İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na suikast planını duydu, hemen yetkililere koştu

İstanbul Arnavutköy’de yaşayan bir vatandaş, devlet hastanesi önünde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun fotoğrafını tutan elleri silahlı şahısların, suikast planı yaptıklarını duydu. Vatandaşın İBB beyaz masaya anlattığı durum, İmamoğlu’nun avukatları tarafından savcılığa intikal ettirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında ortaya atılan bir iddia, büyük yankı uyandırdı. Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre, 2 Kasım 2022 tarihinde ismi ve TC kimlik numarası belli olan bir kişi, İBB Beyaz Masa hattını aradı. İhbarda, “Arnavutköy Devlet Hastanesi’nin önünde adamlar var. Ellerinde Ekrem İmamoğlu başkanımızın fotoğrafları var. Aralarında konuşuyorlardı. Ekrem başkanımızın evine ve İBB binasına gideceklerini belirttiler. 155’i aradım ama ulaşamadım. Sonra aklıma bu numara geldi. 8 kişilerdi. Hepsi silahlılardı. Acil yardım edin. Kamera görüntülerinde gözüküyor. Hastanenin yanındaki eczacı abla da bu duruma şahit. Arnavutköy polisi ile irtibata geçebilirseniz beni arasınlar” dedi.

Bu ihbar üzerine Ekrem İmamoğlu’nun avukatı savcılığa dilekçe verdi. Dilekçede şu ifadelere yer verildi: “Bu ihbar müvekkili kasten öldürülme suçuna ilişkin icra hareketlerine başlandığını göstermektedir. İhbara ilişkin ses kaydı şikayetimiz ekinde mevcuttur. İhbara ilişkin araştırma yapılarak gerekli önlemler derhal alınmalıdır. Müvekkilin, İBB başkanı olması ve günlük programlarının önceden belirlenmesi göz önüne alındığında bu tehditler için hızlıca tedbir alınmalıdır. Müvekkilin kasten öldürülmesi için plan yapıldığı ve bu planı gerçekleştirmek için girişimlerin olma ihtimali oldukça yüksektir. İhbarı yapan şahsın ifadesi alınarak bu hususlar araştırılmalı, şüpheliler tespit edilmelidir.”

İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, konuya ilişkin Halk TV’ye yaptığı açıklamada, “İhbara ilişkin şikayetimizi yaptık. Savcılık İl Emniyet Müdürlüğü’ne ilgili yazıyı yazdı. İhbarı yapan kişinin ifadesine başvurulmalı. Görüntüler vs. derhal incelenmeli” dedi. Polat, “Ekrem Bey için herhangi bir önlem aldınız mı?” sorusuna “İllaki önlem alınmıştır” yanıtını verdi.

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik suikast iddiasında bulunan kişinin, şimdiye kadar ’40’ı asılsız ihbar olmak üzere, toplam 50 suç kaydı’ olduğunun tespit edildiğini duyurdu. Valilik söz konusu şahsın, “Atipik Duygudurum Bozukluğu” hastası olduğunu kaydetti. Açıklamada, “Şahıs ve konu hakkında başlatılan tahkikat devam etmektedir” denildi.

Açıklama şöyle: “02 Kasım 2022 tarihinde (dün) İBB Beyaz Masa İletişim Hattı’na; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’na yönelik suikast iddiasında bulunulduğu öğrenilmiştir. Konuyla ilgili olarak güvenlik görevlilerimizce yapılan çalışmalarda; ihbarda bulunan (H.Ö) adlı şahsın (40)’ı asılsız ihbar olmak üzere, toplam 50 suç kaydı olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca; 10 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen 5657 sayılı sağlık raporunda şahsın, “Atipik Duygudurum Bozukluğu” hastası olduğu belirtilmiştir. Şahıs ve konu hakkında başlatılan tahkikat devam etmektedir.”

kaynak haberler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. imamoglu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na suikast planını duydu, hemen yetkililere koştu için yorumda bulun

    İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na suikast planını duydu, hemen yetkililere koştu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na suikast planını duydu, hemen yetkililere koştu için ilk yorumu yapabilirsin.