MÜSİAD BURSA’DAN ‘VİZYONER’21’ ÇIKARMASI…

MÜSİAD Bursa Şubesi’nden de 80 üyenin katıldığı Vizyoner’21 zirvesi’nde, 2011 Nobel Barış Ödülü sahibi ve “Demir Kadın” olarak anılan Yemenli aktivist Tawakkol Karman’dan Steven Young’a ve Prof. Dr. Temel Kotil’e kadar birçok isim konuşmalarıyla yer aldı.

 

MÜSİAD, 2015’ten bu yana her iki yılda bir düzenlediği MÜSİAD Vizyoner etkinliği ile iş dünyasını geleceğe hazırlamaya devam etti. Bu seneki ana teması “Fark Et” olarak belirlenen MÜSİAD Vizyoner’21, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Vizyoner’21 zirvesi, “Dijitali Fark Et”, “İklimi Fark Et”, “Girişimi Fark Et”, “Dönüşümü Fark Et” başlıklarıyla düzenlendi.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ve MÜSİAD Vizyoner 21 İcra Kurulu Başkanı Erkan Gül’ün açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlik, iş dünyasının geleceğine kılavuzluk ederken Türkiye’den ve dünyadan duayen isimleri de konuşmacı olarak ağırladı.

 

MÜSİAD Bursa Şubesi’nden de Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Alpay ve Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra 80 üyenin katıldığı Vizyoner’21’de 2011 Nobel Barış Ödülü sahibi ve “Demir Kadın” olarak anılan Yemenli aktivist Tawakkol Karman’dan Steven Young’a ve Prof. Dr. Temel Kotil’e kadar birçok isim konuşmalarıyla yer aldı.

 

‘DEMİR KADIN’ TAWAKKOL KARMAN: “PARANIN ASIL FONKSİYONU KALKINMA OLMALIDIR”

2011 Yemen ayaklanmasının uluslararası kamuoyuna dönük yüzü olarak tanınan, 2011 Nobel Barış Ödülü sahibi, Yemenli gazeteci ve politikacı Tawakkol Karman, Vizyoner’21 sahnesindeki konuşmasında iyi yönetimin temelinde şeffaflığın, sorumluluk sahibi olmanın ve hesap verilebilirliğin yattığını söyledi. Adil ve eşit şartların yaratılmasının gerekliliğine değinen Karman şöyle konuştu:  “Eşit fırsatların yaratılması gerekir. Öte yandan diktatör rejimleri iyi yönetimlere sahip değillerdir. Kaynakları ve imkanları tekelleştirir. Politik, ekonomik, sosyal ve kültürel işleri tekelleştirir. Arap ülkelerdeki diktatöryel rejimlere genel olarak baktığımızda kendi sermayeleri dışındaki sermayelerin gelişmesine izin vermezler. Ve insanları yoksullaştırırlar. Böylece kriz üreten politikalar üretirler.”

 

“PARANIN SOSYAL BİR FONKSİYONU OLMASI GEREKİR”

Paranın sosyal bir fonksiyonunun olması gerektiğini belirten Karman, “Bu da öncelik olarak topluma temel ihtiyaçlarını vermelerini sağlamaktan geçmektedir. Paranın kullanımı kar elde etmenin de ötesine geçmelidir. İslam tarihine baktığımızda zekatın toplumu nasıl güçlü tuttuğunu görebiliyoruz. Zekatın yoksulluğu nasıl azalttığını ve İslam ülkelerinin farklı yerlerinde zekatın nasıl yardımcı olduğunu da görebiliyoruz. Zekat, insanların ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına kurulmuş bir sistemdir. Toplumlara önemli bir fırsat sunar” şeklinde konuştu.

 

“KARARLI ADIMLAR ATMAZSAK BU GEZEGENDE YAŞAYAN, YAŞAYACAK TÜM ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ DAHA KÖTÜ HALE GELECEK”

Konuşmasında iklim değişikliğine de değinen Karman, “Bizim doğa, tabiat anamız ölüyor. Bu biyolojik ve ekolojik çeşitliliğe yapılan saldırılardan kaynaklanıyor. Çeşitlilik yok oluyor. Ve bu yok olma süreci sera gazı salınımlarıyla hızlanıyor. Sonuç olarak bu yok oluş, bu kayboluş ormanların azalması, buzulların erimesi daha kötü iklim olaylarına sebep oluyor. Bu da bir döngü haline geliyor. Bu döngüyü durdurmak için kararlı adımlar atmazsak bizim geleceğimiz ve çocuklarımızın, bu gezegende yaşayan, yaşayacak tüm çocuklarımızın geleceği daha kötü hale gelecek” diyerek herkesin bu konuda sorumluluk taşıdığını söyledi.

