Türk dünyasından Prof. Dr. Adelet Muradov’a eğitim ve kültür madalyası

İsmail Bey Gaspıralı’nın bir asra damgasını vuran “Dilde, Fikirde ve İşte Birlik” ilkesinin günümüzdeki yılmaz savunucusu ve asrımızın Dede Korkut’u olarak anılan Prof. Dr. Turan Yazgan teşebbüsü 1980 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla faaliyete geçiren Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı (TDAV), kurulduğu günden beri Türk Devlet ve Topluluklarıyla kurumsal çerçevede özellikle eğitim ve kültürel alanda çok yönlü çalışmalar yürütmektedir. Bir vakıf olmak ötesinde Türk Asrını şekillendirecek öncü bir kurum olan TDAV, adında da anlaşılacağı üzere “Türk Dünyası” kavramı sadece sözde kullanmakla yetinmeyip, özde de altını dolduracak somut projeleri hayata geçirmiştir.

WhatsApp Gorsel 2023 07 06 saat 15.04.00 1

SSCB’nin dağılmasıyla bağımsızlığına kavuşan Türk Cumhuriyetlerinde Türkiye Türkçesi ile eğitim veren eğitim kurumları açarak, serbest piyasa ekonomisine uyum sağlamaya çalışan bu ülkelere rehberlik etmiş ve ihtiyaç duydukları insan kaynağı yetiştirmeye çalışmıştır. TDAV’ın tüm bu faaliyetlerinin icra edilmesinde Prof. Dr. Turan Yazgan’ın geniş vizyonu ve olağanüstü fedakarlığı büyük rol oynamıştır. O nedenle Prof. Dr. Turan Yazgan, Türk Dünyasında büyük saygı ve itibar gören bir şahsiyet haline gelmiştir.

WhatsApp Gorsel 2023 07 06 saat 15.04.01 2

Prof. Dr. Turan Yazgan hocanın vefatından sonra TDAV, hocanın fikirlerini yaşatmak üzere Türk Dünyasına önemli hizmetlerde bulunan şahsiyetlere Prof. Dr. Turan Yazgan adına ödül takdim etmeye başlamıştır. Bu yılın Prof. Dr. Turan Yazgan Eğitim ve Kültür Ödülüne Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi (UNEC) Rektörü Prof. Dr. Adalet Muravodav’a layık görülmüştür.

Haberyum 4

Adalet hocanın bu ödüle layık görülmesi elbette tesadüfi değildir. Prof. Dr. Adalet Muravodav, rektör olarak atandığı günden itibaren Devlet İktisat Üniversitesinde eğitiminde kalitenin sağlanması ve üniversitenin uluslararası alanda başarı elde etmesi için büyük çaba sarfetmektedir. Adalet hocanın rehberliğinde üniversitede eğitim-öğretim sisteminde disiplinin sağlaması için ciddi adımlar atılmış, ders materyalinin teminine özel bir önem verilmiş, sınavların sağlıklı olarak yapılması üzere azami derecede dijital imkanlardan yararlanılmış, başta Türkiye olmak üzere farklı ülkelerdeki üniversitelerle çok yönlü iş birliğinin sağlanmış ve uluslararası çift diploma programları hayata geçirilmiştir.

Haberyum 2 2

Bunun yanı sıra akademik çalışmaları desteklemek üzere öğretim elemanlarına ciddi teşvik imkanları sağlanmıştır. Bu çabalar sonucu UNEC hali hazırda hem ulusal hem de uluslararası düzeyde önemli başarılar elde edilmiştir. UNEC bu deneyimlerini Türk Dünyası Üniversiteleriyle paylaşmak amacıyla da 2023 yılında Türk Devletleri Üniversiteler Birliği Başkanlığını devralmıştır. Ayrıca Adalet hocanın bu yıl 30. Yıl dönümünü kutlayan Türk Dünyası İktisat Fakültesine verdiği ciddi destek de göz ardı edilmesi mümkün değildir.

Prof. Dr. Adalet Muravodav’un başarıları yakından takip eden Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı hocayı Prof. Dr. Turan Yazgan Eğitim ve Kültür Ödülüne layık gördü. Haydar Aliyev Kültür Merkezinde yapılan 40’da fazla ülkeden katılımcının yer aldığı “V. Ekonomi ve Yönetim Alanında Araştırmacıların Uluslararası Bilimsel Kongre” kapsamında yapılan “Türk Dünyası Paneli” sonrasından TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan RAEV tarafından Prof. Dr. Turan Yazgan Eğitim ve Kültür Ödülü Adalet hocaya takdim edildi.

Haberyum 3 1

Adalet hocaya ödül verilme gerekçesi madalya beratında şöyle ifade edilmiştir: 

“Yüksek liyakatiyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev tarafından 2014 yılında Rektörlüğüne atandığı Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi’ni, akılcı ve yüksek öngörülü projeler ve uluslararası akademik ilişkilerle bilimsel donanım ve tanınırlıkta ön sıralara taşıyıp saygın bir konuma getiren; Türk Dünyası üniversiteleri arasında  bilimsel iş birliğinin geliştirilmesi yolunda gösterdiği öncülüğü ve büyük gayretiyle bu hususta önemli somut  adımlar atılmasını sağlayan; Türk Dünyası İktisat Fakültemizi, milli ve çağdaş dinamiklerle fiziki ve akademik altyapısını güçlendirerek bünyesine kattığı yeni disiplinlerle seçkin bir konuma taşıyan Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Adalet MURADOV’a “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” ülküsünü gerçekleştirmek amacıyla, Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamız tarafından kurulan Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın minnet ve şükranlarının ifadesi olarak takdim edilmiştir.”

Biz de Adalet Hocamızı tebrik eder, başta Azerbaycan olmak üzere Türk Dünyasına olan hizmetlerinin artarak devamını dileriz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Prof. Dr. Mehmet Yuce GuncelBursa 1 1 Türk dünyasından Prof. Dr. Adelet Muradov’a eğitim ve kültür madalyası için yorumda bulun

    Türk dünyasından Prof. Dr. Adelet Muradov’a eğitim ve kültür madalyası için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türk dünyasından Prof. Dr. Adelet Muradov’a eğitim ve kültür madalyası için ilk yorumu yapabilirsin.