Orhangazi Mahmudiye Çilek Festivali Coşkuyla Yapıldı

8’inci Orhangazi Mahmudiye Çilek Festivali, Orhangazi Kaymakamlığı ve Orhangazi Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirildi. Festival 14 Ağustos Pazar günü saat 11:00’de Mahmudiye Mahallesinde başladı. Organizasyonda birçok etkinlik sergilendi. Festivale, Orhangazi kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fethi Yıldız, Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın,  Bursa Ak Parti İl Başkan Yardımcısı ve İl yöneticileri, Orhangazi Ak Parti İlçe Başkanı Gökhan Ulusu ve İlçe yöneticileri, MHP İlçe Başkan Vekili Caner Yalçın, İyi Parti ilçe Başkanı İsmail Kaya, Demokrat Parti ilçe Başkanı Baki Bekar, CHP ilçe Başkan Vekili Özcan Kaya, Muhtarlar, Kurum Müdürleri Ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Orhangazi Belediyesi diğer çalışmalarının yanı sıra kültürel faaliyetlerine de devam ediyor. Orhangazi Belediyesi,  Orhangazi’nin değerlerini tanıtma kapsamında Orhangazi Kaymakamlığı işbirliğiyle 8’inci Mahmudiye Çilek Festivalini düzenledi. Festivalde Özellikle çocukların eğlenceli dakikalar geçirdiği gözlendi. Orhangazi Belediyesinin ücretsiz araçlarla ulaşımı gerçekleştirdiği 8’inci Orhangazi Mahmudiye Çilek Festivalinde, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kuran-ı Kerim okundu.   Orhangazi Belediyesi Halk Oyunları Ekibi gösterilerini sunarken, En iyi çilek yetiştirme yarışması yapıldı. Ayrıca Hacivat Karagöz ve Sihirbaz gösterisi, Özellikle Çocuklara yönelik halat çekme, çuval yarışması, yüz boyama, sandalye kapmaca yarışması gibi etkinlikler katılımcılar tarafından ilgi gördü. Bunların yanı sıra Çalgıcılar Mektebi, Roman Orkestrası performansı ve Rumeli Semih’in konseri festivalde yer aldı. Festivalde yapılan En iyi çilek yetiştirme yarışmasında birinci, Erkan Bayraktar. İkinci Necip Özyiğit. Üçüncü Kadir Özşeker oldu.

 

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın festivalde yaptığı konuşmada, Festivallerin sadece bir tanıtım, bir pazarlama metodu olmadığını, Festivallerin Aynı zamanda bir yörenin, bir toplumun kültürü, birlik olma, kaynaşma ve eğlenme vesilesi olduğunu vurguladı. Başkan Aydın sözlerine“8. düzenlenen Mahmudiye Çilek Festivalimizin konusu Mahmudiye çileğinin başarı örneği olan güzel bir hikâyesi vardır. Bu hikâye kamu yöneticilerinin, Muhtarların ve bölge ileri gelenlerinin yaşadıkları beldenin geleceğini nasıl etkileye bildiklerini anlatıyor. Yaklaşık 40 yıl önce ilk çilek fidelerini Mahmudiye Mahallemize getiren zamanın muhtarı Ahmet Demir, yaptığı bu çalışma ile köyüne, köylüsüne güzel bir hizmette bulunmuştur. Bu ürün şimdi de Mahmudiye Mahallesinin büyük bölümünün geçim kapısı olmuştur. Mahmudiye çileği yedi veren fidelerinin ekilmesiyle, artık neredeyse baharın İlk ayında başlayıp, sonbaharın sonuna kadar ürün veren bir geçim kapısı haline geldi. Mahmudiye mahallemizin rakımı, üretimde sera teknolojisinin kullanılması Mahmudiye çileğini daha verimli hale getirdi. Orhangazi’nin yakutu Mahmudiye çileğine bir kardeş geliyor. Yaban Mersin’i ya da daha bilinen adıyla mavi yemiş. Bundan böyle zümrüt taşı gibi yeşil Mahmudiye Mahallemiz, Yakutu kıskandıracak kadar güzel renkli Çileğin yanı sıra firuze taşı gibi görkemli mavi yemişle de süslenecek. Başka söylemle, artık Mahmudiye’ye baktığımızda, kıymetli Bir mücevher, Usta bir ressamın fırçasından çıkmış gibi güzel bir tablo göreceğiz.“ Şeklinde devam etti. Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın konuşmasına “ Ben Veysel Üstün muhtarıma da çok teşekkür ediyorum. Nasıl çilek Ahmet Demir muhtarımız zamanında Mahmudiyeye gelmişse, mavi yemişte Veysel muhtarımız zamanında Mahmudiyeyle buluşturulmuştur. Emeği geçen bütün dostlarıma, organizasyonu hazırlayan bütün mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, sizleri saygıyla sevgiyle selamlıyor, 8. Mahmudiye Çilek Festivali’nin hayırlara vesile olmasını diliyorum.“ Cümleleriyle son verdi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 1 Orhangazi Mahmudiye Çilek Festivali Coşkuyla Yapıldı için yorumda bulun

    Orhangazi Mahmudiye Çilek Festivali Coşkuyla Yapıldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Orhangazi Mahmudiye Çilek Festivali Coşkuyla Yapıldı için ilk yorumu yapabilirsin.