 

TUSAŞ GENEL MÜDÜRÜ TEMEL KOTİL: “YILDA 1.000 MÜHENDİS ALIYORUZ”

Vizyoner’21 zirvesinde konuşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, “Benim çocukluğum ‘yapamayız, edemeyiz, yaptırmazlar’ ile geçti ama hiç ilgisi yok. Şu anda biz uçağı yapıyoruz” dedi. Milli Muharip Uçak hakkında bilgi veren Kotil şu açıklamalarda bulundu: “Sayın Binali Yıldırım ’18 Mart 2023’te bu uçağı hangardan çıkaramazsanız biz sizi 18 Mart köprüsünden çıkaracağız’ dedi. Mühendis olarak 4 bin 600 mühendisimiz var. En azından 3 bin 600’ü yeni mezun. Yılda 1.000 mühendis alıyoruz.”

 

STEVEN YOUNG: “ENTELEKTÜEL SERMAYEMİZ ÇOK ÖNEMLİ”

Bosch Grubu bünyesindeki 25 yıllık kariyerinin ardından, Dalgakıran Grubu’nun İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlenen Steven Young, Vizyoner’deki Dönüşümü Fark Et Paneli’nde geleceğin iş dünyasına ışık tuttu. “Bugün ilkokula giden çocukların yüzde 60’ı üniversitelerden mezun olduklarında bugün olmayan meslek dallarında çalışacaklar” diyen Young, ekonomi dergilerinin ilk 500 şirket listelerini örnek vererek “2000 yılının listesiyle 2020 yılının listesini kıyasladığımızda 2000 yılında listeye giren şirketlerin yüzde 52’si artık yok. Sadece liste içinde değil, piyasada da faaliyet göstermiyor. Bu da bize değişimin hızını ve yıkım gücünü gösteriyor. Şirketlerde durum böyle iken insanların gelişimindeki hızlara baktığımızda ise ilk sırada eğitim ön plana çıkıyor. Özellikle 35 ila 50 yaş arasındaki insanlar bu dönüşümün merkezinde yer alıyor. Dolayısıyla bu adaptasyonun da sağlanması gerekiyor. Entelektüel sermayemiz çok önemli. Bu anlamda bizim gençlerimizin hak ettiği her türlü desteği alıyor olmaları gerekir” şeklinde konuştu.

 

FAHRİ KONSOLOSLAR TİCARET VE DİPLOMASİ ZİRVESİ VİZYONER PROGRAMI İLE EŞ ZAMANLI GERÇEKLEŞTİ

MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komisyonunun koordinasyonunda düzenlenen FAHRİ KONSOLOSLAR TİCARET VE DİPLOMASİ ZİRVESİ de Vizyoner Programı ile eş zamanlı yapıldı. Zirve, Haliç Kongre Merkezi’nde Genel Başkan Yardımcısı Davut Altunbaş, Diplomatik İlişkiler Komisyonu Başkanı Osman Nuri Önügören, İhracatı Geliştirme Komisyonu Başkanı Abdulkadir Sıcakyüz, Komisyon Üyeleri, Dünya Fahri Konsoloslar Derneği’ Başkanı Emre Ete ve Fahri konsolosların katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Dünya Fahri Konsoloslar Derneği başkanı ve Honduras Fahri Konsolosu Emre Ete, İspanya Fahri Konsolosu Dr. Zeynel Abidin Erdem, Honduras Fahri Konsolosu Eski Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı ve Turizm Bakanı Bülent Akarcalı, Güney Afrika Fahri Konsolosu Remzi Gür, Kenya Fahri Konsolosu Abdullah Yeşil, Kongo Cumhuriyeti Fahri Konsolosu İlyas Keskin, Zambiya’nın Gaziantep Fahri Konsolosu Özlem Işık, Senegal’in Ege Bölgesi Fahri Konsolosu Ahmet Gökhan Koraltan, Paraguay’ın Marmara Bölgesi Fahri Konsolosu Cengiz Deveci, Kırgızistan Fahri Konsolosu Bilal Tutuş, Lesotho Fahri Konsolosu Yunus Ete, Sri Lanka’nın Bursa Fahri Konsolosu Ahmet Yıldız ve Bosna-Hersek Fahri Konsolosu Hasan Topaloğlu’nun katılım sağladığı buluşmada Fahri Konsolosların temsil ettiği ülkelerdeki iş fırsatları, ihracat, yerleşik ticaret ve yatırım fırsatları hakkında güncel bilgilere değinildi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 2 2 MÜSİAD BURSA’DAN ‘VİZYONER’21’ ÇIKARMASI… için yorumda bulun

    MÜSİAD BURSA’DAN ‘VİZYONER’21’ ÇIKARMASI… için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak MÜSİAD BURSA’DAN ‘VİZYONER’21’ ÇIKARMASI… için ilk yorumu yapabilirsin.