Saat 22.00’yi işaret eden Kılıçdaroğlu beklenen paylaşımı yaptı

Öğle saatlerinde sosyal medyadan “Bu akşam 22.00’de, burada buluşalım.” diyen Kılıçdaroğlu, işaret ettiği saat gelince beklenen paylaşımı yaptı. CHP lideri, “Birkaç ay araç almayı ertelerseniz, Bay Kemal olarak sözümdür: İkinci el araba parasına, sıfır araba aldıracağım sizlere.” notuyla bir video yayınladı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bugün sosyal medyadan yaptığı açıklamada saat 22.00’de bir açıklama yapacağını kaydetti. Daha önce bir çok kez Twitter hesabından saat verip önemli açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu işaret ettiği saatte yeni bir paylaşım yaptı.

“İKİNCİ EL ARABA PARASINA SIFIR ARABA ALDIRACAĞIM”

CHP lideri “Birkaç ay araç almayı ertelerseniz, Bay Kemal olarak sözümdür: İkinci el araba parasına, sıfır araba aldıracağım sizlere.” notuyla bir video yayınladı.

Kılıçdaroğlu videoda şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili halkım iyi akşamlar, evime hoş geldiniz, sefa getirdiniz. Milletimize başsağlığı dileyerek başlamak istiyorum sözlerime. Terörle mücadele şehit düşen evlatlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Şehit ailelerimizin, milletimizin başı sağ olsun. Uzun zamandır sohbet edemedik, kısmet bugüneymiş. Bu akşam sizi neden davet ettim evime? Çok sorun birikti ve emin olun ki çok çetin bir mücadele veriyoruz. ‘Biz iktidara geldikten sonra bakarız’, demiyoruz. Bu geçiş sürecinde çektiğiniz acıları olabildiğince hafifletmek için çok uğraşıyoruz. Güzel günler yakın. Ama geçiş sürecinde de mücadeleyi elden bırakmıyoruz. İktidara geldiğimizde ivedilikle ve kolaylıkla çözeceğimiz sorunlar, maalesef muhalefetteyken zaman alabiliyor.

“ORTA SINIFIN ALTINDAKİ HANELER DİBE DÜŞÜRÜLDÜ”

İnatla hayat kalitenizi düşürmeye çalışan ceberut bir iktidar var karşımızda. Oysa insanımız çok mütevazi; bir evi, bir arabası, güzel huzurlu bir ailesi olsun istiyor, sadece bu kadar, hepsi bu, bu bile çok görülüyor insanımıza. Bakın; yoksulların, en savunmasızların üstü çizildi. Orta sınıfın altındaki haneler dibe düşürüldü. Özellikle tipik orta sınıf işçi çocuklarının, basamakları tırmanarak standart atlama olasılığı ellerinden alındı. İktidar sadece ihalecilere, ‘beşli çete’lere, mafyalara, çantacılara çalıştı.

“DÜNYANIN EN YÜKSEK ARAÇ ALIM VERGİSİNİ ÖDÜYORUZ”

İşte bugün ivedilikle yapacağımız bir iyileştirmeyi hatırlatmak ve kritik bir çağrı yapmak için sizleri mutfağıma davet ettim. Bugün otomobil vergileri konusunu açıyorum. Özellikle ÖTV. Türkiye’de bir araç alırken dünyanın en yüksek araç alım vergisi olan ÖTV’yi ödüyoruz. Yetmiyor, aracın bedeli ile birlikte, bu verginin de vergisi olarak alınan yüzde 18 KDV ödüyoruz. Üstüne gümrük vergisi ödüyoruz. Üstüne Motorlu Taşıtlar Vergisi ödüyoruz. Bu kadar vergi nedir Allah aşkına?

“OTOMOBİLLERDE VERGİLERİ DÖRTTE BİR ORANINA İNDİRECEĞİZ”

Bakın, Almanya’da 15 bin euro olan sıfır bir aracın fiyatı bizde vergilerle 500 bin lirayı aşıyor. Benim milletim Almanya’daki otomobilin tam iki katını ödüyor. Nüfusumuzun yüzde 95’nin sıfır araç alma ihtimali artık kalmadı. Şimdi açıkça çağrı yapıyorum; ilk yapacağımız işlerden birisi 1,6 motor otomobillerde vergileri, bugünün yaklaşık dörtte bir oranına indirmek olacak.

“TEK YAPMANIZ GEREKEN ŞİMDİLİK ARABA ALIMINI ÖTELEMEK”

Biliyorsunuz, ‘gençlerin ilk sıfır araba almaları için ÖTV yok’ demiştim, o baki. Hafif ticari araçlarda da vergileri indireceğiz. Özetle; bugün, ikinci el olarak satılan arabanın parası ile sıfır araba alabileceksiniz. Tek yapmanız gereken şimdilik araba alımını ötelemek. ve kısa bir süre iktidarımızı beklemek. Bu kadar. Ailenizle sıfır araba kokusu olan araçlara bineceksiniz. Bu arabalar sizlerin de hakkıdır. Altını çizeyim bu bahsettiğimi uygulama lüks araçlar için olmayacak. Açık konuşayım. Zenginin, çok kazanının vergilendirilmesi taraftarıyım. Bu ülkede çok kazanan; fakirin, fukaranın hayatının iyileşmesi içinde beytülmale katkıda bulunmak zorundadır.

“BİZLER İKTİDARA GELİNCEYE KADAR ARABA ALMAYIN”

Saray yoksuldan aldı; varsıla, sermayeye verdi. Ben bu parayı yeniden yoksula transfer etmek için lüks tüketimden vergi alma taraftarıyım. Sermayeye karşı değilim, ama herkesin kendi payına düşeni ödemesi gerekir. Tekrar ediyorum: Bizler iktidara gelinceye kadar araba alımını öteleyin. Araba almayın. Geldiğimizde halkımızın en çok rağbet gösterdiği araç segmentlerinde, ÖTV’yi çizeceğiz.ÖTV’yi de lüks araç alanlara uygulayacağız. Onlar da güzel güzel ödeyecekler vergilerini, ülkelerine. Otomotiv sektörü de bana darılmasın. Onlar da biraz sabretsinler. ÖTV problemini çözdüğümüzde, kayıplarını çok hızlı telafi ederler. Zaten, böyle devam ederse onlar da biliyorlar ki onlar için de yolun sonu göründü. Bu yüzden hep birlikte biraz sabır. Sonrası hepimiz için aydınlıktır. Kalın sağlıcakla…”

kaynak haberler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. sifir araba Saat 22.00’yi işaret eden Kılıçdaroğlu beklenen paylaşımı yaptı için yorumda bulun

    Saat 22.00’yi işaret eden Kılıçdaroğlu beklenen paylaşımı yaptı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Saat 22.00’yi işaret eden Kılıçdaroğlu beklenen paylaşımı yaptı için ilk yorumu yapabilirsin.