Sevgi dolu buluşmaların mekanı!

Son zamanlarda, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın davetlisi olarak bir araya geldiğimiz gazeteci dostlarla birlikte, yerinde bir deneyim yaşadık.

Başkan Dündar, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi (BAREM) adı verilen yeni projeyi gezdirdi, anlattı, bize birinci elden bilgilendirip tanıtımını yaptı.

resim 5

Bizzat yerinde gördük ki, tesis gerçekten büyük bir anlam yüklü ve hizmete gönülden bağlı.

Engelli vatandaşlarımızın, evlerinden daha iyi bir bakım ve ilgiye sahip olduğunu görmek, doğrusu gönlümüzü ferahlattı.

Gelen her yeni gün, engelli, yaşlı ve alzheimer hastası vatandaşlarımızın bir nefes alma, biraz dinlenme fırsatı yakalayabildiği, hastalarını güvenle bırakabildikleri bir mekan olarak BAREM

resim 2

Merkezdeki uzmanlar, hastalarla birebir ilgileniyor, sosyal aktiviteler düzenleyerek moral veriyor ve onları birbiriyle tanıştırıyor.

Yüzlerinde bir gülümseme, gözlerinde mutluluk pırıltılarıyla bu merkezi ziyaret etmek, hem engelli bireyler için hem de alzheimer hastası yaşlılar için büyük bir moral kaynağı oldu.

Yaşlı teyzeleri, dedeleri görünce, gözlerimiz doldu.

resim 4

Bizleri gördüklerinde ne yapacaklarını şaşırdılar, gözlerinin içi gülmeye başladı.

 

Bu proje ne kadar değerli, ne kadar kıymetli, belki de ancak hasta yakınları, bu acıyı yaşayanlar anlar. 

BAREM, 20.140 m²’lik bir alanında yer alıyor. 

Büyüklüğü ve fonksiyonelliği ile Türkiye’de bir ilk olan bu merkez, bir huzurevi olarak, haftada 150 engelli ve 150 alzheimer hastasına, toplamda 500 kişiye rehabilitasyon hizmeti veriyor.

resim 3

Bu merkezden alınan hizmetler, engelli çocukların hayata daha sıkı bağlanmalarına ve becerilerini artırmalarına yardımcı oluyor.

İşte burası, sevgi dolu buluşmaların mekanı. 

Engelli bireyler ve alzheimer hastaları, bir araya gelerek moral ve mutluluk paylaşıyor.

Başkan Dündar, Bursa’nın ve özellikle Osmangazi’nin bu tür bir tesise ihtiyacı olduğunu belirtiyor ki çok doğru bir karar.

resim 1

Sonuç olarak, zaman içinde BAREM’in tamamlanması ve hizmete açılması ile birlikte, hizmetten yararlanan yaşlılar ve aileler tarafından alınan teşekkürler ve dua, bunun karşılığını fazlasıyla vermiştir. 

Yerinde gördüğümüz bu devasa sosyal proje, modern kentlerin vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri haline gelmiş.

Osmangazi Belediyesi’nin başarılı bir şekilde hizmete sunduğu bu projenin, ne denli önemli ve kıymetli olduğunu tekrar tekrar vurgulamakta fayda görüyorum. 

resim 6

Engellilerin, yaşlıların ve alzheimer hastalarının toplumun her zaman koruma ve özen gösterilmesi gereken kesimleri olduğunu unutmadan, onlara sunduğumuz yaşam koşullarının toplumumuzun ileri görüşlülüğünü ve insanlık değerlerini yansıttığını aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor.

Her bir vatandaşımızın yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik bu gibi çözüm odaklı projelerin, tüm Türkiye’ye örnek olmasını diliyor ve bekliyoruz.

resim 7

Herşeyden öte, BAREM’in bizlere sunduğu en büyük ders; bireysel ve toplumsal sorumluluğumuzun, yalnızca kendi hayatımızı düzene sokmakla sınırlı olmadığını, aynı zamanda toplumumuzun en hassas ve korunmasız bireylerine sahip çıkmak olduğunu bize göstermiştir.

Toplumsal sorumluluğumuzun ve birlikte yaşama kültürümüzün gelişimine katkı sağlayacak bu tür projelerin artarak devam etmesi en büyük dileğimizdir.

Kendine has bir kimlik yaratmayı başaran ve bu kimlikle toplum hizmetine devam eden Osmangazi Belediyesi’ni, Başkan Mustafa Dündar’ı ve tüm çalışma arkadaşlarını tebrik ediyorum. 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ismail tastan guncel bursa 1 1 Sevgi dolu buluşmaların mekanı! için yorumda bulun

    Sevgi dolu buluşmaların mekanı! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sevgi dolu buluşmaların mekanı! için ilk yorumu yapabilirsin.