ABD’den Yunanistan’ın adalara zırhlı araç sevkiyatıyla ilgili açıklama geldi

Yunanistan’ın hukuka aykırı şekilde Ege’deki GASA kapsamında bulunan Midilli ve Sisam adalarına zırhlı araçlar sevk etmesinin ardından Türkiye, Yunanistan ve ABD’ye nota vermişti. Yunanistan’ın bu hamlesinin gerilimi tırmandırmasından endişe edip etmediği sorulan ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, “NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil. Müttefiklerimizi bölgede barış ve güvenliği korumak için birlikte çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz” dedi.

Günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, ” Yunanistan‘ın Ege’de GASA kapsamındaki adalara onlarca zırhlı araç ve tank çıkararak provoke ettiği gerilimin tırmanmasından endişe etmiyor musunuz?” sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Rusya’nın bir kez daha egemen bir devleti işgal ettiği, transatlantik toplum ve uluslararası toplumun Ukrayna halkının yanında olduğu ve Rus saldırganlığına karşı durduğu bir dönemde, şimdi NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil. NATO müttefiklerimizi bölgede barış ve güvenliği korumak ve her türlü zor farklılıkları çözmek için diplomatik olarak birlikte çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz.”

SÖZCÜ PRICE’A SORULDU: ADALAR HANGİ ÜLKENİN EGEMENLİĞİ ALTINDA?

Sözcü toplantı sırasında, Yunan bir gazetecinin “Adalar hangi ülkenin egemenliği altındadır, Türkiye’nin mi? Yunanistan‘ın mı?” sorusuna ise yanıt vermeden diplomatik yollarla farklılıkların çözülmesi gerektiği vurgusunu yineledi.

kaynak haberler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. yunanistan ABD’den Yunanistan’ın adalara zırhlı araç sevkiyatıyla ilgili açıklama geldi için yorumda bulun

    ABD’den Yunanistan’ın adalara zırhlı araç sevkiyatıyla ilgili açıklama geldi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ABD’den Yunanistan’ın adalara zırhlı araç sevkiyatıyla ilgili açıklama geldi için ilk yorumu yapabilirsin.