Putin’den intikam planı

Rusya ile Kırım’ı bağlayan Kırım Köprüsü’nün Ukrayna’nın bombalı saldırısıyla zarar görmesinden sonra Kremlin’in Kiev’i ağır şekilde bombalayarak intikam alacağı öne sürülmüştü. Dünya diken üzerinde beklerken Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 4 büyük patlama meydana geldi. Patlamalarda ölü ve yaralılar olduğunu bildirilirken Ukrayna, roketlerden birinin Devlet Başkanı Zelenski’nin ofisinin bulunduğu sokağa düştüğünü açıkladı.

Rusya için büyük stratejik öneme sahip olan Kırım Köprüsü, cumartesi günü Ukrayna ordusu tarafından bombalı saldırı ile büyük zarar gördü. Saldırı nedeniyle 3 kişinin hayatını kaybettiği açıklanırken, Rusya‘nın “Bu köprü yıkılırsa kıyamet olur” açıklaması akıllara geldi.

Bunun yanında ise Kırım ve Rusya‘yı birbirine bağlayan köprüde trafik durdu. Rus lider Putin de intikam planları yapmaya başladı. Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsia), ülkedeki 11 havalimanındaki uçuş yasağının16 Ekim’e kadar uzatıldığını açıkladı. Rusya’nın bu hamlesi Putin’in Ukrayna’ya yeni bir saldırı düzenleyeceği yorumlarını da beraberinde getirdi. İddialara göre Kremlin, Kırım Köprüsü saldırısına misilleme olarak Ukrayna’nın başkenti Kiev‘i bombalayacaktı.

Aradan birkaç gün geçti ve korkulan oldu. Rus lider Putin’in emriyle Ukrayna’nın başkenti Kiev‘de bombalar patladı. Şehirde 4 patlamanın yaşandığı ve binalardan dumanların yükseldiği öğrenildi. Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, “Kent merkezinde çok sayıda patlama oldu. Hava alarmı dolayısıyla tehdit devam ediyor. Başkentin tüm sakinleri alarm sırasında sığınaklarda kalmalı. Kiev’in merkezi caddeleri kolluk kuvvetleri tarafından trafiğe kapatıldı, kurtarma hizmetleri çalışıyor” dedi. Öte yandan patlamaların ardından hava savunma sistemleri aktif hale getirildi.

Ukrayna acil durum servisi yetkilileri, Kiev’deki patlamalarda ölü ve yaralılar olduğunu bildirdi. Ukrayna İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise “Kiev’e atılan roketlerden biri güvenlik servislerinin bulunduğu sokağa düştü. Devlet Başkanı Zelenski’nin ofisi de bu bölge bulunuyor.” denildi.

kaynak haberler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ukraynanin baskenti Kievde 4 buyuk patlama yasandi Putin’den intikam planı için yorumda bulun

    Putin’den intikam planı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Putin’den intikam planı için ilk yorumu yapabilirsin.