Uludağ’a beklenen kar yağmadı

Kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ’da hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve beklenen kar yağışının düşmemesi nedeniyle sezon açılamadı.

Kayakseverlerin ‘beyaz cennet’ olarak tanımladığı 2 bin 543 rakımlı Uludağ’da, 15 Aralık’ta sezonun açılabilmesi için beklenen kar yağışı gerçekleşmedi.

Geçen yıl 15 Aralık’ta başlayan yağışın ardından kar kalınlığının 15 santimetre olarak ölçüldüğü Uludağ’daki kayak pistlerinde şu an sarı ve yeşilin tonları hakim.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre bölgede 19 Aralık’ta kar yağışı bekleniyor.

Yılbaşında 46 santim kar vardı

Türkiye’nin 17 otel, tesis ve 5 bin yatak kapasitesi ile en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan Uludağ’da geçen yıl 17 Aralık’ta 50 santimetreye kadar ulaşan kar kalınlığı ile birlikte sezon açılmıştı.

21 Aralık’ta 65 santimetreye kadar ulaşan kar kalınlığı yeni yılı Uludağ’da karşılamayı planlayan tatilcileri sevindirirken, pistlerde yoğunluk oluşmuştu.

2022 yılını da kar yağışıyla karşılayan Uludağ’da 31 Aralık-1 Ocak tarihlerinde ise 46 santimetre kar vardı.

Rus ve Arap turistler ilgi gösterebilir

Yerli ve yabancı turistlerin yılbaşı tatili için uğrak noktası olan Uludağ’a, 19 Aralık’ta yağması beklenen kar yağışının ardından sezonun açılması öngörülüyor.

DHA’nın haberine göre sezonda konaklama ücretlerinin, özellikle yılbaşı ve sömestir tatillerinde 9 bin liraya kadar çıktığı Uludağ’a bu yıl özellikle Rus ve Arap turistlerin rağbet göstermesi bekleniyor.

kaynak ensonhaber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. uuuu Uludağ’a beklenen kar yağmadı için yorumda bulun

    Uludağ’a beklenen kar yağmadı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Uludağ’a beklenen kar yağmadı için ilk yorumu yapabilirsin.