HER EVE BİR AZERBAYCAN BAYRAĞI

Sevgili dostlar, Türkiye-Azerbaycan’ın sarsılmaz kardeşliği her zaman ve her şart altında kendisini göstermiştir. Bu kardeşlik ilişkisinin tarihsel arka planı da bugün kadar güçlüdür. Bu öyle bir kardeşliktir ki, dünyada bir başka eşi ve benzeri yoktur. Her türlü menfaat, ideolojik ve inancın üstünde bir kardeşlik bağı ve sevgi mevcuttur.
WhatsApp Image 2023 02 14 at 11.02.16
Dün de böyle idi yarın da böyle olacaktır. Osmanlı devleti onlarca cephede savaşırken içinde bulunduğu zor duruma bakmadan kardeş Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin yardım talebine bigâne kalmayarak Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusunu Azerbaycan’a gönderir. Azerbaycan halkı ve aydınlarının Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda Türkiye’ye olan desteği hala zihnimizde canlı durur.
WhatsApp Image 2023 02 14 at 11.02.16 3
Birinci Dünya Savaşı’nda Azerbaycan aydınlarının kurmuş oldukları Cemiyet-i Hayriye aracılığıyla Türkiye’nin birçok bölgelerine yardım göndermiş, şehit çocuklarını Gence ve Bakü’de bu vakfın okullarında okutmuştur.
WhatsApp Image 2023 02 14 at 11.02.16 2
Yine Zeynalabdin Tağıyev, Musa Nağıyev Balkan muharebelerinde göçmen durumuna düşen ailelerin çocukları için Edrine’de Darül Eytamı (Yetimler evi) açmışlardır. 1917 yılında Azerbaycan’da çıkan tüm gazeteler birleşerek “Qardaş Köməyi” adı altında özel bir sayı çıkararak çok zor şartlar altında olan Azerbaycan’da Osmanlı ordusu için yardım toplamışlardır. İkinci Karabağ Savaşı’nda Türkiye tüm imkanlarıyla
WhatsApp Image 2023 02 14 at 11.02.16 4
Azerbaycan’ın yanında yer almıştır. “Asrın felaketi” olarak adlandırılan 6 Şubat depreminde savaştan yeni çıkan Azerbaycan tüm imkanlarını zorlayarak herkesten önce Türkiye’ye Qardaş Köməyi vermiştir. Azerbaycan halkı çocuk-yaşlı, yoksun-varlıklı, sade vatandaş–Cumhurbaşkanı, özel firmalar-devlet kuruluşlarına kadar herkes topyekûn seferber oldu. Depremin acısını herkes yüreğinde yaşadı… Herkesin gözünde yaş, yüreğin burukluk… Şimdi kucaklaşma zamanı… Azerbaycan’da herkesin evinde, işyerinde ve ofisinde mutlaka Türk Bayrağı vardır. Sıra biz de…
Herkes evine, işyerine, ofisine bir Azerbaycan Bayrağı koysun
HAYDİ DOSTLAR HER EVE BİR AZERBAYCAN BAYRAĞI KAMPANYASINA KATILALIM.
 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. HER EVE BİR AZERBAYCAN BAYRAĞI HER EVE BİR AZERBAYCAN BAYRAĞI için yorumda bulun

    HER EVE BİR AZERBAYCAN BAYRAĞI için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak HER EVE BİR AZERBAYCAN BAYRAĞI için ilk yorumu yapabilirsin.