Gemlik’in afet destek gönüllüleri eğitimlere başladı

Gemlik Belediyesi ve Bursa Afet Gönüllüleri Derneği afet eğitim merkezinde destek, lojistik ve afet bilinci eğitimi almaya başladı. Eğitimlere, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’da katıldı. Başkan Sertaslan afete hazırlanmanın önemini vurguladı.

Toplamda iki gün sürecek eğitimlere katılan gönüllüler, altı saat sürecek programla; afet farkındalık eğitimi, afet teorik yönlendirme eğitimleri, çadır kurma, telsiz eğitimi, lojistik eğitimi ve taşıma teknikleri eğitimi alıyor.

 

500 gönüllü eğitim alacak

 

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan sosyal medyada yaptığı çağrı sonucu yaklaşık 500 vatandaş afet gönüllüsü olmak için başvurdu. Gönüllüler, 50 kişilik gruplar halinde ve toplamda altı saat sürecek eğitimlerin ardından afet sonrasında bilinçli hareket etmeyi, arama kurtarma ekiplerine ve afetzede vatandaşlara destek olma yöntemlerini öğreniyor.

 

“Afetlere her daim hazır olmamız gerekiyor”

 

Bursa Mahalle Afet Gönüllüleri Başkanı Yusuf Yumru, afet öncesi alınan eğitimlerin önemine değinerek tüm vatandaşlara bu eğitimlere katılma çağrısı yaptı. Türkiye’nin bir afet ülkesi olduğunu hatırlatarak, evde yapılacak eşya sabitleme gibi önlemlerle büyük tehlikelerin önüne geçilebileceğini ifade etti. Başkan Yumru, “Afetin kendisinden kaçmak değil, afetle birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Bursa Mahalle Afet Gönüllüleri olarak Gemlik Belediyesi ile yaptığımız projeye destek oldunuz. Sizlere çok teşekkür ederim” dedi.

 

“Afet gönüllüsü olarak yer almak önemli”

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan “Her mahalleden yüzlerce insanın görev alacağı bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirtti. Bu sistemde afet gönüllüsü olarak yer almanın önemli olduğunu vurguladı. Başkan Sertaslan,“Belediyenin depreme hazırlık için aldığı tüm önlemleri sizlere aktaracağız. Mahalle Afet Gönüllülerinin ilçemizde olası bir afette sürdüreceği arama kurtarma faaliyetlerine destek vereceksiniz. Burada eğitime katılanlardan seçilen gönüllülerimiz yurtiçi ve yurtdışında arama kurtarma faaliyetlerine katılacak, ama bu eğitimin asıl amacı ön bilgiye sahip olmanızı sağlamak ve afet anında gelecek profesyonel ekiplere destek olmak” dedi.

Afetler sonrasında vatandaşların ilk anlarda yaptığı müdahalelerle kurtarma çalışmalarında çok sayıda vatandaşın enkazdan çıkartıldığını, alınacak eğitimlerle herkesin daha bilinçli hale geleceğini vurguladı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gemlik Belediye Baskani Mehmet Ugur Sertaslan Gemlik’in afet destek gönüllüleri eğitimlere başladı için yorumda bulun

    Gemlik’in afet destek gönüllüleri eğitimlere başladı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gemlik’in afet destek gönüllüleri eğitimlere başladı için ilk yorumu yapabilirsin.