Yunan basınında geniş yer buldu

Türkiye’nin dün Rize’den fırlatarak testini gerçekleştirdiği, yerli ve milli imkanlarla üretin Tayfun balistik füzesi dünya gündemine bomba gibi düştü. ABD basını füzeyle ilgili detayları okuyucularıyla buluştururken, balistik füze denemesi son dönemde Türkiye ile büyük gerilim yaşayan Yunanistan’ı da alarma geçirdi. Yunan basını bugün manşetlerini bu konuya ayırırken, “Tüm komşu devletlerin askeri çevrelerinde derin endişeye neden oldu” ifadelerine yer verdi.

Türkiye‘nin savunma sanayi alanındaki başarılarına bir yenisi daha eklendi. Rize’de Roket Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (ROKETSAN) geliştirdiği yerli füze ‘Tayfun’un test atışı yapıldı.

Dün gerçekleşen test dış basında geniş yer buldu. ABD merkezli Bloomberg füze denemesinin detaylarını okurları ile paylaştı. Bloomberg adını açıklamadığı iki kaynağa dayandırdığı haberinde füzenin Sinop kıyılarında düştüğü bilgisine yer verdi.

Bloomberg’in haberi Yunan basınında geniş yankı uyandırdı. “Türkiye tehdidi nasıl yükseltiyor” sorusunu soran Ta Nea haberinde şu ifadeye yer verdi; “Füzenin kat ettiği mesafe İzmir ile Atina arasındaki mesafenin iki katı”

Kathimerini gazetesi ise Türk yetkililerin projeyle ilgili herhangi bir bilgiyi açıklamayı reddettiğinin altını çizdi ve projenin büyük bir gizlilikle yürütüldüğünün altını çizdi.

Skai gazetesi füze denemesini “Güç gösterisi” başlığı ile okurlarına sunarken, Eleftherostypos ise füze denemesi için “Tüm komşu devletlerin askeri çevrelerinde derin endişeye neden oldu” yorumunda bulundu.

kaynak haberler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. turkiye rizde Yunan basınında geniş yer buldu için yorumda bulun

    Yunan basınında geniş yer buldu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yunan basınında geniş yer buldu için ilk yorumu yapabilirsin.