! için ilk yorumu yapabilirsin.