Rusya’nın ilhak kararı sonrası ABD’den Ukrayna’ya dev yardım!

ABD, Rusya’nın ilhak kararına karşı Ukrayna hükümetine dev bir askeri yardım yapmaya hazırlanıyor. Kongre, Ukrayna’ya 12,3 milyar dolarlık ek mali yardım teklifini onadı. Ukrayna ordusuna silah, malzeme ve maaşlar için 3 milyar dolar gönderilmesi, Başkan Joe Biden’a Pentagon’a 3.7 milyar dolarlık silah ve diğer donanımları Ukrayna’ya transfer etmesi için talimat verme yetkisi, Ukrayna hükümetini ayakta tutmak için de 4.5 milyar dolar yardım sağlanması kararlaştırıldı.

Rusya Devlet Başkanı Putin dün yaptığı açıklamayla Ukrayna‘nın Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerini ilhak ettiğini duyurdu. Dünya’nın birçok ülkesinden Rusya’ya tepkiler yağarken ABD, Ukrayna ordusu ve hükümetine dev bir yardım yapma kararı aldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Kongre, Ukrayna’ya 12,3 milyar dolarlık ek mali yardım gönderilmesinin önünü açtı. Yardım paketinde Ukrayna ordusunun ihtiyaçlarını karşılayacak silah, malzeme ve maaşlar için 3 milyar dolar gönderilmesi kararlaştırılırken Başkan Joe Biden’a da Pentagon’a 3.7 milyar dolarlık silah ve diğer donanımları Ukrayna’ya transfer etmesi için onay verildi.

Demokratlara katılan 10 Cumhuriyetçiyle birlikte 201’e karşı 230 oyla kabul edilen paket ayrıca Ukrayna’nın mali durumunu istikrarlı tutması ve Kiev hükümetinin görevini sürdürebilmesi için 4.5 milyar dolar sağlıyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasından beri Washington’un Kiev’e gönderdiği toplam yardım miktarı bu ödenekle birlikte 65 milyar dolara yükseldi.

Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamada, “Bu yeni hibe yardımı ABD’nin Ukrayna’ya duyduğu güvenin bir başka göstergesidir ve kritik hükümet operasyonlarını destekleyecek ve Rusya’nın acımasız savaşı altında acı çeken Ukrayna halkına yardım sağlayacaktır” dedi.

kaynak haberler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. biden putin Rusya’nın ilhak kararı sonrası ABD’den Ukrayna’ya dev yardım! için yorumda bulun

    Rusya’nın ilhak kararı sonrası ABD’den Ukrayna’ya dev yardım! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Rusya’nın ilhak kararı sonrası ABD’den Ukrayna’ya dev yardım! için ilk yorumu yapabilirsin.