BTSO’da Yılın Son Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Bursa İş Dünyası 2022 Yılında İhracata ve Nitelikli Üretime Odaklandı

BTSO’da Yılın Son Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) 2021 yılı son meclis toplantısı online ortamda gerçekleştirildi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa iş dünyası olarak 2022 yılında yeni yatırımlara, istihdam oluşturmaya ve ihracatı geliştirmeye odaklanacaklarını belirterek, “Bursa’nın başarısını sürdürülebilir kılmak adına yeni nesil sanayi anlayışına uygun şekilde yüksek teknolojili ve katma değerli üretim merkezi konumunu güçlendirmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

BTSO yılın son Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Ali Uğur başkanlığında online ortamda gerçekleştirdi. Meclis üyelerinin yoğun katılımıyla düzenlenen toplantıda konuşan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, tüm dünyada kayıp yıl olarak kabul edilen 2020’nin ardından yeni yıla aşı çalışmalarının yaygınlaşması ve küresel ticaretin canlanması nedeniyle toparlanma ümidiyle başladıklarını söyledi. Başkan Burkay, iş dünyası olarak üreticilerin yüksek kurla mücadele ettiği, yüksek faiz duvarı nedeniyle yatırımların sekteye uğradığı bir ekonominin sürdürülebilirliğinden söz etmenin mümkün olmadığını ifade etti.

“YATIRIM, İSTİHDAM VE İHRACATA ODAKLANDIK”
Başkan Burkay, iş dünyası olarak üretimi ve ihracatı destekleyen yeni ekonomi politikasının başarıya ulaşması için gayret göstermeye, yeni yatırımlara, istihdam oluşturmaya ve ihracata odaklanmaya devam edeceklerini kaydetti. İbrahim Burkay, konuşmasında iş dünyasının temel beklentisinin üretim ve yatırım ortamının kalıcı olarak iyileştirilmesi, ekonomi politikalarının nitelikli büyümeyi tesis edecek destekler ve öngörülebilirliği artıracak uygulamalarla hayata geçirilmesinden bahsetti. Burkay, Aralık ayında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile yapılan istişare toplantısında meslek komiteleri ve sektörlerden gelen taleplerin aktarıldığını ifade ederek, “Bu toplantının hemen ardından TL’yi koruma altına alan finansal opsiyonların devreye alınması, üretim çarklarının sağlıklı bir şekilde işlemesi, belirsizlikleri minimize etmesi ve enflasyonla mücadele açısından stratejik bir hamledir. Diğer taraftan TL’nin hızla değer kazanması ve piyasalarda oluşan olumlu havanın kısa sürede tüketici fiyatlarına yansıması hepimizin ortak arzusudur.” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİM VE TİCARETİN TÜM TARAFLARIYLA GÖRÜŞÜYORUZ”
Başkan Burkay, geçtiğimiz günlerde Gıda Toptancıları Çarşısı üyeleriyle bir araya geldiklerini ifade ederek, “Üyelerle görüş alışverişinde bulunmaya ve enflasyonu düşürmek için üretim ve ticaret hayatının tüm tarafları olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam ediyoruz. Devletimizin üreticilerimizin üzerindeki maliyet yükünü hafifletmesiyle inşallah bu konuda da hızla yol alacağımıza ve başarıya ulaşacağımıza yürekten inanıyorum. Bununla birlikte asgari ücret vergi indiriminin tüm çalışanları kapsayacak şekilde düzenlenmesi, KDV iadelerin hızlandırılacak olması, kurumlar vergisi indirimi ve yeni kredi garanti fonu paketi de firmalarımıza doğrudan yansıyacak desteklerdir. Başta ihracatçılarımız olmak üzere işletmelerimizin faaliyetlerini kolaylaştırmanın öncelikli koşulu döviz kurlarında sert iniş – çıkışlarla değil istikrarlı ve sürdürülebilir yapıyı tesis etmekle mümkündür. Kur dalgalanması sebebiyle fiyatlama belirsizliği yaşayan ihracatçı firmalarımıza Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur uygulamasının getirilecek olması da dış ticaretimizi destekleyen ve öngörülebilirliği artıran bir uygulamadır.” şeklinde konuştu.

GÜÇLÜ BURSA VURGUSU
Başkan Burkay, BTSO olarak yeni yılda üyelerinin taleplerinin takipçisi olmayı sürdüreceklerini söyledi. Meclis ve komitelerin özverili çalışmalarıyla belirlenen sektörlerin talep ve önerilerinin yıl boyunca yönetim kurulunun en önemli gündem başlıkları arasında yer aldığını söyleyen İbrahim Burkay, “Sanayicimizin, tüccar ve esnafımızın yaşadıkları sıkıntılara büyük bir hassasiyetle yaklaştık. Meclisimizin, meslek komitelerimizin ve sektör konseylerimizin beklentilerini, çözüm önerilerimizle birlikte başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Ticaret Bakanımız ve ilgili diğer tüm bakanlarımıza her fırsatta aktardık. Bu görüşmelerin ardından gerek iç pazarda gerekse de dış ticarette işletmelerimize doğrudan temas eden birçok düzenlemenin uygulamaya alınmasında büyük pay sahibi olduk. Dâhilde işleme izin belgelerindeki süre uzatımı başta olmak üzere, firmalarımızın ihracatta yaşadıkları sorunlardan, nefes kredisinde ciro şartının kaldırılmasına ve atık ithalatındaki yönetmelik değişikliğine kadar birçok uygulama bu meclis çatısı altındaki görüşmelerin ardından arzu ettiğimiz şekliyle düzenlendi. Üyelerimizle birlik ve dayanışma içinde hareket ederek daha güçlü bir Bursa ve Türkiye için azimle çalışmayı sürdüreceğiz.” dedi.

