AK Parti Bursa’ya çok şey kattı!

Daha fazlası olsaydı iyi olmaz mıydı? Olurdu tabi ancak Bursa’yı iktidar son 20 yılda bunaltmadı. İhtiyacı olan yatırımları bir şekilde getirdi. Şuradan eksik kalıyoruz diyeceğimiz çok da bir şey yok aslında.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta sonu uzun bir aradan sonra Bursa’ya geldi, Bursalılarla hasret giderdi. Mitinge Bursalılar yoğun bir ilgi gösterirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan muhabbetlerini de bir kez daha ortaya koydular.

AW809102 19

Miting aynı zamanda Bursa’da son dönemde yapılan kamu ve özel sektör yatırımlarının da toplu açılış töreniydi.

19 bine yakın istihdam sağlayacak 128 tesisin açılışını yaptı Cumhurbaşkanı Erdoğan.

Bir kavşak için bile yıllarca bekleyen Bursa’da üst üste yapılan devasa yatırımlar aslında bir çok şeyi sıradan görmemize ve önemini kavramamıza engel oluyor.

AW809102 11

Sadece sağlıktan bir iki örnek vermek gerekirse; eski adı Şevket Yılmaz SSK olan Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi yıllarca konuşuldu Bursa’da. Tek bir hastanenin yapımı 20 yıldan fazla bir zamanda o da AK Parti’den sonra gerçekleşti.

İlçelerde hastane tabelası çakılan sağlık ocağından hallice mekanlar vardı.

Sağlık Müdürleri bile şuralara hastane demeyin derlerdi. Şimdi bütün ilçelerde o ilçenin ihtiyacını karşılayacak seviyede hastaneler var. Çoğu zaman kent merkezine gitmeye gerek olmadan ameliyatların yapıldığı, her türlü tedavinin sunulduğu.

AW809102 16 1

Erdoğan’a kulak verelim, “Bursa Büyükşehir Belediyemiz, güncel bedeli 4,6 milyar lirayı geçen 67 ayrı projeyi Bursa’mıza kazandırdı. Aralarında Dağyenice Doğal Yaşam Merkezi’nin, Gökdere Millet Bahçesi’nin çok sayıda yol yapımı ve asfaltlaması, spor tesisi inşası, otopark, çevre düzenlemesi, araç alımı, arıtma tesisinin de bulunduğu bu yatırımların resmi açılışını da buradan yapıyoruz. Aynı şekilde, ilçe belediyelerimizin tamamlanan yatırımlarını da resmen hizmete açıyoruz. Bugün ayrıca, özel sektörümüzce şehrimize kazandırılan, yatırım tutarı yaklaşık 17 milyar lirayı ve güncel rakamla 30 milyar lirayı bulan, 19 bine yakın istihdam sağlayacak 128 tesisin de resmi açılışlarını gerçekleştiriyoruz. Toplam yatırım tutarları güncel rakamla 12 milyar liraya varan kamu yatırımları ile 30 milyar liraya ulaşan özel sektör yatırımlarının şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

Şöyle bir kafanızı kaldırın ve Bursa’ya bakın.

Bir yanda tüm Cumhuriyet tarihinde yapılanlar bir yanda son 20 yılda yapılanlar. Bursa yatırım ve gelişim anlamında bugüne kadar en iyi dönemini Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki AK Parti iktidarında yaşadı.

AW809102 01

Yine Erdoğan’dan dinleyelim; “Son 20 yılda Bursa’ya toplamda ne kadar kamu yatırımı yaptık biliyor musunuz? 80 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık. Eğitimde 10 bin 376 adet yeni derslik inşa ettik. Bursa’ya ikinci devlet üniversitesi olarak Bursa Teknik Üniversitesi’ni kurduk. Gençlik ve Spor’da 8 bin 71 kişi kapasiteli yüksek öğrenim yurt binaları kazandırdık. Kırk üç bin seyirci kapasiteli bir stadyumu biz yaptık. Toplam 72 adet spor tesisi kurduk. Sosyal yardımlarla Bursalı ihtiyaç sahibi kardeşlerimize toplam 7,2 milyar lira tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta aralarında Şehir Hastanemizin de yer aldığı toplamda 3 bin 674 yataklı 28 hastane ile birlikte 86 adet sağlık tesisi yaptık. Durmak yok.”

Bitmiyor tabi, 750 yataklı Çekirge Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi ile birlikte 3 sağlık tesisinin yapımı da devam ediyor. Dahası AK Parti iktidarından önce Bursa’da çakılı çivisi olmayan TOKİ eliyle Bursa’da toplam 25 bin 569 konut projesi hayat buldu. Bursa’ya 22 baraj, 2 içme suyu tesisi, 45 sulama tesisi, 4 arazi toplulaştırma, 20 taşkın koruma tesisi, 17 gölet, 6 yeraltı depolama tesisi ve 12 hidroelektrik santral tesisi inşa edildi bu süreçte. Yine 6 barajın yapımı da sürüyor.

AW809102 05

Türkiye’nin otomobili Togg, 8 yeni organize sanayi bölgesi, 3 endüstri bölgesi, 2 Teknokent, 129 araştırma geliştirme merkezi ve 30 tasarım merkezide Bursa’nın aldığı hizmetlerden sadece bazıları.

Daha da önemli dolaylı yoldan alınan hizmetler tabiki. Bursa’nın en fazla göç aldığı şehirlere yapılan yatırımlarda dolaylı yoldan Bursa’ya fayda sağladı.

Göç hızı kesilirken, çalışmayan ve evde oturun kesimlerin bir bölümü çalışma hayatına istihdama katıldı.

Sonuç olarak Bursa hak ettiği hizmeti alamıyordan öte daha fazlası olsa daha iyi olur durumundayız. Bursa’yı AK Parti iktidarı hiç bunaltmadığı gibi büyük aşama kaydedilmesinde adeta ateşleyici oldu.

AW809102 03

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Oldu mu şimdi Babacan 1 1 AK Parti Bursa’ya çok şey kattı! için yorumda bulun

    AK Parti Bursa’ya çok şey kattı! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak AK Parti Bursa’ya çok şey kattı! için ilk yorumu yapabilirsin.