Çanakkale Şehitliğini ziyaret ederek çiçek bırakmayı ve dua etmeyi isterim

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, avukatları aracılığıyla gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. “Eğer diğer muhalefetten Kürt açılımı bekliyorsak biz de HDP olarak Türkiye Açılımı yapmak zorundayız” sözlerine açıklık getirmesi istenen Demirtaş, “Örneğin, Çanakkale Şehitliğini ziyaret ederek çiçek bırakmayı, dua etmeyi, orada yatanlar gibi yan yana durmamız gerektiğini göstermek isterim. Bu gibi mesajlar toplumu rahatlatır” dedi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nde avukatları aracılığıyla Halk TV programcıları Şule Aydın ve Timur Soykan’ın sorularını yanıtladı.

“TERÖR KORKUSUNU ORTADAN KALDIRACAK POLİTİKALAR ÜRETMELİYİZ”

Gazetecilerin “‘Eğer diğer muhalefetten Kürt açılımı bekliyorsak biz de HDP olarak Türkiye Açılımı yapmak zorundayız… Özgüvenle tüm Türkiye’yi kucaklamak zorundayız’ dediniz? Türkiye Açılımı önerinizi daha detaylı ve somut örneklerle anlatabilir misiniz?” sorusuna yanıt veren Selahattin Demirtaş, “Türkiye toplumunun bölünme korkusunu, silah, şiddet, terör korkusunu ortadan kaldıracak barış politikaları, birlik söylemleri üretmeliyiz. Daha fazla üretmeliyiz. Çünkü buna gerçekten inanıyoruz. Dolayısıyla gerçekten inandığımız şeyi daha somut ve cesurca gösterebilmeliyiz” ifadesini kullandı.

“ŞEHİTLİKTE YATANLAR GİBİ YAN YANA DURMAMIZ GEREKTİĞİNİ GÖSTERMEK İSTERİM”

“Türkiye açılımı” çıkışını bir örnekle de destekleyen Demirtaş, “Örneğin, Çanakkale Şehitliğini ziyaret ederek çiçek bırakmayı, dua etmeyi, orada yatanlar gibi yan yana durmamız gerektiğini göstermek isterim. Bunun gibi somut bazı mesajlar toplumu rahatlatır ve toplumun tüm kesimleri derdimizi, çözümlerimizi daha içten dinlemeye başlar. Biz bu silah, şiddet, savaş meselesini kalıcı olarak ve diyalogla, ikna yoluyla çözebiliriz. HDP’nin buna gücü var ve bunu Türkiye toplumunu daha fazla kucaklayarak yapmalıyız ki, demokrasiyi büyütecek toplumsal zemini ve desteği yakalayabilelim” dedi.

kaynak haberler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Beige Simple Photo Fashion Youtube Thumbnail 2022 07 20T093040.221 Çanakkale Şehitliğini ziyaret ederek çiçek bırakmayı ve dua etmeyi isterim için yorumda bulun

    Çanakkale Şehitliğini ziyaret ederek çiçek bırakmayı ve dua etmeyi isterim için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çanakkale Şehitliğini ziyaret ederek çiçek bırakmayı ve dua etmeyi isterim için ilk yorumu yapabilirsin.