“2022’Yİ NİTELİKLİ ÜRETİM VE İHRACAT YILI İLAN EDİYORUZ”
“Türkiye ekonomisinin yeni yol hikâyesinde en önemli rol üreticilerimize ve ihracatçılara verildi” vurgusu yapan İbrahim Burkay, Bursa’nın salgın öncesi dönemde gerekse de koronavirüsle mücadele sürecinde güçlü üretim altyapısı ve ihracat artışıyla tedarik zincirinin en önemli halkaları arasında olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade etti. Kentin başarısını sürdürülebilir kılmak adına yeni nesil sanayi anlayışına uygun şekilde yüksek teknolojili ve katma değerli üretim merkezi konumunu güçlendirmeyi amaçladıklarını dile getiren Burkay, “Bu nedenle 2022’yi nitelikli üretim ve ihracat yılı olarak ilan ediyoruz. Yıl boyunca meclis ve komitelerimizin destekleriyle yapacağımız çalışmalarla bir taraftan imalatı, istihdamı ve ihracatı artırırken, eş zamanlı olarak da girişimcilik ekosisteminin gelişimini, inovasyonu, katma değeri yüksek teknolojik ürünleri ve ölçek ekonomisine geçişi hızlandırmayı hedefliyoruz. Bu noktada ülkemizin yüksek teknolojili ilk organize sanayi bölgesi konumunda bulunan ve fabrika binalarımızın hızla yükseldiği TEKNOSAB’da bir hayali daha gerçeğe dönüştürerek üretim ve ihracata başlamış olacağız.” ifadelerini kullandı.

“2022’DE PROJELERE DEVAM EDİYORUZ”
KOBİ düzeyindeki firmaları ihracata teşvik etmek amacıyla BEBKA desteğiyle BTSO bünyesinde Dış Ticaret Merkezi’nin faaliyete geçtiğini ifade eden Başkan Burkay, şöyle konuştu: “Küresel Fuar Acentemiz, 30’u aşkın UR-GE ve HİSER projemiz ile Ticari Safari gibi projelerimizle Bursa, yeni yılda da Türkiye’mizin hedeflerine liderlik etmeyi sürdürecektir. Bu kapsamda yeni yılın ilk fuar organizasyonunu 12-15 Ocak tarihleri arasında Junioshow Fuarı’yla gerçekleştireceğiz. Türkiye’ye örnek projeleri hayata geçirirken öz kaynakları etkin ve verimli bir şekilde kullandık. Yaşadığımız zorlukların üstesinden gelebilmek ve sektörlerimize nefes aldırmak için üyelerimizle sürekli iletişim halinde olduk. Meclis ve komite üyelerimize Türkiye’ye örnek nitelikteki çalışmalara destekler için şükranlarımı sunuyorum. Yeni yılda da çok daha güçlü bir Bursa ve Türkiye için inşallah azimle çalışmaya devam edeceğiz.” açıklamalarında bulundu.

“KENTİMİZİN VE ÜLKEMİZİN POTANSİYELİNE GÜVENİYORUZ”
BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, Bursa’nın sanayi ve ihracat odaklı ekonomik yapısı sayesinde ülkede yönelen tedarik talebinin karşılanmasında önemli bir rol oynadığını söyledi. Ocak-Kasım döneminde kent ihracatının bir önceki yıla kıyasla yüzde 17,3 artış gösterdiğini ifade eden Uğur, “Bu zorlu yılda Odamız proaktif ve sonuç odaklı yoğun bir çalışma sergiledi. Odamız, sanayi ve ihracat odaklı çalışmaları ile Bursa’nın 2021 yılındaki toparlanma dinamiklerinden yararlanmasına öncülük etti. Yeni bir yıla girerken ekonomideki toparlanma ivmemizi gelecek için umut verici görüyoruz. Kentimizin ve ülkemizin potansiyeline güveniyoruz. En büyük gücümüzün yine ‘birlik ve beraberliğimiz’ olacağına inanıyorum.” açıklamalarında bulundu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bursa İş Dünyasi 2022 Yilinda İhracata ve Nitelikli Üretime Odaklandi BTSO’da Yılın Son Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi için yorumda bulun

    BTSO’da Yılın Son Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak BTSO’da Yılın Son Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi için ilk yorumu yapabilirsin.