Hedef uçak ‘Şimşek’, sesten hızlı uçağa dönüştürülecek

TUSAŞ tarafından ‘hedef uçak’ olarak kullanılmak üzere tasarlanan ve kamikaza insansız hava aracına da dönüştürülebilen turbojet motorlu ‘Şimşek’in sesten hızlı uçuşu için çalışma başlatıldı. TUSAŞ tarafından 2009-2012 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları için geliştirilen ve turbojet ile çalışan radyo kontrollü yüksek hızlı hedef uçak, savunma sistemlerinin atış testleri için kullanılıyor. Yaklaşık 760 kilometre hız yapan Şimşek, fırlatıcı aracılığıyla yerden fırlatıldığı gibi Anka ve Aksungur üzerine de yerleştirilebiliyor. Şimşek ayrıca, burun kısmı değiştirilerek kamikaza İHA olarak da kullanılabiliyor.

“Yazılımı tamamen bize ait”

DHA’Nın aktardığına göre; TUSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, Şimşek’in tamamen otomatik uçtuğunu belirterek, “Uçağımızın üzerinde kamera var; nereye gittiğini, ne yaptığını o kamera üzerinden yerdeki kontrol istasyonundan gözlemleyebiliyoruz. Uçağı kumanda eden pilotumuz sadece uçağa ne yapması gerektiğini söylüyor. Uçağın üzerinde bir otopilot var, geri kalan tüm uçuş faaliyetlerini bu otopilot icra ediyor. Yazılımı tamamen bize ait, buradaki mühendis arkadaşlarımız yazıyor.” dedi.

“Kamikaze uçak olarak kullanılabiliyor”

Yıldız, Şimşek için şu anda aktif olarak bir pazarlama faaliyeti içinde olduklarını ve uçağın Azerbaycan’a ihraç edildiğini belirterek, “Ayrıca Şimşek’in üzerine Mini Akıllı Mühimmat’ta (MAM-L) bulunan harp başlığını entegre ettik; ama biraz daha zamana ihtiyacı var. Atış testlerini yaptık, şu ana kadar başarılı. Ama ticari bir ürün haline getirilmesi için biraz daha zamana ihtiyacı var. Buna ‘kamikaze uçak’ diyoruz. Şimşek’in burun kısmını değiştirerek ona farklı görevler icra ettirebiliyoruz.” diye konuştu.   Bu uçağın bir görevinin de ‘sahte uçak’ olduğunu vurgulayan Yıldız, “Kütüphanenizde sizi takip eden radarla ilgili yeterli bilgi varsa, siz o radara yansıyan sinyallerin bir F-16’dan ya da bir F-5’ten ya da başka bir uçaktan yansımış gibi sinyali manipüle edip geri gönderiyorsunuz, o radar da sizi başka bir uçak olarak görüyor. Bu şekilde sahte uçaklarla beraber hedef şaşırtmış oluyorsunuz.” ifadelerini kullandı.  

“Süpersonik hızı deneyeceğiz”

Şimşek’in süpersonik hızda uçması için de çalışma yaptıklarını kaydeden Yıldız, “Şu anda sübsonik olarak uçuyoruz. Ama 6 ay içinde 0,8-0,9 mach hızında uçan bir yeni hedef uçağımız olacak. Uzun zamandır süpersonik hız için çalışıyoruz; ama orada motorlarla ilgili bir sorunumuz oldu. Motorla ilgili sorunumuzu çözdüğümüz zaman süpersonik hızları da deneyeceğiz. Hedefimiz bu yıl sonuydu; ama görünen o ki bu yıl sonuna yetişmeyecek. Önümüzdeki yıl içinde inşallah bir süpersonik hız denememiz olacak.” dedi. KAYNAK ENSONHABER

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. HIZLI UCAK Hedef uçak ‘Şimşek’, sesten hızlı uçağa dönüştürülecek için yorumda bulun

    Hedef uçak ‘Şimşek’, sesten hızlı uçağa dönüştürülecek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hedef uçak ‘Şimşek’, sesten hızlı uçağa dönüştürülecek için ilk yorumu yapabilirsin.