Karacabey’in binlerce yıllık tarihine ışık tutacak araştırma

Karacabey Belediyesi, ilçenin binlerce yıllık tarihini gün yüzüne çıkarmak için bilim insanları ile birlikte bir çalışma grubu hazırladı.

 

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan önceki gün makamında bu yeni araştırma grubu üyelerini ağırladı. İçerisinde Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Doç. Dr. Ahmet Bilir, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümünden Doç. Dr. Emine Tok, Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinden Prof. Dr. Ersin Gülsoy ile Dr. Sezai Sevim, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Dr. Hüseyin Erpehlivan ve Uludağ Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümünden Öğretim Görevlisi Gürhan Korkmaz yer aldı.

 

Yılların eksikliği gideriliyor

 

Gerçekleşen buluşmada Ali Özkan, ilçenin bu yönde yıllardır eksik kaldığını belirterek, “İlçe tarihine yönelik maalesef bu zamana kadar resmi ve bilimsel bir çalışma belediye tarafından yapılmamıştı. Bizler bu süreci de başlatmış olduk. Binlerce yıllık tarihi değerli hocalarımızla birlikte araştırarak, bu alanda da çalışmalar geliştirmeyi düşünüyoruz. Böylelikle bu araştırma grubu, ilçenin yıllardır eksikliğini duyduğu bir alanda önemli bir kazanım sağlayacak. Ve inanıyorum bu çalışmalar nihayetinde, ilçeye dair yepyeni bilgiler ortaya çıkarıp bunları gelecek nesillere aktaracağız” dedi.

 

Özkan müjdeli haberi verdi

 

Özkan, akademisyenlerle olan buluşmada bir diğer müjdeli haberi de ilçe halkına duyurdu. Özkan, ilçede çeşitli değerleri tek çatı altında toplamak adına bir etnografya galerisi açmayı düşündüklerini ve bu araştırmaların yanında, çeşitli kültürel değerlerin ve yakın tarihin izlerini de burada sergilemeyi düşündüklerini ifade etti.

 

Yer konusunda henüz bir karar vermediklerini ifade eden Özkan, bununla ilgili çalışmalara başladıklarını ve birçok alternatif üzerinde ilçe için en uygun olanı seçmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. a2 Karacabey’in binlerce yıllık tarihine ışık tutacak araştırma için yorumda bulun

    Karacabey’in binlerce yıllık tarihine ışık tutacak araştırma için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Karacabey’in binlerce yıllık tarihine ışık tutacak araştırma için ilk yorumu yapabilirsin.