Millet İttifakı yeni bir yol bulmalı!

Hesap kitap ortaya konuluyor ve HDP desteği olmadan Recep Tayyip Erdoğan’ı yenme imkanı olmadığını düşünüyorlar.

Sorun sadece bu değil tabi.

HDP’nin bir de CHP’yi içerden kuşatmış olması var çok açık.

Uzun süredir HDP, dışarıdan Millet İttifakı’nı adeta esir almış, asıl patron benim imajı veriyor. 

Millet İttifakı’nın iki büyük partisi CHP ve İYİ Parti de sessiz kalarak çoğu zaman en azından seçime kendilerini atmak istiyor.

Bunun farkında olan HDP gerdikçe geriyor. Çünkü onlar da biliyor ki Millet İttifakı siyaset üretemiyor, bir rüzgar estiremiyor.

O halde bana biat edeceksinize getiriyor. Her ne kadar duymadık görmedik üstümüze alınmadık tavrını gösterse de Millet İttifakı, bu sürecin böyle devam edemeyeceği de görünüyor.

Son olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 99. Kuruluş Yıldönümünü kutlarken HDP Grubu’nda Pervin Burdan’nı Cumhuriyeti 100 yıllık yıkım süreci olarak tanımlamasının ardından İYİ Parti’nin kan yuttum kızılcık şerbeti içtim tavrı biraz olsun değişmiş oldu. 

İçtikleri kan kendilerini zehirleyecek boyuta geldiğini anlayan İYİ Parti, kendisini tanımladığı Milliyetçi Atatürkçü ve Cumhuriyetçi tanımının tamamını adeta hedef alan bu açıklamalara sessiz kalmadığı gibi oldukça sert bir yanıt verdi.

 

HDP Grubunda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Cumhuriyetin kuruluşunda ademi merkeziyetçilik olduğunu belirterek, “Cumhuriyetin 99. yıl dönümünü geride bıraktık.

Kuruluşundaki ademi merkeziyetçilik ve demokrasi fikrinin terk edilerek, yerine Kürtler ve Aleviler başta, tüm farklılıkların ret ve inkarına dayalı tekçilik sisteminin devreye sokulmasıyla yaşanan 100 yıllık bir yıkım sürecinden bahsediyoruz.

Yönetimler değişse de zihniyet değişmiyor. 

Bir asırdır çözümsüz bırakılan Kürt sorunu, cumhuriyetin demokratikleşmesinin önündeki en önemli engel.” ifadelerini kullanmıştı.

Kurulduğu günden beri yıkım senaryolarının hedefi olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, artık bu çabalara tahammül edemiyor.

Anadolu coğrafyasındaki bu hassasiyet çok net bir şekilde siyaseti de etkiliyor.

İşte kendisini merkez sağa konumlamasına rağmen iktidar için CHP ile uzun süredir ittifak eden İYİ Parti, bir süredir HDP’nin yıpratma ve dayatma açıklamalarına sessiz kalsa da burada tepki verdi.

Uzun süredir HDP’nin dayatmalarına sessiz kaldığı için kendi tabanında bile tepki gören İYİ Parti Buldan’ın açıklamalarının sonrasında Parti sözcüsü Kürşad Zorlu imzasıyla bir açıklama yaptı.

Açıklamalar, “İyi Parti olarak Cumhuriyetimize yönelik hadsiz ifadeleri temelden reddediyor ve kınıyoruz.

Milletimizin huzurunda bir kez daha vurguluyoruz ki Cumhuriyet, farklılıkların zenginliği ve yönetimi esasına dayanmaktadır.

Etnik kökeni, dini inancı ve mezhebi ne olursa olsun tüm vatandaşlarımız Cumhuriyet şemsiyesi altında eşit birer yurttaş hâlinde yaşama hak ve iradesine sahiptir.

Birlik ve beraberliğimizi bozmaya ve mevcut kutuplaşma iklimini kuvvetlendirmeye dönük böylesine art niyetli, haksız, temelsiz suçlama ve saldırıların daima karşısında olacağımızın bilinmesini isteriz.” İfadelerine yer verildi.

Öyle anlaşılıyor ki seçim süreciyle birlikte HDP daha da sertleşecek.

Bir yanda kapatma davasının gerginliği bir yanda ise birlikte hareket ediyorsanız beni de tanımak ve kabullenmek zorundasınız tavrını net ortaya koyacak gibi görünüyor.

Millet İttifakı’nın öncelikle ya bir siyasi değişime gitmeye ya da HDP için bir çözüm bulmaya ihtiyacı var.

Bunun önlemini almazlarsa HDP’nin zorlaması ittifakın hayallerini başlamadan ve sandığa gitmeden bitirebilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Muhalefetin yüzüne gerçeği vurmak Millet İttifakı yeni bir yol bulmalı! için yorumda bulun

    Millet İttifakı yeni bir yol bulmalı! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Millet İttifakı yeni bir yol bulmalı! için ilk yorumu yapabilirsin.