Emeklinin gözü Erdoğan’da!

Günlerdir merakla beklenen asgari ücreti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Aslında tahminlerin ötesinde bir durum olmadı. Erdoğan’ın 8-9 bin bandında bir asgari ücret açıklaması bekleniyordu ve sonuç 8 bin 506 lira oldu. En azından birkaç ay asgari ücretlinin bir nebze de olsa nefes almasını sağlayacak bir düzenleme oldu diyebiliriz.
image 6483441 7
Aslında asgari ücretten öte asgari ücretle çalışan sorunu var Türkiye’de. Çalışanların resmi rakamlara göre yüzde 37’i bu ücreti alıyor. Oran oldukça yüksek. Asgari ücretin daha adil bir hale gelmesi için başka formüllerin devreye alınması gerektiğini düşünüyoruz. Asgari ücret uygulanacak sektörlerin ve kapsamın belirlenerek kademeli bir asgari ücret sistemi belki de yaşanan sorunları daha kolay aşmayı sağlayacak. Öyle ya da böyle asgari ücret netlik kazanmış oldu. Netlik kazanmasını dört gözle bekleyen bir başka kesim var ki emekliler. Enflasyon baskısını en fazla hisseden kesimlerden biri olan emeklilerin gözü kulağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelecek açıklamada. 
image 6483441 1 4
İntibak Yasası’nın çıkmaması nedeniyle önemli sayıda emekli çok düşük ücretle yaşam savaşı veriyor. En düşük emekli maaşı şu an da 3 bin 500 lira ve gerçekten bu makul bir rakam asla değil. Yapılan tahminlere göre 5 bin ile 5 bin 500 lira civarına gelebilecek bu rakam ancak kamuoyundaki beklendi en azından 6 bini aşması yönünde. Bu ülkenin emeklisinin en azından zaruri ihtiyaçlarını karşılaması oldukça önemli. Bu rakamın da 6 binden aşağı olmaması gerekiyor. Hükümetten böyle bir adım gelir mi? Beklenti o yönde. EYT ise en fazla merakla beklenen konu. Neredeyse toplumun tamamını ilgilendiren bu konuda gözler, kulaklar Ankara’da. Her ne kadar Ocak ayına kalmış olsa da en azından ayrıntıları ve şartlarının açıklanabileceği umudu EYT’lilerin 7/24 dikkatini haberlere vermesini sağlıyor.
image 6483441 2 5
Yıllardır mağdur oldukları ve haklarının ellerinden alındığını düşünen EYT’liler, uzun süredir devam eden hak arama mücadelelerinin hayal kırıklığıyla sonuçlanması endişesini de taşıyor. Oysa konu o kadar net ve o kadar açık ki. Yaş sınırı ya da başka bir şart olmaksızın 1999 öncesi haklarının teslim edilmesi ile ancak mağduriyet giderilebilir. Başka bir çözüm yöntemi de yok açıkçası. Hükümetten gelen açıklamalar da en kapsamlı düzenlemenin yapılacağı yönünde. Yani öyle çok şart gelecek gibi bir görüntü yok. Atılan bu adımların piyasaları canlandıracağı da muhakkak.
image 6483441 3 4
Burada bir tek piyasanın denetlenmesi noktasında devletin ciddi bir adım atması gerekiyor.  Vatandaşın maaş zammıyla bir nebze olsun rahatlayacağı bir dönemde kontrolsüz zamlarla dramatik bir süreç ortaya çıkması muhtemel gerekçesiz zamlar mutlaka önlenmeli. Siyaseten de hükümete karşı bir yıpratma argümanı olarak kullanılabilecek bu nedensiz ve gerekçesiz zamlar konusunda hükümet ve ilgili kurumların çok daha dikkatli olması şart. Sözün özü asgari ücret vatandaşlarımıza hayırlı olsun.
image 6483441 4 7
Çok daha fazlası olması gerekir bu bereketli topraklarda ancak yılların ihmalleri ve yılların eksikleri ülkeyi ne yazık ki olması gereken yerden çok daha geride bırakmış. Son yıllarda atılan onca adıma rağmen ancak buraya geliyor. Bundan sonra çok daha iyi olacağına inancımız var. Emekliler ve EYT’lilerin de en kısa zamanda beklentilerinin karşılık bulmasını temenni ediyorum. Tekrar hayırlı olsun.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Muhalefetin yüzüne gerçeği vurmak Emeklinin gözü Erdoğan’da! için yorumda bulun

    Emeklinin gözü Erdoğan’da! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Emeklinin gözü Erdoğan’da! için ilk yorumu yapabilirsin.