Rızvan Talıbov Basın açıklaması

Göyçe-Zengezur AzeriTürk Cumhuriyyeti ve Qerbi Azerbaycana Qayıdış Birliyi ve Göyçe-Zengezur Tanıtım, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneyi Mətbuat Xidmətlerinin birge
Beyanatları

10 mart 2021-ci il tarixinde paytaxt Bakude Qerbi Azerbaycana(Batı Azerbaycana) Qayıdış (Dönüş) Birliyi Ali Meşveret Şurasının (Yüksek İstişare Kurulu) 200 nefer Ziyalı insanlarının sesvermesi ile kabul görmüş İstiqlal Beyannamesi ile Göyçə-Zəngəzur AzəriTürk Cumhuriyyətinin kuruluşu ilan edilmişdir.

Bu kurumun Ali maksadı 1918-1920 – ci illerde kurulmuş, aparıcı dünya dövletleri terefinden tanınmış Azerbaycan Xalq Cumhuriyyətinin mövcud serhedlerine daxil olmuş, sovetleşme zamanı yasa dışı koşullarla indiki Ermenistana verilmiş Qerbi Zengezur, Dere-Eleyez, Zengi- Vedibasar, Göyçe-Qaraqoyunlu, Karvansaray, Dilican deresi ve s. mahallarımızın yeniden Azerbaycana ve Türk dünyasına kazandırmakdir. O, tarixi yurdlarından zaman-zaman zorakılıqla kovulmuş soydaşlarımızın sağ kalanlarının, varislerinin yeniden tarixi yurdlarına geri kayıdışlarına (dönüşlerine) destekde bulunmak, töhfə vermekdir.

Bu projenin diger amacı Türkiye dövletini Azerbaycanla ve Türk dünyası ile birleşdirici köprü olacaq Zengezur koridorunun ebediyyen Azərbaycanın ve Türk dünyasının xidmetinde olmasının reallaşmasına xidmet etmekdir.

Lakin bilincindeyik ki, bu projenin reallaşmasını istemeyen güclerde vardır. Bu güclerin bazılarının adları Azerbaycan ve Türkiye dövletlerinin sayın cumhurbaşkanları terefinden söylenmişdir.

Malesef böyle amaclı insanlar içimizede sızmış ola bilirler.

Lakin rehberlik terefinden bilgi alınan kimi böyle şahıslara karşı en gerekli önlemler alınır ve gelecekdede gerekli önlemler alınacakdır.

Bu projeden kovulmuş dış güclere ve bazı karanlıq maksadlı örgütlere kendilerini kapdırmış bir çok Azerbaycan ve Türkiye vatandaşları olan şahıslar öz çirkin niyyetlerinden el çekmeyerek, aldıkları kirli paralar karşılığında Türk dünyasına fayda sağlamağı özüne maksad etmiş bu projeni uğursuzluğa düçar etmek için yeni-yeni projeler, planlar gerçekleşdirirler. Kamuoyunda karalama kampaniyaları teşkil edirler. Bazı insanlar ve bazı metbu orqanlarda bilgisizlikden bu qaralama kampaniyalarına alet olurlar. Ona göre de kamuoyuna bu duyuru beyan edilir.

Göyçe-Zengezur ismini kendi çıkarları için ve xidmetinde olduqları dış güclerin karına kullanmağa çalışan bazı şahıslar zamanında rehberlik tarafından kendilerine karşı gerekenler yapılarak, yol verdikleri ciddi küsurlarına göre bu projeden tamamen uzaklaşdırılmışlar. İndi haman şahıslar öz çirkin emellerinden el çekmeyib, bu projeye karşı karalama kampaniyasının başında dururlar.

Azerbaycan ve qardaş Türkiye dövletlerinin aidiyyatlı orqanlarına da bu bilgiler ulaşdırılmış ve Göyçe-Zengezur ismini yasa dışı olaraq öz kirli maksadları, şahsı çıkarları için kullananlar barede zeruri hüquqi işlemler görülmesi, mümkün oldukca bizede bilgi verilmesi ricasında bulunulmuşdur. Bizlerde selahiyyetlerimiz daxilinde içimizdeki ve dışımızdakı böyle kirli amaclı olanlara karşı gereken önlemleri her daim almışıq ve alacağıq. Rehberlik terefinden mükaddes amalımıza çamur bulaşdırmağa çalışanlara karşı en keskin kararlarımız bundan sonrada alınacaqdır.

Kamu oyuna duyurulur ki, böyle insanların kirli oyunlarına alet olmasınlar! Bu mükaddes amala kölge salmak isteyenlerin şirin, yalan vedlerine, kirli maksadlarına aldanmasınlar!

Zamanında tarixi yurdlarından zorakılıqla kovulmuş azerbaycanlı müslüman əhalinin geri dönüşlerini gerçekleşdirmeye çalışan, zamanında kayb edilmiş tarixi torpaqlarımızı yeniden Türk dünyamıza kazandırmağı amaclayan mükaddes, adil bir projeye kölge düşürülmesine, zedelenmesine müsaide etmesinler! Qerbi Azerbaycana, Göyçe-Zengezura aid olan bütün haberlerini bizim Azerbaycanda ve Türkiyede olan uyğun görevli temsilçilerimizle deqiqleşdirmeden yapmasınlar.
Bu cür yanlış yayınlar hüquqi mesuliyyete yol açır!

Göyçə-Zəngəzur AzəriTürk Cumhuriyyəti və Qərbi Azərbaycana Qayıdış Birliyi və Göyçe-Zengezur Tanıtım, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneyi Mətbuat Xidməti
12.07.2023.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Rizvan Talibov Göyçe Zengezur cumhur başkani nin Basin açiklamas Rızvan Talıbov Basın açıklaması için yorumda bulun

    Rızvan Talıbov Basın açıklaması için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Rızvan Talıbov Basın açıklaması için ilk yorumu yapabilirsin.