Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin arasındaki görüşme başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin’in Rus Sanatoryum’daki görüşmesi, saat 15.20 itibariyle başladı. İki lider, görüşmenin basına açık bölümünde kameralar karşısına geçti. ilk olarak söz alan Rus Devlet Başkanı Putin, Tahıl Anlaşması için Türkiye’den övgü ile bahsederek, “Avrupa Erdoğan’a minnettar olmalı. Anlaşma sizin eseriniz” ifadelerini kullandıktan sonra sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bıraktı. Erdoğan da Tahıl Anlaşması’nın çok önemli olduğunu ifade ederek Putin’e teşekkür etti.

 – Güncelleme: 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetlisi olarak özel uçak “TUR” ile saat 13.00’te Rusya’nın Soçi kentine gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, daha önce belirlenen saat olan 15.20’da Rus Sanatoryum’da bir araya geldi. İki liderden ilk olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin söz aldı. Erdoğan’a “Hoş geldiniz” diyen Putin daha sonra Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’yla ilgili Türkiye’ye övgü dolu ifadeler kullandı. Putin, Tahıl Sevkiyatı Anlaşması için Erdoğan’a yönelik, “Avrupa Erdoğan’a minnettar olmalı. Anlaşma sizin eseriniz” ifadelerini kullandıktan sonra sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bıraktı.

Erdoğan da, iki ayrı şekilde gerçekleşecek görüşmenin basına açık olan bölümünde açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı, “Tahıl anlaşmasıyla ilgili gelişmeleri, bölgemizdeki son durumu ve Suriye’deki gelişmeleri ele alacağız. Avrupa’nın Rus gazını Türkiye üzerinden alması çok önemli. Akkuyu Nükleer Santraliyle ilgili de etraflıca bir görüşme yapacağız. Bugün böyle bir fırsatı bulduğumuz için memnuniyetimi ifade etmek istiyorum” dedi.

CNN Türk yayınına Rusya’dan katılan gazeteci Siyamend Kaçmaz, Soçi randevusunda Suriye’nin çok derinlemesine ele alınacağını söyledi. “Soçi Suriye’nin kaderinin belirlendiği şehir olarak tarihe geçecek” diyen Kaçmaz, ekliyor: “Çünkü burada alınan kararlar sahada gerçekten çok şey değiştirdiğini daha önceki görüşmelerde gördük.” Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus mevkidaşı Putin, geçen yıl Eylül ayının sonunda yine Soçi’de bir araya gelmişti. Gazeteci Kaçmaz, liderlerin Soçi buluşmalarının bugüne kadar hiçbir zaman kısa sürmediğini de hatırlatıyor.

Rus lider Putin, Soçi’ye gitmeden bir önce Moskova’da Güvenlik Konseyi’ni topladı. Kremlin, üst düzey askeri yetkililerin de katıldığı konsey toplantısında Türkiye-Rusya randevusunun değerlendirildiğini aktarıyor. Erdoğan ve Putin, uluslararası diplomaside birbirleriyle en çok görüşen liderler arasında yer alıyor. Moskova’dan yapılan açıklamalarda, iki liderin bu görüşmeyi 19 Temmuz’da Tahran’da kararlaştırdıkları bilgisi verildi.

Karadeniz kıyısındaki buluşmayı dünya medyası ilk sayfasından veriyor. New York Times gazetesi, hem ortak hem de hasım olarak tanımladığı Erdoğan ile Putin’in Soçi’de bir araya geleceğini bildiriyor. Gazete, liderlerin üç haftadan az bir süre içerisinde ikinci kez yüz yüze buluştuğunu öne çıkarıyor. Amerika’nın Sesi, ‘Erdoğan ve Putin, bir ay içinde ikinci kez buluşuyor’ diyor, Karadeniz kıyısındaki buluşmanın ana gündeminin tahıl anlaşması ve Suriye’nin kuzeyine gerçekleşecek muhtemel bir operasyon olduğunu aktarıyor.

kaynak haberler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. purtibn Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin arasındaki görüşme başladı için yorumda bulun

    Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin arasındaki görüşme başladı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin arasındaki görüşme başladı için ilk yorumu yapabilirsin.